به گزارش پایگاه خبری هشت صبح به نقل از پایگاه خبری هشت صبح ، محسن منصوری روز چهارشنبه و پس از بازدید میدانی از موکب‌های خدمت رسان به زائران پیاده در مسیرهای منتهی به شهر مشهد در ایام دهه پایانی ماه صفر و با حضور در جلسه فوق‌العاده قرارگاه مرکزی زائران در محل استانداری خراسان رضوی، افزود: در ایام اربعین، مردم مانورِ […]

به گزارش پایگاه خبری هشت صبح به نقل از پایگاه خبری هشت صبح ، محسن منصوری روز چهارشنبه و پس از بازدید میدانی از موکب‌های خدمت رسان به زائران پیاده در مسیرهای منتهی به شهر مشهد در ایام دهه پایانی ماه صفر و با حضور در جلسه فوق‌العاده قرارگاه مرکزی زائران در محل استانداری خراسان رضوی، افزود: در ایام اربعین، مردم مانورِ قدرت نشان دادند و اربعین به افتخاری برای شیعیان تبدیل شده است و به عبارتی یکی از شاخص های تدین و دین داری مردم بر اساس سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در برگزاری تشییع میلیونی شهید قاسم سلیمانی، مراسم های دینی مردمی، همچون مراسم پر جمعیت میلیونی در عید غدیر، برگزاری باشکوه شب‌های قدر، ایام ماه محرم و روزهای پایانی ماه صفر است.

وی ادامه داد: در روزهای پایانی ماه صفر جمعیت بسیاری از داخل و خارج کشور به مشهد سفر می‌کنند که بر اساس پیش‌بینی، حدود هشت میلیون نفر خواهند بود و بر همین اساس ما نیز تکلیف اعتقادی، شرعی و اجرایی برای انجام وظیفه خدمت رسانی داریم و بر اساس این رویکرد، شخص رییس‌جمهور چندین بار در نشست های هیات دولت تاکید کردند که تمامی ظرفیت موجود برای میزبانی شایسته در خراسان رضوی و شهر مشهد مورد استفاده قرار گیرد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تاکنون نیز اقدامات خوبی در این خصوص شکل گرفته است بیان کرد: باید شرایط سفری آسان، ارزان و ایمن از مبدا تا مبدا، برای مردم ایجاد شود، از سوی دیگر موضوع سلامت زائران دارای اهمیت است زیرا نجات جان یک نفر به منزله نجات همه افراد است و اگر به یک نفر آسیبی وارد شود، نابخشودنی است.

او با اشاره به حضور میلیونی مردم در این روزها در شهر مشهد ادامه داد: موضوع حمل و نقل زائران نباید پاشنه آشیل این مراسم شود و همانگونه که در مراسم اربعین حمل و نقل به خوبی انجام شد، بازگشت همراه با آرامش زائران برنامه ریزی شود و بر همین رویکرد افزایش ۶ رام قطار و ناوگان هوایی پهن پیکر در این امر، تأثیر گذار است.

منصوری اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در طول سال انجام شده است و کار منحصر به فردی است، بهسازی و احداث هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه جاده ای است که در ایمنی سفر زائران تاثیر بسیاری دارد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور: خدمت‌رسانی اربعین تا دهه آخر صفر تداوم داشته باشد

وی به موضوع تامین ارزاق در بازار شهر مشهد اشاره کرد و افزود: حضور این جمعیت نباید موجب برهم خوردن بازار شود و این مجموعه کشوری، آمادگی پشتیبانی از این موضوع را دارد. همچنین با برنامه ریزی دقیق از سوی وزیر نفت، هیچ مشکلی در خصوص کمبود سوخت مورد نیاز در این مدت نخواهد بود.

استاندار خراسان رضوی و دبیر کارگروه ملی زیارت نیز گفت: تمامی تلاش برای حضور زائران انجام شده است و بر همین رویکرد زمینه خدمت مسوولان بر اساس وظیفه‌ای که بر عهده دارند، فراهم شده است.

