جولان متاورس در بزرگترین رویداد فناوری جهان؛ ایران کجاست؟

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح: در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۳ توجه به فناوری متاورس افزایش یافته است. به عنوان مثال، راننده یک وسیله نقلیه خودران از این فناوری برای تماشای فیلم استفاده می کند.

تاخت و تاز «متاورس» در بزرگترین رویداد فناوری جهان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک فروشنده برای فروش خودرو از یک خودروی «مجازی» بازسازی شده در محیط متاورس استفاده می کند، یا یک مهندس برای شبیه سازی نحوه جا افتادن یک قطعه جدید در اتومبیل به همین روش متوسل می شود. بنابراین در نمایشگاه فناوری CES صنعت خودرو سهم وسوسه انگیزی از متاورس را به خود اختصاص داده است.

«نمایشگاه بین‌المللی سی‌ای‌اس»(CES)  بزرگترین رویداد فناوری جهان است، که هر ساله در لاس‌وگاس برگزار می‌شود و شرکت‌های برتر حوزه الکترونیک و فناوری محصولات شگفت‌انگیز خود را در این نمایشگاه معرفی می‌کنند.

یکی از ابزاری که در لاس وگاس به نمایش گذاشته شده، یک سیستم تلویزیونی در خودروها است که توسط شرکت سازنده قطعات خودرو به نام Valeo ابداع شده و نیازی به کنترل از راه دور ندارد. برای تغییر کانال، رانندگان یا مسافرانی که هدست به سر دارند، دست خود را در هوا به سرعت حرکت می دهند و حسگرهای داخل خودرو این حرکت را تشخیص می دهند.

کاربرانی که استفاده از یک هدست کامل را دوست ندارند، می توانند از حسگرهای موجود در نمای بیرونی خودرواستفاده کنند تا ادغام عابران پیاده یا مناظر واقعی در تصاویر واقعیت مجازی (VR) ممکن شود.

اگر حسگرها تشخیص دهند که فرد احساس نگرانی می‌کند، تلویزیون مذکور می‌تواند تصاویر آرامش‌بخشی را برای ایجاد آرامش ارائه دهد.

ابزار این شرکت که تنها نمونه اولیه آن تهیه شده، در ابتدا برای استفاده توسط مسافران یا رانندگان در زمان استراحت، مانند هنگام شارژ وسیله نقلیه الکتریکی آنها طراحی شد. اما هنگامی که وسایل نقلیه کاملاً خودمختار شوند، راننده احتمالاً می تواند در هنگام رانندگی هم از آن ها استفاده کند.

پخش انواع فیلم روی شیشه جلوی خودرو نیز با فناوری متاورس ممکن می شود. Holoride، یک استارت آپ تحت حمایت شرکت خودروسازی آئودی است که در حال حاضر یک هدست واقعیت مجازی را که صرفاً برای سرنشینان صندلی عقب در نظر گرفته شده، می فروشد.

این سیستم به کاربران اجازه می دهد با استفاده از یک دسته کنترل فیلم تماشا کنند یا بازی ویدیویی انجام دهند و محتوای واقعیت مجازی را با حرکات ماشین هماهنگ می کند تا از حالت تهوع جلوگیری شود. این ابزار می تواند در هر خودرویی کار کند.

خودروساز آلمانی BMW نیز روز چهارشنبه یک خودروی مفهومی ارائه کرد که ترکیبی از دنیای واقعی و مجازی است. در این خودرو تصاویر واقعیت افزوده – مانند سرعت یا جهت خودرو –  بر روی شیشه جلو به نمایش گذارده می شود و حتی می توان کل شیشه جلو را به یک صفحه نمایش برای تماشای فیلم تبدیل کرد.

خودروساز ایتالیایی فیات در ماه دسامبر چیزی را راه اندازی کرد که آن را “فروشگاه متاورس” نامید که در آن مشتریان می توانند با کمک یک دستیار آنلاین یک وسیله نقلیه را جستجو، پیکربندی و حتی خریداری کنند.

اگر فناوری‌ها به پیشرفت خود ادامه دهند – به ویژه دستگاه‌های «هپتیک» که حس لمس کردن را شبیه‌سازی می‌کنند – مصرف‌کنندگان می‌توانند عملاً یک نمونه بسیار واقعی از یک وسیله نقلیه را به طور مجازی بررسی کنند، درهای آن را باز کنند، صندلی‌های آن را احساس کنند و به سمت بزرگراه شتاب بگیرند. درست همانطور که با ماشین واقعی چنین کارهایی ممکن است. اگر هم وسیله نقلیه ای خراب شود، یک تکنسین می تواند از راه دور کاربر را برای انجام تعمیرات ساده راهنمایی کند.

لذا متاورس می تواند در طراحی محصولات جدید یا آزمایش آسان تر آنها در محیط های مختلف نقش داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا