ایرنا- مقامات آمریکایی گزارش می دهند در ۱۴ تیراندازی مرگبار طی صبح دوشنبه تا سه شنبه به وقت محلی در شهر نیویورک، سه نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند. به گفته پلیس نیویورک، در یک حادثه در روز دوشنبه، سه نفر در داخل یک رستوران مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. پلیس نیویورک می گوید: […]

ایرنا- مقامات آمریکایی گزارش می دهند در ۱۴ تیراندازی مرگبار طی صبح دوشنبه تا سه شنبه به وقت محلی در شهر نیویورک، سه نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

به گفته پلیس نیویورک، در یک حادثه در روز دوشنبه، سه نفر در داخل یک رستوران مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

پلیس نیویورک می گوید: یک مرد ۲۳ ساله از ناحیه گردن و یک جوان ۲۱ ساله از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت که هر دو کشته شدند و وضعیت نفر سوم که فردی ۱۸ ساله بوده و در بیماستان دانشگاه “بروکدیل” بستری می باشد، وخیم است.

به گفته پلیس فرد مظنون دستگیر شده است. همچنین بر اساس اعلام پلیس، یک فرد ۶۲ ساله نیز در حادثه‌ دیگری در منطقه برانکس مورد اصابت گلوله قرار گرفت که پس از انتقال به بیمارستان کشته شد. در این حادثه نیز دو نفر مجروح شدند.

این در حالی است که پلیس نیویورک مدعی است در سال جاری میلادی تاکنون ۲۱۳ قتل در این شهر رخ داده که ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته که ۲۳۷ قتل رخ داده بود، کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، مراسم چهارم ژوئیه، روز استقلال آمریکا هم از خشونت های مسلحانه و تیراندازی های مرگبار در امان نماند و روز گذشته یک جوان ۲۲ساله آمریکایی، شرکت کنندگان در این مراسم در منطقه هایلند پارک واقع در حومه شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی را به گلوله بست که حداقل ۶ نفر کشته و ۳۱ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

سی ان ان در گزارشی انتقادی از این واقعه که در آمریکا بخصوص طی سال های اخیر نه تنها شدت گرفته بلکه به امری عادی در این کشور تبدیل شده است، گفت: این حمله در روز روشن و درست در روز استقلال آمریکا در حومه شهر شیکاگو رخ داد، اکنون آدم کشی به یک مشکل منحصر به فرد برای آمریکا بدل گشته که فرماندار ایالت ایلینوی نیز در کنفرانس خبری خود بر آن تاکید کرد.

«استیو موور» (Steve Moore) از ماموران سابق پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی در این مورد به سی ان ان، گفت: امروز با معضل بزرگی به نام “قرار داشتن سلاح های مرگبار در دستان افرادی که دارای بیماری روانی هستند”، مواجه هستیم.

وی افزود: عملیات تیراندازی که از پشت بام توسط این فرد در حومه شیکاگو رخ داده حکایت از آن دارد که وی از قبل برای این حمله خود را آماده کرده و برای آن نقشه داشته بود.

دهه‌ها است که در آمریکا برخی قانون گذاران در کنگره برای ممنوعیت فروش سلاح های مرگبار نظامی تلاش می کنند و این درحالی است که در بیشتر موارد شاهدیم سلاح های مرگبار بطور غیر قانونی بین رده های سنی ۱۹ تا ۲۱ سال در آمریکا خرید و فروش می شود.

مامور سابق پلیس فدرال آمریکا در بخش دیگری از تحلیل خود از وضعیت بحرانی کشتار با سلاح گرم در این کشو، به سی ان ان گفت: باید ببینیم در این رابطه ارزش ها و اولویت های ما چه هستند؛ در ابتدا ما نباید بگذاریم که سلاح مرگبار در دست افرادی که دچار بیماری روانی هستند قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام آرشیو خشونت مسلحانه، در یک سال گذشته، تیراندازی‌های جمعی در آمریکا بیش از ۱۹ هزار کشته و بیش از ۳۷ هزار مجروح به جای گذاشته است.

همچنین در ۵ سال گذشته بیش از ۹۵ هزار نفر در آمریکا جان خود را در تیراندازی‌ها از دست داده و ۱۸۶ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

شبکه خبری سی ان ان سوم بهمن ماه ۱۴۰۰ گزارش داده بود که برای هر ۱۰۰ آمریکایی بطرز باورنکردنی حدود ۱۲۰ قبضه اسلحه وجود دارد که برای جهانیان این موضوع باور کردنی نیست.

آرشیو خشونت با اسلحه آمریکا ۱۳ خرداد ماه گزارش داد که تا دوم ژوئن سال جاری (۲۰۲۲) بیش از ۸ هزار نفر بر اثر خشونت با سلاح گرم در آمریکا کشته و بیش از ۱۵ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.*