ورزشی

توفیق: مربی جدید آرامش تزریق کند/ دمیر با یک سال قبل فرق داشت

به گزارش هشت صبح و به نقل از ایسنا؛

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال گفت: از نظر من مهم‌تری فاکتوری که مربی جدید تیم ملی باید در نظر بگیرد، تزریق آرامش است.

علی توفیق در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برکناری هاکان دمیر و تغییر سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران با تصمیم کمیته فنی، توضیح داد: من فکر می‌کنم آقای تابش‌نیا در صحبت‌های خود به عنوان سخنگوی کمیته فنی، مطالب را مطرح کرده‌اند و از ابتدا هم تصمیم بر این بوده که ایشان از سوی کمیته فنی صحبت کنند. با این حال اما درباره برکناری هاکان دمیر باید بگویم که قرارداد ایشان رو به اتمام است و این را همه می‌دانستند که تا آخر اردیبهشت با ما هستند.

او ادامه داد: ضمن اینکه وقتی گزینه‌های خارجی بهتری مطرح شدند، تصمیم بر آن شد که آقای دمیر از میان گزینه‌های خارجی کنار برود و نهایتا دو گزینه خارجی که مشخص هستند، به همراه دو گزینه داخلی، به عنوان نفرات نهایی انتخاب شدند. برای انتخاب یکی از آن‌ها هم فعلا باید تصمیم گیری صورت بگیرد و در پایان لیگ تکلیف مشخص می‌شود.

هاکان دمیر یک سال قبل با الان خیلی فرق دارد و می‌شد که عملکرد متفاوت‌تری داشته باشد، چون الان شناخت بیشتری را از بسکتبال ایران و آسیا دارد.

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال، در پاسخ به این سوال که این تغییرات را چگونه ارزیابی می‌کند، اظهار کرد: اگر تغییرات در جهت آن فرایندی باشد که فدراسیون تعیین و از پوست اندازی، جوان گرایی و … صحبت کرده است باشد، تصمیم خوبی است. الان قرار است تغییرات صورت بگیرد و اگر بتوانیم شخصی را انتخاب کنیم که در مسیر مد نظر فدراسیون قدم بردارد، در دو سال باقی مانده از زمان فدراسیون فعلی، پرتی کم‌تری در زمان خود خواهیم داشت و مسیر جوانگرایی و پوست اندازی بهتر طی می‌شود. 

او در پاسخ به این سوال که آیا موافق ماندن دمیر نبود، اظهار کرد: من در خصوص آقای دمیر نظر خودم را ۳۱ اردیبهشت سال قبل گفتم. نظر من این بود که مربیان داخلی می‌توانستند چرخ بسکتبال را بچرخانند و در آن زمان بهتر بود مربیان داخلی بیایند. دلیل این صحبت‌های من هم این بود که ما شناختی از آقای دمیر نداشتیم و ایشان در تیم ملی ترکیه کمک مربی بودند که حتی ترکیه به جام جهانی هم نرسید. در یک مقطعی من نظرم این بود که افتخار هدایت تیم ملی در جام جهانی باید برای مربیان ایرانی باشد، اما الان نظرم تا حدودی متفاوت است که دلیل دارد.

کارشناس بسکتبال ایران تصریح کرد: هاکان دمیر یک سال قبل با الان خیلی فرق دارد و می‌شد که عملکرد متفاوت‌تری داشته باشد، چون شناخت بیشتری از بسکتبال ایران و آسیا دارد. با این حال در خصوص آقای دمیر فدراسیون تصمیم گرفت خون جدیدی را به بسکتبال ما تزریق کند که قطعا افراد با رزومه و قوی‌تر خیلی بیشتر می‌توانند به بسکتبال ایران کمک کنند.

مربیانی که بتوانند آرامش را به تیم‌های ملی ما و خصوصا تیم ملی بزرگسالان تزریق کنند، خیلی از مسیر را پیش رفته‌اند. مربی آینده باید بتواند آرامش گم شده را در تیم حکم فرما کند. 

او در واکنش به این موضوع که فدراسیون بسکتبال طی دو سال ۳ سرمربی مختلف را برای تیم ملی در نظر گرفته است، توضیح داد: من اطلاعی از برنامه‌های کلی فدراسین ندارم که بدانم این برنامه چه اهدافی را دنبال می‌کند و چه چشم اندازی دارد، اما در مصاحبه‌ها و حتی در کمیته فنی هم سوال‌های خود را از فدراسیون و شخص آقای داوری پرسیدم که رئیس فدراسیون می‌گوید برنامه داریم و اگر گزینشی می‌شود بر اساس برنامه‌های ما است. فدراسیون می‌گوید تصمیمات ما بر اساس زمان بندی و اولویت‌ها جلو می‌روند.

توفیق در پاسخ به این سوال که با در نظر گرفتن همه شرایط، آیا صرفا جدایی دمیر و آمدن سرمربی جدید می‌تواند به بسکتبال ایران کمک کننده باشد، توضیح داد: به هر حال اگر انتخاب درستی انجام شود بله، چون به هر حال جامعه بسکتبال، رسانه‌ها و کارشناسان از عملکرد سرمربی قبل رضایت نداشتند و امیدوار بودند که نتایج بهتری توسط هاکان دمیر حاصل شود. اگر در بین گزینه‌ها انتخاب درستی انجام شود می‌تواند این جامعه بسکتبال را به سمت رشد حرکت دهد.

دبیر سابق فدراسیون بسکتبال ایران در زمان ریاست مرحوم محمود مشحون، در پایان گفت: چیزی که من در جمع مطرح کردم و تقریبا همه اعضای کمیته فنی روی آن توافق نظر داشتند، این بود که ما در شرایط فعلی برای رسیدن به اهداف خود نیازمند یک محیط آرام هستیم که در آن آرامش حکم فرما باشد. مربیانی که بتوانند این آرامش را به تیم‌های ملی ما و خصوصا تیم ملی بزرگسالان تزریق کنند، خیلی از مسیر را پیش رفته‌اند. مربی آینده باید بتواند آرامش گم شده را در تیم حکم فرما کند. 

 انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا