جزئیات حاشیه نشست هیئت دولت – تابناک

Print Friendly, PDF & Email

جزئیات حاشیه نشست هیئت دولت

به گزارش پایگاه تحلیلی هشت صبح، محمد مخبر روز چهارشنبه در حاشیه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره سفر رئیس جمهور به ترکیه گفت: رئیس جمهور پنج شنبه-۱۴ دیماه-(فردا) عازم ترکیه خواهند شد. جمهوری اسلامی ایران در روابط بین‌المللی در یک وضعیت کم‌نظیری قرار دارد.

 

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: تمام توافقات و تفاهمات که در سفرهای آیت الله رئیسی منعقد می‌شود، از بریکس گرفته تا اوراسیا و شانگهای نتایجی خوبی را به همراه داشته است و تمام آن ها مدیریت می‌شود و بخش زیادی از این تفاهمات به قرارداد منجر و آثار آن بر زندگی مردم نمایان خواهد شد.

 

 افتتاح دومین کلینیک پلاسماتراپی از رنج بیماران دیابتی کاسته است

 

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: یکی از یافته‌ها و فناوری‌هایی که در اختیار سازمان انرژی اتمی هست امروز هم‌تراز با کشورهای پیشرو در اختیار مردم عزیز قرار گرفته است.

 

وی گفت: دو بخش را ما دنبال کردیم اولاً افتتاح دومین کلینیک پلاسماتراپی برای درمان زخم گشایش بزرگی بود. این کلینیک می‌تواند رنج و محنتی که به ویژه بیماران دیابتی و زخم‌هایی که پیشروی زیادی دارند را تسکین دهد.

 

اسلامی ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم این کلینیک‌ها را گسترش دهیم و خدمات بیشتری را در این راستا به مردم ارائه دهیم و این نیز یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده که فناوری هسته‌ای در زندگی مردم موثر باشد که انجام شد.

 

معاون رئیس جمهور بیان کرد: دومین اتفاق این بود که با سمپوزیومی که برگزار شد دومین سامانه پلاسماتراپی جهت درمان سرطان هم رونمایی شد، خدا را شاکریم به خصوص برای بانوان عزیز که با این بیماری فراگیر درگیر هستند این فناوری کمک می‌کند که بتواند زود هنگام از این بیماری پیشگیری و درمان شود.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: بخش امنیت غذایی و سلامت مهم‌ترین دستاوردی است که در فناوری هسته‌ای می‌تواند برای زندگی مردم وجود داشته باشد، ما این فرایند پرتودهی را آغاز کردیم تا مردم بتوانند مواد غذایی سالم و بدون عوارض استفاده کنند که خود به خود منجر به کاهش بیماری خواهد شد.

 

وی گفت: از همه مهمتر اینکه این اقدام منجر به جلوگیری از ایجاد ضایعات می‌شود و برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیز می‌تواند مفید فایده باشد. این حرکت آغاز شده است و به تدریج نتایج آن را شاهد هستیم.

 

رکورد مشارکت مردم در پویش ملی سلامت شکسته شد

 

بهرام عین اللهی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران همچنین درباره ورود سویه جدید ویروس کرونا به کشور اظهار داشت: ویروس جدیدی به کشور وارد نشده است و مردم‌نگران نباشند.

 

وی در خصوص رفع مشکل تامین شیر خشک در کشور یادآور شد: در هر ماه نیاز به پنج میلیون قوطی شیر خشک داریم که ماه گذشته ۱۲ میلیون قوطی شیر خشک در کشور توزیع شد.

 

عین اللهی اظهار کرد: بنابر آمار، اکنون بیش از نیازمان در کشور شیر خشک توزیع شده است و نگرانی در این زمینه نیست.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد نحوه تامین سرم ضمن تاکید بر نبود کمبودی در این زمینه گفت: کمبود سرم تاکنون برای ما گزارش نشده است و مشکلی در تامین آن نداریم و این محصول با کد تجویز پزشک در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

 

وزیر بهداشت وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای بسیار خوبی که در وزارت بهداشت انجام شد، بحث پویش ملی سلامت بود که تا به امروز بیش از ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند.

