مجلس

تعلل در اعطای تسهیلات فرزندآوری/برای تشکیل خانواده فرهنگ‌سازی شود – هشت صبح

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرنگار مهر، احمد راستینه امروز (یکشنبه) در نشست فراکسیون جمعیت و حمایت از خانواده به مناسبت فرارسیدن سومین سالروز تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، گفت: اگر بخواهیم جامعه‌ای توسعه‌یافته داشته باشیم، باید حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما ناگزیر هستیم که به مساله جمعیت به عنوان یک راهبرد نگاه کنیم، اظهار کرد: فارغ از نگاه‌های دینی، امروز باید با یک نگاه عقلانی به مساله جمعیت بپردازیم. بحث فرهنگ‌سازی برای تشکیل خانواده و جوانی جمعیت در صداوسیما آغاز شده، اما انتظار داریم با جدیت بیشتری دنبال شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بحث قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده از ابتدا یکی از اولویت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بود که در دستور کار قرار گرفت. جلسات متعددی در کمیسیون فرهنگی برای تصویب این قانون تشکیل شد که در نهایت گزارش کمیسیون به صحن مجلس شورای اسلامی رسید و در کمیسیون مشترک به تصویب رسید.

وی ادامه داد: چهار مؤلفه کلیدی که در این قانون مطرح شده، بحث اعطای زمین رایگان برای تولد فرزند سوم به بعد است که امروز در بیشتر استان‌ها واگذاری زمین شروع شده است اما با تعداد ثبت‌نامی‌ها هیچ تناسبی ندارد. انتظار می‌رود همکاری بیشتری برای اعطای زمین به خانواده‌ها صورت گیرد تا این حکم قانونی بتواند به عنوان یک سیاست تشویقی برای تولد فرزند مؤثر واقع شود.

راستینه تاکید کرد: از دیگر سیاست‌هایی که در این قانون دیده شده است اعطای تسهیلات ازدواج و فرزندآوری است اما علی‌رغم دستوری که رئیس جمهور داده است که بانک‌ها مکلف هستند در کمتر از دو هفته پرونده تشکیل داده و تسهیلات اعطا کنند، همچنان شاهد هستیم که بانک‌ها در این زمینه تعلل دارند.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از دیگر سیاست‌هایی که در این قانون مورد توجه قرار گرفته است، بازگشت به روستاها است که ما در این زمینه بیمه مادران روستایی و عشایر را مورد توجه قرار دادیم.

وی تاکید کرد: یکی از استنکاف‌های جدی از اجرای قانون به خودروسازان بازمی‌گردد؛ خودروسازان در اعطای خودرو به مادران طبق قانون عمل نکرده و در برنامه توزیع سالانه آنها این حکم قانونی جا مانده است، قطعاً در مجلس آتی این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا