پایگاه خبری هشت صبح _ خطیب نماز جمعه تهران رقابت سیاسی را از مهمترین ابزار مشارکت و حضور فعال در صندوق‌های رای برشمرد و گفت: رقابت پیش نیاز مشارکت پرشور است که رهبری در دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان نیز بر آن تاکید کردند. در این راستا، تصمیمات برخی از اعضای هیات های اجرایی عالمانه، خردمندانه و همسو […]

تصمیمات برخی ار اعضای هیات های اجرایی عالمانه، خردمندانه و همسو با مبانی و اصول نبود/انتخابات مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است

پایگاه خبری هشت صبح _ خطیب نماز جمعه تهران رقابت سیاسی را از مهمترین ابزار مشارکت و حضور فعال در صندوق‌های رای برشمرد و گفت: رقابت پیش نیاز مشارکت پرشور است که رهبری در دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان نیز بر آن تاکید کردند. در این راستا، تصمیمات برخی از اعضای هیات های اجرایی عالمانه، خردمندانه و همسو با این مبانی و اصول نبود و مورد نقد صاحب نظرات دغدغه مند و مسئولان ارشد اجرایی قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای نگهبان به مقوله انتخابات و زمینه مشارکت پرشور مردم اشاره کردند و در آغاز سال جاری به چهار راهبرد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در انتخابات پرداختند.

وی ادامه داد: مشارکت در انتخابات از آشکارترین نوع سیاسی در جوامع مردم‌سالار است و نماد اراده ملت برای تعیین سرنوشت جمعی و سیاسی خود به شمار می آید؛ مشارکت گسترده سیاسی شهروندان، گروه ها و احزاب در انتخابات نقش تعیین کننده ای در تحکیم پیوند ملت و دولت و گردش نخبگانی و جابجایی قدرت دارد و مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: رقابت سیاسی از مهمترین ابزار مشارکت و حضور فعال در صندوق‌های رای است. با این نگاه به این مهم، رقابت پیش نیاز مشارکت پرشور است که رهبری معظم در دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان بر آن تاکید کردند. در این راستا باید اشاره کنم تصمیمات برخی ار اعضای هیات های اجرایی عالمانه، خردمندانه و همسو با این مبانی و اصول نبود و مورد نقد صاحب نظرات دغدغه مند و مسئولان ارشد اجرایی قرار گرفت؛ امیدوارم با برنامه ریزی صحیح و احساس مسئولیت دولتمردان و ملت عزیز شاهد حضور اقتدار آفرین ملت بزرگ ایران در انتخابات پیش رو باشیم.

علامه طباطبائی قله‌های رفیع تقوا را فتح کرد

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد در خطبه های اول این هفته نماز جمعه تهران در دانشگاه تهران ضمن قدردانی از ستاد برگزاری کنگره بین المللی بزرگداست علامه طلاطبائی به بررسی ابعاد این شخصیت بزرگ پرداخت.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه این مردان بزرگ و تاریخ ساز و تحول آفرین در حوزه پژوهش، تربیت یافته مدرسه قرآن کریم، پیامبر اسلام (ص) واهل بیت علیهم السلام هستند، بیان کرد: علامه طباطبائی با الهام از اندیشه ژرف و تفکر برهانی خود از محضر قرآن کریم، پیامبر اعظم و خاندان عصمت و طهارت استفاده کرد و شخصیت ملکوتی او شکل گرفت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: این شخصیت بزرگ، قله های رفیع تقوا را فتح کرد و مرزهای دانش و علم و معرفت را درنوردید و باید گفت که این عالم بزرگوار و شخصیت های در طراز او، ترجمان روشنی از خطبه متقین “از خطبه‌های مشهور امیر مؤمنان(ع)” هستند.

وی با بیان اینکه پیش از آثار علامه طباطبائی، رفتار وی، مربی انسان است، اظهار داشت: شخصیت هایی مانند ایشان، امام بزرگوار، آیت الله بهجت که حیات الهی آنها رصد شده است، تربیت یافته مدرسه اهل بیت علیهم السلام هستند.

 امام جمعه موقت تهران ادامه داد: شاگردان برجسته علامه طباطبائی شامل شهید بزرگوار مطهری، شهید بهشتی، متفکر برجسته انقلاب و فیلسوف و حکیم برجسته قم وجهان تشیع حضرت آیت الله مصباح در پرتو این چهره برجسته، که آراسته به فضائل و معرفت بود، مطرح شدند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به اینکه در ادامه حضرت علی علیه السلام در خطبه متقین در ۵ فراز به ویژگی دانش پژوهی و آراستگی به دانش و سلوک برآمده به علم و پیوند علم با فضائل اخلاقی در روح و جان اشاره می کنند، تصریح کرد: طبق این خطبه ویژگی اهل علم این است که گوش های آنها به شنیدن علم سودمند اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه در هفته کتاب و کتابخوانی قرار داریم، تاکید کرد: اینکه سکاندار هوشمند انقلاب اسلامی بر توسعه کشور و تجاری سازی علم تاکید دارند از متن آموزه های قرآن و عترت اخذ شده اشت. 

خطیب نماز جمعه تهران سپس به فضائب علمی و معرفتی علامه طباطبائی اشاره کرد و گفت: فرزند علامه می گویند ایشان بیش از ۱۲ ساعت از ساعات شبانه روزش به دانش، پژوهش و تحقیق اختصاص داشت و روز تعطیل علامه فقط روز عاشورا بود و در طول حیات مبارک ایشان حتی یک شب از شب های ماه مبارک رمضان خواب به چشمان او راه نیافت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به یکی دیگر از فرازهای خطبه متقین که اهل علم در فراگیری دانش و معرفت حریص هستند و علم را با بردباری پیوند داده اند، اظهار کرد: حضرت آیت الله مصباح می فرمایند در طول انس ۳۰ ساله ای که با علامه داشتم یکبار واژه من را نشنیدم اما بارها شنیدم که می فرمودند نمی دانم؛ اگر هم به جواب مساله ای می رسیدند می فرمودند احتمال می دهم که چنین باشد.

وی در همین رابطه افزود: اگر تاریخ تفسیر قرآن کریم را به قبل و بعد از تفسیر المیزان علامه طباطبائی تقسیم کرده اند به احترام و جایگاه علم نزد ایشان بر می گردد و اگر علامه طباطبائی، شاگردانی تحول ساز در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تقدیم جامعه می کند به دلیل دلباختگی علامه به علم و پژوهش و تحقیق است.

امام جمعه موقت تهران سپس گفت: تفسیر المیزان یک دائره المعارف بزرگ اسلامی است که مسائل پیچیده فلسفی، علمی،کلامی و عرفانی را با الهام از قرآن و وحی با زیباترین شکل بیان می کند.


تصمیمات برخی از اعضای هیات های اجرایی عالمانه، خردمندانه و همسو با مبانی و اصول نبود/انتخابات مهمترین ابزار تجلی اراده و حاکمیت ملت است – پایگاه خبری هشت صبح