 

عین اللهی ادامه داد: رکورد شرکت مردم در این پویش شکسته شد و باید از آنان برای مشارکت در چنین پویشی که برای سلامت خود آنان است، تشکر کرد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: امروز سبک زندگی ما به خصوص در سطح شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ مشکل دارد و میزان کم ورزش و مصرف بالای غذاهایی با چربی و نمک بالا، سلامت مردم را به مخاطره انداخته است.

 

وی اضافه کرد: درپویش ملی سلامت مشخص شد که حدود ۶۷۰ هزار نفر از افراد شرکت کننده از مشکل فشار خون خود اطلاع نداشتند و در این پویش از چنین مشکلی مطلع شدند و حدود ۳۵۰ هزار نفر نیز از مشکل دیابت خود اطلاع یافتند.

 

عین اللهی اعلام کرد: یکی از مسائل مهمی که مردم باید به آن توجه کنند اصلاح سبک زندگی، فعالیت بدنی و ورزش است که می‌تواند از ابتلا به دیابت و فشار خون آنان جلوگیری کند.

 

نسبت به سیاه‌نمایی برخی سریال‌های نمایش خانگی انتقاداتی داریم

 

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز، چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در محوطه نهاد ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ گفت.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره شبکه نمایش خانگی اظهار داشت: بارها اشاره کردم که سیاست دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به موضوع شبکه نمایش خانگی چیست. ما به عنوان یک فرصت فرهنگی به نمایش خانگی نگاه می کنیم. امروز این مجموعه رشد پیدا کرده و سهم مهمی را در فرهنگ و هنر کشور دارد.

 

اسماعیلی با تاکید بر این که در حوزه نظارت ما انتقاداتی را داریم بیان کرد: باید با یک تعامل خوب بین مجموعه جریان شبکه نمایش خانگی و متولیانش مشکلات حل شود. در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای درباره نمایش خانگی داشتیم. کمیته ای برای تعیین مرزهای نظارتی بین مجموعه هایی که دخیل هستند، تشکیل شده است. در قانون موضوع نظارت بر سریال ها را سازمان صداوسیما بر عهده دارد. ما هم نمایندگانی در این رابطه داریم. در بحث فیلم های سینمایی نظارت بر عهده وزارت فرهنگ است.

 

وی افزود: فیلم های سینمایی در شبکه نمایش خانگی به وفور نمایش داده می‌شود. تا امروز این موضوع یک ساز و کار نظارتی روشنی نداشت. با این مصوبه ساز و کار دارد تعبیه می شود. این بخش با سامانه بسیار خوبی تحت نظارت سازمان سینمایی در می‌آید. بخش سریال‌ها هم بر مبنای توافق انجام می شود.

 

وزیر فرهنگ با بیان این که ما به نمایش خانگی نگاه فرصت محور داریم یادآور شد: از حوزه نمایش خانگی حمایت کردیم؛ اما انتقادات ما محتوایی است که بخشی از آن در فیلم های سینمایی و بخشی در سریال‌هاست. امیدواریم با نظارتی که اتفاق می افتد این مشکلات حل بشود. ما منتقد نمایشی هستیم که امروز از چهره خانواده و روابط خانوادگی و خشونت و سیاه‌نمایی در برخی سریال‌ها می‌بینیم. ایراد ما محتوایی است. به اصل نمایش خانگی به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنیم.

 

وزیر فرهنگ در پاسخ به سوالی درباره لغو عملیات پرواز حج عمره مفرده گفت: یک مساله ای بین سازمان هواپیمایی کشور ایران و عربستان پیش آمده است. دیشب رییس سازمان حج این خبر را به من داد. امروز وزیر راه در سفر ترکیه بودند و امکان مذاکره در دولت را نداشتیم. پیگیری می کنیم که حل بشود. مساله یک اختلاف فنی بین دو سازمان شرکت هواپیمایی است.

 

انتخابات فرصت کم نظیری برای ملت است

 

احمد وحیدی، نیز روز چهارشنبه در حاشیه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران گفت: هرچه به انتخابات نزدیک می شویم توجهات به این‌موضوع بیشتر می شود و سخنان ارزشمند و تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده تحرکات خوبی را بوجود آورده که امید است همانطور که رهبرمعظم انقلاب مطالبه داشتند شاهد حضور همه جناح های سیاسی و مشارکت گسترده مردم باشیم.

