فرارو- در حالی که تحقیقات در مورد استفاده از پشه‌های مفید برای جلوگیری از تب دنگی در اندونزی از سال ۲۰۱۱ ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود که این پشه‌ها می‌توانند موارد تب دنگی را تا ۷۷.۱ درصد کاهش دهند. به گزارش فرارو، در آزمایشگاهی در دانشگاه گدجه مادا در یوگیاکارتا، گروهی از داوطلبان در حال کار […]

فرارو- در حالی که تحقیقات در مورد استفاده از پشه‌های مفید برای جلوگیری از تب دنگی در اندونزی از سال ۲۰۱۱ ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود که این پشه‌ها می‌توانند موارد تب دنگی را تا ۷۷.۱ درصد کاهش دهند.

به گزارش فرارو، در آزمایشگاهی در دانشگاه گدجه مادا در یوگیاکارتا، گروهی از داوطلبان در حال کار برای پرورش پشه‌های مفید در برابر تب دنگی هستند.

پشه‌های مفید با خود باکتری‌هایی موسوم به «وُلباچیا» حمل می‌کنند که توانایی سرایت ویروس‌هایی ازجمله دنگی، زیکا و تب زرد را مسدود می‌کند.

اگرچه پشه‌های دارای باکتری ولباچیا جمعیت پشه‌های تب زرد که حامل ویروس تب دنگی هستند را کاهش نمی‌دهند، تصور می‌شود که این پشه‌ها از گسترش ویروس جلوگیری می‌کنند.

ولباچیا یک باکتری معمول است که در ۶۰ درصد انواع حشره‌ها مانند پشه میوه، شب پره و پروانه یافت می‌شود. اما به گفته نهاد خیریه «وُرلد ماسکیتوِ پروگرم» (برنامه جهانی پشه) که این پژوهش به ابتکار آن انجام شده است، این باکتری در پشه‌های موسوم به آئِدِس اِجیپتی که حامل ویروس دنگی است وجود ندارد.

پژوهشگران متوجه شده‌اند که باکتری ولباچیا در پشه با ویروس‌هایی، چون ویروس دنگی رقابت می‌کند. این امر فعل و انفعال تکثیر ویروس را سخت‌تر و امکان انتقال آن را از پشه به انسان غیرمحتمل‌تر می‌کند.