یعقوبعلی نظری افزود: رییس جمهور دغدغه دهه آخر ماه صفر را دارند و بر همین رویکرد دستور تشکیل کارگروه ملی زیارت در هفته گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور و برخی از وزرای را صادر کردند و امیدواریم این اتحاد برای خدمت رسانی ، محل نزول برکات الهی شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی نیز گفت: قرارگاه مرکزی خدمات رسانی به زائران در دهه آخر صفر از اردیبهشت ماه سال جاری تشکیل شد و تاکنون ۷۵ مصوبه برای ارایه بهتر خدمات داشته است.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد افزود: هتل ها، میهمان پذیرها و سایر مراکز رسمی اقامتی شهر مشهد، حدود ۵۰ درصد ظرفیت کشوری است با ظرفیت حدود ۱۳۰ هزار نفر است ولی این میزان جوابگوی خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر نیست و بر همین اساس اسکان غیر رسمی و اضطراری نیز در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: الزام به فروش بلیط از استان‌های مبدا کمک کرد تا برگشت زائران تا حدودی تسهیل و برنامه ریزی شود و این در حالی است که تاکنون از سه ظرفیت اتوبوس‌های اتوبوس‌رانی شهر مشهد و شهر تهران در کنار ناوگان ریلی استانی برای حمل و نقل زائران در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: تاکنون۳۲۰ موکب خدمت رسانی در جاده های استان و در مسیر ۵۷۰ کیلومتر منتهی به شهر مشهد در حال خدمت رسانی هستند.

معاون استاندار خراسان رضوی بیان کرد: استقبال خوبی از سوی مردم در طرح هم محله‌ای امام رضا (ع) شده است که در مسیر خدمت رسانی به زائران بسیار موثر است زیرا سهم اصلی در میزبانی از زائران ،توسط مردم انجام شده است.

فرماندار مشهد نیز گفت: اعضای قرارگاه عملیاتی شهر مشهد به صورت شبانه‌روزی در حال خدمت در ۱۲ کمیته تخصصی برای رفع مشکلات زائران در حال تلاش هستند.

محسن داوری افزود: پنج ایستگاه استقبال از زائران در مسیرهای جاده ای ، ریلی و هوایی سعی در شناسایی و رفع مشکلات زائران دارند و تلاش شده است تا نسبت به عید نوروز سال جاری، شرایط خدمت رسانی بهتر شود.

وی بیان کرد: یکی از کارهای ویژه، جانمایی موکب‌ها در سطح مسیرهای منتهی به شهر و سطح مشهد برای پذیرایی از زائران شده است و بر همین اساس ۳۰۰ غرفه برای ارائه خدمات فرهنگی در خیابان امام رضا (ع) مشخص شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: به دلیل اینکه بتوانیم خدمت رسانی مناسبی به زائران در خصوص تامین نیاز کالاهای اساسی داده شود،با ۷۰۰ واحد صنفی برای توزیع این اقلام به قیمت مصوب و روی کالا قرار داد تهیه شده است؛ همچنین با بازرسی انجام شده از سطح بازار تاکنون به ارزش ۱۷۱ میلیارد ریال گزارش تخلف به ثبت رسیده است و تاکنون حدود سه هزار میلیارد ریال به افراد متضرر پرداخت شد.

داوری گفت: از ماه صفر سال گذشته تاکنون ۳۰ نانوایی ثابت در اطراف حرم مطهر برای تامین نیاز نان زائران و مجاوران با توجه به محل نیاز مردم در نظر گرفته شده است.

دهه آخر ماه صفر با اربعین حسینی آغاز می شود. در این دهه مناسبتهایی چون روز ۲۸ ماه صفر رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) قرار دارد و با شهادت امام رضا (ع) در روز ۳۰ صفر به پایان می رسد.

اوج عزاداری‌ها و سوگواری‌های حسینی در خراسان رضوی و بسیاری از خطه‌های دیگر ایران در همین دهه است که در آن هیات‌های عزاداری و دسته‌های زنجیرزنی از شهرها و روستاهای خراسان رضوی و حتی دیگر مناطق کشور سواره و یا با پای پیاده به مشهد الرضا آمده و آیین های سوگواری را در کنار حرم امام علی بن موسی الرضا (ع) به جا می‌آورند.


خدمت‌رسانی اربعین تا دهه آخر صفر تداوم داشته باشد – پایگاه خبری هشت صبح