 

وی افزود: منتظر هستیم روزهای آینده اسامی داوطلبان توسط هیات های نظارت اعلام شود که این‌ می تواند انتخابات را در مسیر حرکت قوی تر قرار دهد.

 

وزیر کشور گفت: انتخابات فرصت کم‌نظیری برای ملت است که با حضور قوی می توانند یک مجلس قوی را رقم‌ بزنند.

 

وحیدی در پاسخ به سوالی درباره غیرفعال شدن کارت بانکی برخی از اتباع در بانک‌های صادرات، سپه و ملت، بیان کرد: باید این گزارش را بررسی کرد و سپس جواب قطعی داد، ولی آنچه که برای ما روشن است این است که شرط داشتن حساب بانکی حضور مجاز است و تخصیص حساب بر اساس فرآیندهایی که پیش‌بینی شده صورت می‌گیرد. اگر بر اساس آن فرآیندها اتفاق بیفتد مشکلی نخواهند داشت اما اگر طبق آن فرآیندها نباشد طبیعتا مشکل ایجاد خواد شد.

 

وزیر کشور درباره امنیت مرزها خاطر نشان کرد: امنیت مرزها مورد توجه جدی ما بوده و هست. اما با توجه به صعب العبور بودن برخی مناطق جنوب شرق تروریست ها بعضا از آن سواستفاده می کنند که انتظار ما از همسایگان نهایت همکاری برای برخورد جدی است. حافظان مرز اعم از فراجا و سپاه در تامین امنیت مرز کوشا هستند.

 

وحیدی درباره آخرین وضعیت تروریست‌های حمله به پایگاه پلیس در راسک و پیگیری از طریق پاکستان گفت: به هر حال جمهوری اسلامی مصمم است که این ناامنی شدید را که گه‌گاهی در مرزها ایجاد می‌شود ازبین ببرد. تلاش جدی صورت گرفته و امیدوارم که دستگاه‌ها بخشی از اینها را بتوانند داشته باشند.

 

وی در پاسخ اینکه آیا دولت پاکستان برای دستگیری این عوامل اقداماتی را انجام داد؟ تصریح کرد: بله تلاش جدی صورت گرفته است در گفت و گو هایی که در گذشته با پاکستانی ها داشتیم و هنوز هم ادامه دارد قول هایی داده بودند که امیدواریم بتوانند پایگاه های تروریست ها در خاک خود را از بین ببرند.

 

هک شدن دیتای یکی از نرم افزاز اصلا اتفاق خوبی نبود

 

وحیدی در پاسخ به سوالی درباره هک شدن ۲۰ میلیون دیتای کاربران در یکی از نرم افزارها و راهکارهای مقابله با آن گفت: مسئولیت آن بر عهده افتا (سازمان فناوری اطلاعات) و پدافند غیر عامل و وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های مرتبط است البته دستورات لازم و راهنمایی های لازم را صادر می‌کنیم که بر اساس دستورالعمل صادره خود را تقویت و ایمنی را باید تامین کنند. اخیرا برای یکی از اپلیکیشن ها این اتفاق افتاده که اتفاقی خوشایندی نبود و باید پیش بینی لازم برای ایمنی داده ها رعایت شود.

 

وزیر کشور درباره فروش محصولات صنایع دستی در استان ها بیان کرد: از شهرداران خواسته ایم و ابلاغ هم کردیم تا در هر شهری برای فروش محصولات صنایع دستی محلی را به عنوان بازارچه اختصاص دهند و  به ویژه بانوان که بیشتر در این زمینه فعال هستند بتوانند محصولات خود را ارائه و این بازار، فروشی برای آنان باشد تا بتوانند کار خود را توسعه دهند.

 

وحیدی درباره ستاد خدمات سفر اضافه کرد: در این زمینه هم تصمیمات لازم گرفته خواهد شد. وزیر کشور همچنین شایعه برداشت لیتیوم توسط چینی ها از دریاچه ارومیه را تکذیب کرد.

 

وحیدی در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات، هر نامزد می‌تواند یک نماینده در پای صندوق رای داشته باشد؟ گفت: ممکن است در برخی شهرها مثلا ۱۵۰ نفر نامزد باشند آن وقت چگونه می‌شود ۱۵۰ ناظر پای هر صندوق باشد؟ اما ما  تلاش خواهیم کرد تا اصل نظارت را برای داوطلبان فراهم کنیم البته این روش اشکالات اجرایی دارد و باید ببینیم می‌توانیم برای اشکالات اجرایی آن راه حلی پیدا کنیم.

