تلاش‌های دیپلماتیک کنونی خوب است اما کافی نیست – تابناک

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش «تابناک» به نقل از نامه نیوز، سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی و مواضع جمهوری اسلامی را مطرح کرد. در چند روز گذشته هم رخدادهایی در حوزه دیپلماسی به وقوع پیوست که در خور توجه است؛ از جمله آزادشدن شش میلیارد پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی با اجازه آمریکایی‌ها و البته تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا.

منصور حقیقت‌پور، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «اصل توسعه روابط بین‌الملل مبتنی بر تأمین منافع ملی در کل دنیا جاری است اما باید ببینیم که سازوکار تحقق این اصل را فراهم کرده‌ایم یا خیر؟ من تصور می‌کنم ابزار ما برای تحقق این موضوع کافی نیست. افرادی که در حوزه دیپلماسی انتخاب شده‌اند، افرادی نیستند که بتوانند توسعه‌دهنده روابط بین‌المللی ما باشند. در حاشیه و حتی متن دولت نیروهایی حضور دارند که اساسا اعتقادی به توسعه روابط بین‌المللی ندارند؛ از جبهه پایداری‌ها گرفته تا دانشگاه امام‌ صادقی‌ها. واقعیت این است که آنها بخش مهمی از دولت را اداره می‌کنند».

او ادامه داد: «سه سال است که با چینی‌ها توافقنامه ۲۵ساله را امضا کرده‌ایم. سه سال از این ۲۵سال گذشت و هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است. چرا هیچکس نمی‌گوید سرنوشت آن توافقنامه چه شد؟ بعد از ما عربستان توافقی هزار میلیارد دلاری را چین امضا کرد و حالا در حال اجرایی‌کردنش هستند. ما به عضویت دائم پیمان شانگهای درآمدیم اما هیچ خبری نشد و هیچکس هم نمی‌گوید چه چیزی از شانگهای به دست آوردیم؟ تلاش‌های امروز مانند آزادکردن پول‌های بلوکه‌شده‌مان در کره جنوبی یا تبادل زندانیان با آمریکا خوب است اما کافی نیست. آیا اصلا می‌شود تلاش‌های آقای ظریف و عراقچی را با دوستانی که امروز مسئولیت دارند، مقایسه کرد؟».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، همچنین بیان کرد: «آقای رئیسی اگر می‌خواهد حوزه سیاست خارجی ایران سروسامانی یابد، باید در تیم دیپلماسی خود تجدیدنظر کند که اگر چنین نشود، واقعیت این است که پیشرفتی نخواهیم داشت».

حقیقت‌پور در پایان گفت: «ما باید در سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی مواضعمان را به روشنی مطرح کنیم. باید به کشورهای زورگو در دنیا اعتراض کنیم، باید از ملت‌های مظلوم و ستم‌دیده حمایت کنیم و نیز باید بگوییم که ما صلح‌جو هستیم و می‌خواهیم همه چیز بر اساس قواعد و اصول انسانی و بین‌المللی پیش برود. ندای صلح‌طلبی در دنیا بیش از هر کشوری باید از سوی ایران صادر شود».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا