روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در بخشی از گزارش خود درباره تاثیر برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر نوشت، شماری از اقتصاد دانان پیش بینی کرده اند برگزاری جام جهانی فوتبال دارای تاثیرات مثبتی بر عملکرد اقتصادی قطر در میان مدت و بلند باشد. صندوق بین المللی پول هم به تازگی پیش بینی کرده است […]

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در بخشی از گزارش خود درباره تاثیر برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر نوشت، شماری از اقتصاد دانان پیش بینی کرده اند برگزاری جام جهانی فوتبال دارای تاثیرات مثبتی بر عملکرد اقتصادی قطر در میان مدت و بلند باشد.

صندوق بین المللی پول هم به تازگی پیش بینی کرده است قطر شاهد رشد اقتصادی۴.۹ درصدی باشد. عواملی مانند افزایش قیمت گاز و میزبانی از جام جهانی فوتبال در این زمینه تاثیر گذار است.

آمارهای رسمی نشان می دهد درآمدهای مالی مستقیم قطر از برگزاری جام جهانی فوتبال حدود ۸ میلیارد ریال (۲.۲ میلیارد دلار) خواهد بود. این در حالی است که گمانه زنی می شود در آمدهای مالی بلند مدت قطر از برگزاری جام جهانی فوتبال طی سال های ۲۰۲۲ میلادی تا ۲۰۳۵ میلادی حدود ۹.۹ میلیارد ریال (۲.۷ میلیارد دلار) باشد.

همچنین پیش بینی می شود در آمد بخش گردشگری قطر طی مدت برگزاری جام جهانی فوتبال و پس از آن با افزایش روبرو شود.

در این زمینه شیخ «فیصل بن قاسم آل ثانی» رئیس انجمن بازرگانی قطر به خبرگزاری رسمی این کشور «قنا» گفت از زمان موافقت با میزبانی قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۰ دولت این کشور با بخش خصوصی برای تکمیل پروژه های زیربنایی و خدماتی تلاش می کند. جام جهانی فوتبال فرصت مناسبی برای تحقق چشم انداز ۲۰۳۰ قطر است.

بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در زمینه تاسیسات اساسی از جمله راه ها، پل ها، بنادر، فرودگاه ها، مترو، مسکن، گردشگری، مناطق آزاد هزینه شده است. این زیرساخت ها پس از برگزاری جام جهانی به دستاوردهایی تبدیل خواهد شد.