 

تاکید رئیس جمهور برای خاتمه دادن به مشکلات دریافت تسهیلات ازدواج

 

«سید احسان خاندوزی» چهارشنبه درحاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران بیان کرد: در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی که این هفته برگزار شد رئیس جمهور به خاتمه دادن به صف مردم برای دریافت وام ازدواج تاکید کردند، همچنین این موضوع در جلسه هیات دولت نیز مجدد مطرح شد.

 

وی افزود: در همین زمینه رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که اقدامات لازم برای تحقق این موضوع انجام خواهند شد. وزیر اقتصاد در مورد برنامه های تشویقی برای جذب سرمایه گذار خارجی در کشور بیان داشت: مجموعا تدابیری که برای ایجاد اعتماد به سرمایه گذار خارجی به ویژه کشورهای همسایه که ما با آنها ساده تر و کم هزینه تر امکان انتقالات پولی، مالی و ارزی داریم فراهم شده و این تسهیلات کم سابقه است.  برای سرمایه گذاری بالاتر از ۱۰۰هزار دلار به بالا تمام مزیت ها را از جمله اقامت و غیره را در قانون لحاظ کردیم.

 

وی افزود: امکان اینکه سرمایه گذاران بتوانند از طریق نرخ ها ارز بالاتری، تسویه و بازگشت سرمایه گذاری خارجی خود را انجام دهند توسط بانک مرکزی انجام شده تا بتوان از روش های متعدد نقل و انتقال همانند طلا و فلزات گرانبها استفاده شود.

 

خاندوزی تصریح کرد: خبری که از جهت اثر بخش بودن این موضوع دارم این است که طبق آمار گمرک ایران در ۹ ماه سال۱۴۰۲ بیش از ۱۹ تن طلا به صورت رسمی وارد کشور شده که این عدد در ۹ماه سال قبل عددی نزدیک به صفر و بسیار کم بوده و نشان می دهد که تسهیلات در حوزه انتقالات ارزی و فلزات گرانبها به ویژه با کشورهای همسایه که در قانون پیش بینی شده و دولت آن را مصوب کرده است موثر بوده و اعتماد به جریان رسمی تجارت به کشور برگشته است.

 

وزیر اقتصاد در مورد رشد پایه پولی در کشور بیان داشت: آن چیزی که در نظریات اقتصادی حائز اهمیت است رابطه تورم با نقدینگی است، اساتید اقتصاد و صاحب نظران به خوبی اطلاع دارند که نظریات متعددی وجود دارد در اینکه با چه فاصله ای و ضریبی نقدینگی تاثیرات خود را در میان و بلند مدت بر تورم کشورها نشان خواهد داد و در کشور متاسفانه به جهت بی انضباطی های پولی و مالی که در گذشته وجود داشته با رشد افسارگسیخته نقدینگی مواجهه بودیم که این عدد از ۳۹ در سال ۱۴۰۰ به ۳۱ در سال ۱۴۰۱ و ۲۶ در ۹ماهه ۱۴۰۲در جهت انضباط بخشی کاهش پیدا کرده است.

 

آزمون استخدامی آموزش و پرورش اسفندماه برگزار می‌شود

 

«میثم لطیفی» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: خروجی در آموزش و پرورش به دلیل بازنشستگی سالیانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر است و برای حفظ شرایط موجود باید جذب نیرو داشته باشیم که بخشی از آن از طریق دانشگاه فرهنگیان است.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی بیان‌داشت: امسال ۳۰ هزار نفر مجوز جذب نیرو از دانشگاه فرهنگیان داریم. وی در ادامه گفت: در دولت سیزدهم اتفاقات خوبی در حوزه زنان رخ داده است و به دستگاه‌ها اعلام کردیم در مجاورت خود مهدکودک ایجاد کنند و دستگاه‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند. البته پیگیری این موضوع با آموزش و پرورش است.

