اخبار سیل هیچگاه خوشایند نیست. تخریب خانه‌ها، از بین رفتن وسایل منزل و کشته و مفقود شدن افراد از پیامدهای سیل هستند که قلب هر آدمی را متاثر می‌کند. البته در کنار آتش سوزی که اتفاق می‌افتد. در کشور ما هم حوادث مربوط به سیل کم نیستند. سیل‌های شیراز، گلستان یا سیل استهبان که به […]

اخبار سیل هیچگاه خوشایند نیست. تخریب خانه‌ها، از بین رفتن وسایل منزل و کشته و مفقود شدن افراد از پیامدهای سیل هستند که قلب هر آدمی را متاثر می‌کند. البته در کنار آتش سوزی که اتفاق می‌افتد. در کشور ما هم حوادث مربوط به سیل کم نیستند. سیل‌های شیراز، گلستان یا سیل استهبان که به تازگی اتفاق افتاده‌اند، نمونه‌هایی از این بلای طبیعی با خسارات جانی و مالی زیاد هستند. در این بین، جبران آسیب به خانه و اثاث ناشی از سیل و آتش سوزیبه یک دغدغه مهم تبدیل خواهد شد؛ اینکه آیا راهکاری برای جبران خسارات وجود دارد یا خیر؟ در جواب باید گفت که بله و آن بیمه آتش سوزی است؛ اما این بیمه چیست؟ برای آشنایی بیشتر، مطالعه ادامه مطلب توصیه می‌شود.

بیمه سیل چیست؟

شناخت بیمه سیل زیاد نیست. البته آن‌هایی که در مناطق سیل خیز زندگی می‌کنند، آشنایی دارند؛ اما هنوز هم در بین آن‌ها، افرادی هستند که از وجود چنین بیمه‌ای اطلاع ندارند.

آسیبی که سیل به خانه و اثاث وارد می‌کند، در بعضی مواقع به حدی زیاد است که در عمل می‌توان گفت فرد همه زندگی خود را در مدت چند دقیقه از دست داده است. متاسفانه از آنجا که نمی‌توان برای اینطور مواقع مقصری را پیدا کرد، جبران کردن این خسارات با مبلغ بالایی که دارد، برای همه امکان‌پذیر نیست. اگر هم سازمانی مقصر شناخته شود، گرفتن خسارت از آن به خیلی چالش‌هایش ارزش ندارد.

بهترین راهکار در اینجا استفاده از بیمه سیل است. البته بیمه سیل جداگانه و مجزا وجود ندارد و خود زیرمجموعه بیمه آتش سوزی است. در حالت کلی، بیمه سیل خسارات مالی وارد شده به خانه و اثاث را جبران می‌کند. البته علت سیل خیلی مهم است. اگر بروز این پدیده ناشی از ذوب شدن برف‌ها، بارندگی زیاد و شکستن سد و به عبارتی طبیعی باشد، امکان دریافت خسارت وجود دارد. در غیر این صورت، به ویژه در مورد عمدی، نمی‌توان از شرکت بیمه خسارت را دریافت کرد.

نکته بعد اینکه حتماَ باید عمل سیل اتفاق افتاده و تایید شده باشد. آبگرفتگی خیابانی که باعث نفوذ آب به داخل خانه ها می‌شود، مشمول این بیمه نخواهد بود.

چه مواردی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند؟

خساراتی که تحت پوشش بیمه سیل قرار می‌گیرند، فقط مالی هستند. به عبارتی خسارات جانی تحت پوشش بیمه سیل قرار نمی‌گیرند.مکان‌های تحت پوشش بیمه سیل شامل موارد زیر است:
منازل مسکونی: ساختمان، اثاثیه
مراکز صنعتی: تمام ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه موجود و محتویات کارخانه
مراکز غیرصنعتی: ساختمان‌های غیرتجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی، انبارها
همان‌طور که اشاره شد، بیمه سیل به صورت مستقل ارائه نمی‌شود. به همین دلیل پوشش‌های آن نیز در چارچوب خدمات و پوشش های ناشی از خرید بیمه آتش سوزی تعیین می‌گردد.

