به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نخستین مقصد سفرش به منطقه در بغداد حضور دارد، امروز (۲۰ مهر ماه) با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات جاری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین به گفت‌وگو پرداخت. وی با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان […]


به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نخستین مقصد سفرش به منطقه در بغداد حضور دارد، امروز (۲۰ مهر ماه) با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات جاری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین به گفت‌وگو پرداخت.

وی با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان گفت،: ما در بغداد هستیم که با توجه به تحولات فلسطین و غزه مشورت‌های در این زمینه داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بر کسی پوشیده نیست که با جنایت جنگی رژیم صهیونیستی در غزه علیه ملت و شهروندان عادی فلسطین روبرو هستیم. در شرایطی که رژیم صهیونیستی دست به محاصره کامل غزه زده و آب و برق و سوخت آن را قطع کرده و مانع ارسال مواد غذایی و دارو می‌شود، آمریکا و برخی طرف‌ها در حال ارسال سلاح به اسرائیل هستند و دست این رژیم جنایتکار را در کشتار بی‌رحمانه شهروندان و غیرنظامیان فلسطین در غزه باز گذاشته اند. در چنین شرایطی هر احتمالی می‌تواند رخ دهد و اینکه شاهد رخدادهای جدیدی در منطقه باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: مقامات برخی کشورها در تماس با ما از احتمال باز شدن جبهه جدیدی در منطقه می‌پرسند، به آنها گفتیم که پاسخ روشن ما در خصوص احتمالات آتی این است که همه چیز بستگی به اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه دارد.

وی افزود: اقدام گروه‌های مقاومت در عملیات طوفان الاقصی یک اقدام کاملاً فلسطینی و خودجوش بود و خود غربی‌ها نیز تاکید می‌کنند که سلوک و رفتار افراطی نتانیاهو این شرایط را ایجاد کرد.

امیرعبداللهیان گفت: اکنون نیز جنایات اسرائیل ادامه دارد و کسی در منطقه برای گشایش جبهه‌های جدید از ما اجازه نمی‌گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما با مقامات صلیب سرخ جهانی و سازمان ملل در تماس هستیم و از طریق آنها تلاش می‌کنیم که مواد غذایی و دارو برای مردم غزه بفرستیم و در این زمینه با برخی کشورهای منطقه نیز در مشورت و تبادل نظر هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از مواضع قوی عراق در حمایت از فلسطین و مردم غزه گفت: هم مرجعیت عالی و هم دولت و مردم و جریانات عراقی به طور قوی از فلسطین حمایت می‌کنند که نشان دهنده نگاه صحیح و عمیق عراق به مسئله فلسطین است.

امیرعبداللهیان گفت: من در تماس‌های دیپلماتیک خود با دبیر کل سازمان ملل و آقای بورل گفتم که آنچه اتفاق افتاد، واکنش به اقدامات تندروانه و افراط گرایی دولت نتانیاهو بود.

وی افزود: ما به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درخواست برگزاری اجلاس فوق العاده وزرای خارجه سازمان را دادیم و از هر ابتکار عمل کشورهای اسلامی برای حمایت از ملت فلسطین استقبال و حمایت می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: قطعاً نیاز است جنایت رژیم صهیونیستی در غزه متوقف شود و نقش عراق نیز در تلاش برای تحقق این هدف بسیار مهم است.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق، بر لزوم اجرای کامل آن تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر ضرورت تلاش مشترک برای توسعه روابط دو کشور بویژه در زمینه‌های اقتصادی تاکید کرد که مورد تأیید متقابل نخست وزیر عراق قرار گرفت.

السودانی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر و خیرمقدم به وزیر امور خارجه کشورمان گفت این سفر نشان دهنده تاکید مجدد اهتمام ایران بر مسئله فلسطین است.

وی افزود: موضع ایران در قبال مسئله فلسطین یک موضع ثابت بوده و هیچگاه تغییر نکرده است.

وی افزود: مسئله فلسطین مسئله مرتبط با عقیده است و یک مسئله سیاسی نیست و حمایت از فلسطین نشان دهنده وجدان هر مسلمان و هر انسان آزاده ای در سراسر جهان است.

السودانی گفت: ما از طوفان الاقصی تعجب نمی‌کنیم، چون نمی‌توان حقوق ملت فلسطین را نادیده گرفت و اشتباه است اگر گمان شود که با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، حقوق ملت فلسطین به فراموشی سپرده می‌شود.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: حتی اگر بخواهیم از منظر سازمان ملل و ادبیات بین المللی نیز صحبت کنیم، ده‌ها قطعنامه در سازمان ملل راجع به فلسطین و علیه اسرائیل تصویب شده و اسرائیل به هیچکدام از آنها پایبند نبوده و ملت فلسطین از اولیه ترین حقوق خود محروم مانده اند، طبیعی است که ملت فلسطین برای برگرداندن حقوق خود دست به انتفاضه می‌زند.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: ملت عراق یار و یاور ملت فلسطین است و گزارشی از تلاش‌های دیپلماتیک عراق در ارتباط با فلسطین و در چارچوب حمایت از مردم غزه ارائه کرد.

السودانی افزود: ما از برگزاری اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی برای بررسی مسائل غزه در سطح وزرا و حتی رؤسا حمایت می‌کنیم و آماده هرگونه کمک برای برگزاری آن هستیم. قطعاً نمی‌توانیم نظاره گر شرایط غزه باشیم و دیدگاه‌های مرجعیت عالی عراق در این زمینه نیز روشن است و ما و ایران در این زمینه به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.


جنایت رژیم صهیونیستی در غزه باید متوقف شود – پایگاه خبری هشت صبح