 

لطیفی ادامه‌داد: دستگاه‌های را مکلف به ایجاد مهد کودک کردیم و این شاخص در جشنواره «شهید رجایی» نیز لحاظ شده بود. معاون رییس‌جمهور اظهار داشت: جذب نیرو در آموزش و پرورش و وزارت بهداشت ادامه دارد که بخش عمده‌ای از کارکنان آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

وی خاطرنشان‌کرد: در مجموع ۹۸۰ هزار خانم در دستگاه‌های اجرایی مشغول به فعالیت هستند. منصوری،‌ معاون اجرایی رئیس جمهور: بیش از ۳۰ همت پروژه عمرانی و اقتصادی در زنجان به بهره برداری می‌رسد.

 

«محسن منصوری» در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اقدامات دولت در سفر به استان زنجان گفت: از اقدامات مهم آب‌گیری سد بلوبین است که از پروژه‌های مهم و زمین مانده استانی است، امیدواریم با این حضور و افتتاح پروژه‌ها اتفاق بزرگی در حوزه عمرانی و اقتصادی مجموعه استان زنجان رخ دهد.

 

منصوری با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی در استان‌ها خاطر نشان کرد: در استان‌ها و شهرستان هایی که ظرفیت ویژه در حوزه صنایع دستی وجود دارد مانند استان‌های کردستان، یزد اصفهان  زیرساخت‌ها ایجاد شده و بقیه استان‌ها در دستور کار قرار دارد و پیگیری می‌شود.

 

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان زنجان گفت: در این سفر بیش از ۳۰ هزار پروژه های عمرانی و اقتصادی به بهره برداری خواهد رسید. رئیس جمهور به یکی از شهرستان های استان زنجان هم سفر خواهد داشت.

 

منصوری ادامه داد: بیش از پنج هزار و هشتصد واحد مسکونی در طرح نهضت ملی و مسکن حمایتی تقدیم مردم استان زنجان خواهد شد. همچنین مشکلات هشت واحد بزرگ صنعتی مرتفع و نیز پروژه های آب و فاضلاب و وزارت نیرو هم به بهره برداری خواهد رسید.

 

وی درباره همکاری با شرکت چینی برای ساخت ورزشگاه هم گفت: با چینی‌ها در حوزه نفت و گاز تبادلات اقتصادی و تهاتر مالی داریم. در برخی پروژه‌های سنگین از نظر مالی، طرف ایرانی نفت می‌دهد و طرف چینی به ازای نفت تحویل شده، کار می‌کند. با شرکت معتبر چینی که در سراسر دنیا بیش از ۱۰۰ ورزشگاه ساخته، به نحوی قرارداد بستیم تا با مشارکت شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه طراحی و ساخت، در ساخت ورزشگاه در تهران همکاری کند و توافق کردیم که از همه سطوح از ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی درطراحی و جزئیات پروژه‌ها استفاده شود.

 

منصوری با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم، بیان کرد: این شرکت صرفا یک شرکت بالادستی است و جنبه تامین مالی را از محل تهاتر نفت بر عهده دارد تا بتوانیم از طریق تهاتر و واگذاری نفت بحث تامین مالی پروژه‌ را حل و فصل کنیم.

 

فهم درستی از گردشگری در کشور ما وجود ندارد

 

عزت‌الله ضرغامی، امروز، چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در محوطه نهاد ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ گفت. وی در پاسخ به سوالی درباره حاشیه‌های سفرش به اردبیل اظهار داشت: گفتند من در اردبیل چلوکباب خوردم، من اصلا چلوکباب نخوردم، در سفرهای استانی در وَن می‌نشینیم در وَن ساندویچ و نوشابه می‌خوریم و جلسه می‌گذاریم.

 

ضرغامی با تاکید بر این که باید اول در نگاه مسئولان به گردشگر تحول ایجاد کرد، توضیح داد: در مساجد را باز کنید تا گردشگران بتوانند نماز بخوانند. گردشگر خارجی سرویس بهداشتی ندارد و متاسفانه خادم مسجد این افراد را از مسجد پرت کرده بیرون و گفته شما نجس هستید! در حالی که گردشگر نجس نیست و پاک است.

 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: در دوره جدید مجموعه استان‌هایی به عنوان پایتخت گردشگری فعال شده‌اند و در حوزه گردشگری ماموریت روشنی در رابطه با این استان‌ها تعریف شده است که آخرین موردش درباره یزد است. آقای فاطمی استاندارد محترم یزد در جلسه مشترک دولت و مجلس گزارشی اعلام کردند. هدف ما از برگزاری برنامه های این چنینی که از مازندران و اردبیل و یزد شروع شد، معرفی مناسب کشور به عنوان ظرفیت گردشگری است. هدف دیگر همراه کردن دستگاه و سازمان های مختلف به ویژه در استان‌هاست که امکانات مناسب را برای گردشگری فراهم کنند.