البته موارد زیر تحت پوشش بیمه سیل نیستند:

 • آسیب های وارد شده به حصار و درهای ورودی
 • هزینه تعمیر لوله ها و آبروها
 • آسیب های ناشی از جزر و مد
 • آسیب های ناشی از پیشروی آب دریا
 • خسارات ناشی از رانش یا لغزیدن طبقات زمین
 • خسارت های ناشی از یخ زدگی لوله ها
 • نشست ناشی از بارش شدید باران

جزر و مد دریا تحت پوشش بیمه آتش سوزی نیست

چرا بیمه سیل ضروری است؟

اینکه در چه شهری زندگی می‌کنید، اهمیت زیادی ندارد. از دید برخی، ساختمان‌هایی که در مجاورت رودخانه قرار دارند، باید به فکر خرید بیمه سیل باشند. در صورتی که در شهرهای کویری هم مانند شهرهای استان کرمان هم شاهد بروز سیل بوده‌ایم. بارندگی‌های شدیدی که در بعضی مواقع روی می‌دهد و متاسفانه به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب، باعث بروز سیل در شهرها است. پس همه نیاز دارند؛ اما اگر بخواهیم تا دلایل را کامل‌تر بنویسیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیل به راحتی می‌تواند یک ساختمان محکم و حتی آپارتمان را کامل تخریب کند.
 • اثاث از جمله فرش و میزها از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که آسیب جدید می‌بینند.
 • با توجه به تورمی که این روزها شاهدش هستیم، جبران این آسیب‌ها برای همه امکان‌پذیر نیست. چه بسا برخی دیگر حتی نتوانند جایگزینی تهیه کنند.

چگونه بیمه سیل تهیه کنید؟

همانطور که در بالا نوشتیم، بیمه سیل به صورت جداگانه فروخته نمی‌شود. در حقیقت بیمه سیل یک پوشش اضافه‌ای از بیمه آتش سوزی است که افراد باید در صورت نیاز آن را خریداری کنند. البته مسلماَ حق بیمه بیشتری را هم باید پرداخت کنند.

حال چنین سوالی مطرح می‌شود که آیا حتماَ باید بیمه آتش سوزی را خریداری کرد؟ اگر نیازی نباشد، باید چه کار کرد؟

باید گفت که امکان خرید بیمه سیل مجزا وجود ندارد و خرید بیمه آتش سوزی هم باید تهیه شود. بیمه سیل زیرپوششی از بیمه آتش سوزی است که در ادامه بیشتر توضیح داده‌ایم.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی خسارات وارد شده به ساختمان‌ها و اثاث ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار را پوشش می‌دهد. با اینکه این بیمه اختیاری است؛ اما داشتن ضروری است. میزان حادثه‌های آتش سوزی کم نیستند و همین الان با مراجعه به سایت‌های خبری و آتش نشانی متوجه این مساله خواهید شد.

پوشش‌های بیمه آتش سوزی به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند. دسته اصلی شامل آتش سوزی، انفجار و صاعقه است. پوشش‌های اضافی شامل مواردی هستند که بیمه گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، آن‌ها را به بیمه نامه خود اضافه کند. این پوشش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • سیل
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • طوفان و گردباد
 • سقوط هواپیما
 • شکست شیشه بر اثر برخورد جسم خارجی
 • ترکیدگی لوله
 • سرقت با شرکت حرز
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • ریزش کوه و سقوط بهمن
 • نشست و رانش زمین
 • برخورد جسم خارجی به ساختمان

سیل از پوشش های اختیاری بیمه آتش سوزی است

بیمه سیل از زیرپوشش‌های بیمه آتش سوزی است. به هر حال در سیل‌ها هم اتفاقات دیگری هم می‌افتد که با استفاده از بیمه آتش سوزی می‌توانیدجبران کنید.

برای بیمه آتش سوزی وسیل منازل مسکونی نیازی به بازدید اولیه برای صدور بیمه نامه ها هست یا خیر؟

بازدید اولیه ازموارد مسکونی به سیاست‌های فنی هر شرکت بستگی دارد. با این وجود در اکثر موارد درصورتی‌که: • سرمایه بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد؛ • پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه داشته باشد؛ نیاز به بازدید اولیه دارد.

روش‌های زیادی برای خرید بیمه آتش سوزی وجود دارد؛ اما بهترین و سریع‌ترین راه، خرید بیمه آتش سوزی از سایت‌های فروش آنلاین بیمه است. فقط کافی است تا اطلاعات را وارد کنید و بعد از استعلام و مقایسه شرکت‌ها، بهترین و متناسب‌ترین را انتخاب کنید. فقط نکته اصلی اینجاست که در پوشش‌های اضافی حتماَ باید پوشش سیل را انتخاب کنید.