 

وی با تاکید بر این که فهم درستی از گردشگری در کشور ما وجود ندارد، اظهار داشت: در اردبیل نشست پایتخت گردشگری را برگزار می کنیم. روحانی سرشناسی سخنرانی می کند و می پرسد چرا وزارت گردشگری این قدر شلوغ کرده است؟ ما مشکل اشتغال داریم و کاش وزیر کار به جای وزیر گردشگری می آمد. ایشان فکر می کند شغل و اشتغال چیزی است در کیف و خورجین وزیر راه قرار گرفته و او می تواند هزار شغل به مردم بدهد. در حالی که ما معتقدیم وقتی گردشگری رونق بگیرد اولین تاثیرش اشتغال است.

 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که برای تحول در گردشگری اول باید نگاه مسئولان را متحول کنیم توضیح داد: اول باید بعضی‌ها را توجیه کنیم. روحانیون باید درب مساجد را باز بگذارند تا گردشگران بتوانند در جاده ها از سرویس بهداشتی استفاده کنند. آنها نباید فقط خطبه بخوانند و انتقاد کنند. ۸۷۰ مسجد و حدود ۴۸۰ بقاع متبرکه داریم که در مسیر گردشگران هستند. مساله من به عنوان وزیر گردشگری باز بودن در مسجد است. مردمی که می‌خواهند نماز بخوانند و از سرویس بهداشتی استفاده کنند نباید با در بسته مواجه شوند.

 

وی با تاکید بر این که در گردشگری نیاز به یک تحول فکری داریم، گفت: ما زحمت می کشیم که چهار نفر گردشگرمان زیاد شود، بعد سرویس بهداشتی برایشان نداریم. گردشگران یک جا که می روند اخراج شان می کنند.

 

ضرغامی افزود: در این دو سال اقدامات زیادی برای تحول فکری و زیرساخت و مشکلات قانونی انجام شده است. گردشگری در کشور ما باید تکانی بخورد و پایدار بماند.

 

فعال‌سازی ۱۲ گیگابایت اینترنت هدیه رایگان دولت به مردم از امروز

 

«عیسی زارع‌پور» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت، در مورد بسته اینترنت هدیه دولت افزود: هفته گذشته اعلام شد، به‌منظور ارتقای کیفیت شبکه ناگزیر از افزایش قیمت اینترنت هستیم.

 

وی خاطرنشان‌کرد: به همین دلیل بسته هدیه را برای مردم در نظر گرفتیم که از امروز فعال می‌شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه‌داد: مردم برای استفاده از این بسته باید به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند وارد شوند و در کوتاهترین زمان ممکن که ۱۲ گیگابایت ترافیک داخل کشور یا معادل آن پنج گیگابایت ترافیک بین‌المللی فعال خواهد شد.

 

زارع‌پور تصریح‌کرد: این بسته تا ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ انقضا دارد و زمان ثبت‌نام برای آن تا هفته آینده است. حسینی، معاون پارلمانی رییس جمهور: اختصاص یارانه ۱۵ لیتری بنزین به کار کارشناسی نیاز دارد

 

«سید محمد حسینی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره واکنش به طرح مرکز پژوهش‌های مجلس درباره اختصاص یارانه ۱۵ لیتری بنزین به همه افراد جامعه اظهار داشت: نظر دولت را رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام می کند، ولی یکی از توصیه‌های رهبر انقلاب در سیاست‌های ‌کلی نظام قانونگذاری، قابلیت اجراست یعنی قانونی نوشته شود که قابلیت اجرایی داشته باشد.

 

وی افزود: برخی‌ها در اینکه این مساله قابلیت اجرا دارد یا نه نظراتی دارند که باید مطرح شود تا کار کارشناسی در مورد آن صورت گیرد. منظور،‌ رئیس سازمان برنامه و بودجه : قانونگذار باید برای قیمت بنزین تصمیم‌گیری کند

 

داود منظور روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سامان دهی بازار انرژی نیاز به سیاست پایدار دارد و در سطح رابطه دولت و مجلس باید پیش بینی شود.

 

منظور ادامه داد: افزایش قیمت سوخت باید در منابع هدفمندسازی یارانه ها پیش بینی شود آنچه ما در این لایحه دیده ایم، ۱۰ درصد افزایش منابع هدفمندی است اما درباره ترکیب آن تصمیم نگرفته ایم، در بحث سیاست قیمتی سوخت در لایحه بودجه، تصمیمی نگرفته‌ایم.

 

منظور درباره انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهادات کمیسیون های تخصصی مجلس درخصوص لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق می‌رود و سپس در صحن علنی مطرح ‌می‌شود.

 

وی افزود: افزایش قیمت ها رابطه متقابل با افزایش دستمزدها دارد وقتی دستمزدها افزایش می یابد اعم از بخش های دولتی و غیر دولتی، خود به خود در قیمت‌های سال بعد هم منعکس می شود ضمن اینکه از زمانی که افزایش قیمت‌ها اتفاق می‌افتد باید موضوع را جبران کنیم و بین اینها باید تعادل ایجاد کنیم.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: یعنی باید به شکلی رفتار کنیم که هم قیمت‌ها را برای سال آینده کنترل کنیم زیرا هدف ما این است تا قیمت ها را به روند بلندمدت برگردانیم و تورم قابل قبولی را برای سال آینده داشته باشیم. لذا باید همه مولفه‌هایی که می‌تواند منجر به تورم شود را مدیریت کنیم و یکی از آن مولفه‌ها، مولفه حقوق و دستمزد است.

 

منظور ادامه داد: با توجه به اینکه شاهد افزایش هزینه ها در سال جاری بودیم باید افزایش دستمزد متناسبی را برای سال آینده پیش‌بینی کنیم. جمع‌بندی اینها نهایت در قانون بودجه منعکس می‌شود.

 

وی درباره تصمیم جدید دولت عراق برای محدود کردن مبادله ارزی اظهار کرد: تصمیم جدید دولت عراق لزوما به‌طرف محدودیت نیست بلکه نوعی تنظیم‌گری جدید دولت عراق است و وزارت صمت و بانک مرکزی متناسب به آنچه که در عراق اتفاق می‌افتد سیاست‌های ارزی و تجاری خود را تنظیم‌ می‌کنند.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه سال آینده برای مصارف عنوان کرد: همه حوزه‌ها باید تخصیص بهتری دریافت کنند ما برای ۳ ماه آخر سال تصمیم گرفتیم تا در همه طرح‌های تملک تخصیص منابع به پروژه‌های عمرانی سرعت بگیرد. طرح آبخیزداری هم در اولویت ما قرار دارند و از همین ماه بهبودی در تخصیص خواهیم داشت تا این طرح‌ها را به آستانه مناسبی تا پایان سال برسانیم.

 

منظور درباره بودجه سال ۱۴۰۳ خاطرنشان کرد: ما هنوز در بودجه سال آینده درباره مصارف جمع‌بندی نکرده‌ایم. لایحه بودجه ۱۴۰۳ دوقسمتی است و در قسمت دوم باید در مورد مصارف بودجه پیشنهادات را تنظیم کرده و به دولت بیاوریم که تبدیل به لایحه شود.

 

وی ادامه داد: در سازمان برنامه و بودجه در حال آماده‌سازی بخش دوم لایحه بودجه هستیم و تاکنون ۸ جلسه برای تنظیم بخش دوم لایحه در ستاد بودجه سازمان برنامه داشته‌ایم در روزهای آینده وارد مذاکره با وزرا می شویم و نظرات آنها را نیز دریافت می‌کنیم تا بتوانیم بخش دوم لایحه را نیز جمع‌بندی و برای مجلس ارسال کنیم.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره چگونگی افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: موضوع قیمت بنزین باید در یک سطح قانونگذاری تصمیم گیری شود، سران قوا معمولا به مسایل ویژه و اضطراری ورود می کنند.

 

منظور اظهار کرد: موضوع انرژی و سامان دهی بازار انرژی نیاز به سیاست پایدار دارد و تصور من این است که این موضوع باید در سطح رابطه دولت و مجلس پیش‌بینی شود.

 

وی درباره افزایش نرخ سوخت نیز بیان کرد: افزایش قیمت سوخت باید در منابع هدفمندسازی یارانه‌ها پیش‌بینی شود آنچه ما در منابع هدفمندی پیش‌بینی کرده‌ایم افزایش ۱۰ درصدی منابع هدفمندی است اما درباره ترکیب آن تصمیمی نگرفته‌ایم و باید در این زمینه رایزنی صورت بگیرد.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از این افزایش ۱۰ درصدی عمدتا به میزان رشد تامین و میزان رشد فروش فرآورده‌های انرژی مربوط می‌شود بنابراین در بحث سیاست قیمتی سوخت در لایحه بودجه، تصمیمی نگرفته‌ایم.

 

حضور ایران در دریای سرخ امنیت‌ساز است

 

امیر محمدرضا آشتیانی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از سیاست‌های ما حمایت از کشورهای مستقل، جبهه مقاومت و کشورهایی است که به دنبال مواجه با نظام سلطه مواجه و برخورد با آن هستند. ما این کشورها را در همه ابعاد حمایت می‌کنیم.

 

وی یادآور شد: در مباحث تسلیحاتی هم به همین شکل است. جمهوری اسلامی امروز در اوج اقتدار در این زمینه قرار دارد. دستاوردهای بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف نظامی داشتیم و حتماً از کشورهایی که می‌خواهند در مسیر استقلال و آزادی خودشان حرکت می‌کنند و می‌خواهند امنیت‌شان را حفظ کنند حمایت می‌کنیم. در این مسائل حتماً قواعد و قوانین بین‌المللی را هم رعایت می‌کنیم.

 

وزیر دفاع با اشاره به حضور ناوشکن البرز در دریای سرخ، تأکید کرد: حضور ما در همه آب‌ها یک حضور امنیت‌ساز است و هیچ محدودیتی برای خود قائل نیستیم، به‌ویژه در این منطقه که منطقه حساسی است، رصد کامل تحولات را انجام می‌دهیم.

 

آشتیانی در پاسخ به پرسشی درباره حمایت ایران از انصار الله یمن، اظهار کرد: یمن قطعا مورد حمایت جمهوری اسلامی است و ما در همه ابعاد از آنان حمایت می‌کنیم اما مستقل هستند و تصمیماتی که می‌گیرند را خودشان اتخاذ می‌کنند. یمن کشوری پیشرو است که علیه نظام سلطه گام برمی‌دارد و هر کشوری در این مسیر باشد حتماً حمایت منطقه و کشورها را در پی دارد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که حضور ناوشکن البرز تنش‌زایی آمریکا را کم خواهد کرد یا نه، تصریح کرد: این سئوالات جزئی است اما اساساً ما هرکجا که احساس کنیم نیاز به حضور داریم، حاضر می‌شویم.

 

وزیر دفاع در واکنش به ادعای آمریکا درباره نقش ایران در حمله به یک کشتی حامل مواد شیمیایی در اقیانوس هند، گفت: این‌ها فرافکنی است. تمام مواردی که به این شکل مطرح می‌شود فرافکنی‌های آمریکاست که باتوجه به خطاهای راهبردی آنان در منطقه که تمام اذهان مردم کشورهای دنیا را به محکومیت این اقدامات رسانده است، آنان را به شرایطی کشانده که برای فرار از این وضعیت ممکن است اتهامات مختلفی را به کشورهای بسیاری بزنند در حالی که پایه و اساسی هم ندارد.

 

آشتیانی با تأکید بر این‌که «دشمنی آمریکا تمام‌شدنی نیست و ادامه دارد»، گفت: این امر به ضرر خود آنان است. آمریکا به منطقه ما آمده و تعادل منطقه‌ای را بهم ریخته‌اند که تبعات آن دامن‌شان را خواهد گرفت. اقدامات آمریکا باعث ایجاد انسجام بسیار قوی و محکمی علیه سیاست‌های آمریکا در منطقه و جریان و تداوم آن می‌شود.

 

وزیر دفاع در پاسخ به پرسشی درباره ترور صالح العاروری معاون دفتر سیاسی حماس و تاثیر آن در گسترش جنگ در منطقه، اظهار کرد: آمریکایی‌ها هر چقدر خطاهای راهبردی در منطقه انجام دهند منطقه را متشنج خواهند کرد و دود آن به چشم خودشان خواهد رفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا