اقتصادی

تشریح عملکرد بانک ملت در مجمع عمومی عادی سالیانه/ جهش ۳۱۶ درصدی سود خالص بانک ملت در سال ۱۴۰۲

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

 تشریح عملکرد بانک ملت در مجمع عمومی عادی سالیانه/ جهش 316 درصدی سود خالص بانک ملت در سال 1402
در مجمع عمومی عادی سالیانه بانک ملت، عملکرد این بانک در سال ۱۴۰۲ ارائه و برنامه های آتی و سال جاری از سوی فرشید فرخ نژاد، مدیرعامل بانک ملت تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، فرخ نژاد در این مجمع که با رای قاطع سهامداران به عملکرد مالی این بانک همراه شد، با اشاره به عملکرد مثبت بانک ملت در ماه های ابتدایی سال جاری تاکید کرد: اهداف و برنامه های راهبردی بانک با جدیت هرچه بیشتر دنبال خواهد شد.

 

مدیرعامل بانک ملت از رشد ۲۸ درصدی حجم درآمد تسهیلات، سپرده گذاری و اوراق بدهی این بانک در پایان دوماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد که حجم این درآمدها در دوماهه ابتدایی ۱۴۰۳ به رقم ۲۸۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

وی مجموع مانده سپرده های ریالی بانک ملت در پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ را ۸.۵۵۰.۰۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این سپرده ها نسبت به اسفندماه سال گذشته رشد ۱۰ درصدی داشته که در نظام بانکی رشد بالایی محسوب می شود.

 

فرخ نژاد با بیان اینکه تمرکز بر درآمدهای کارمزدی یکی از رویکردهای اساسی بانک ملت در سال جاری است، افزود: خالص درآمدهای کارمزدی این بانک در پایان دوماهه سال جاری بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۰ هزار میلیارد ریال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

 

وی از طراحی بسته های اعتباری ویژه افراد خاص با توجه به ویژگی ها، نیازها و توانایی های فعالان اقتصادی خبر داد و اظهار داشت: درصدد هستیم تا بهتر از گذشته از ظرفیت های بازار سرمایه برای تامین مالی طرح ها و ارتقای کیفیت سودآوری بانک استفاده کنیم.

 

مدیرعامل بانک ملت، اولویت دیگر این بانک را تمرکز بر مشتریان تجاری و شخصی همزمان با ارائه خدمات به مشتریان بزرگ، اعلام کرد.

 

پیگیری جدی برنامه تحول دیجیتال و سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات، انجام سرمایه گذاری های پایدار و کاهش ریسک تمرکز از دیگر برنامه هایی بود که فرخ نژاد از آنها به عنوان برنامه های سال جاری بانک ملت نام برد.

 

به گفته وی، در حوزه ارزی هم بانک ملت ظرفیت و دانش بالایی دارد و تلاش می شود تا با کمک حوزه اعتباری و کارکنان متخصص و با دانش، در مجمع سال آینده عملکرد بهتری به سهامداران ارائه شود.

 

این گزارش می افزاید: بانک ملت در سال گذشته تراز عملیاتی ۷۲۵.۹۱۶ میلیارد ریالی را به ثبت رسانده که نشان دهنده رشد ۲۷ درصدی این شاخص نسبت به سال ۱۴۰۱ است.

 

این بانک همچنین در سال ۱۴۰۲ سود خالص ۹۷۱.۶۴۷ میلیارد ریالی محقق ساخته که در مقایسه با مقطع زمانی مشابه سال ماقبل حاکی از جهش بی نظیر ۳۱۶ درصدی است.

 

خالص درآمدهای کارمزدی بانک ملت در مقطع پایان اسفند سال گذشته معادل ۸۷.۲۱۴ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد ۴۵ درصدی این درآمدها نسبت به پایان سال ماقبل است.

 

مجموع کل درآمد بانک ملت در این مقطع، ۱.۱۳۳.۳۹۴ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با رشد ۴۴ درصدی رو به رو شده و سهم ۲۹ درصدی و رتبه نخست را در بین بانک های بورسی به این بانک اختصاص داده است.

 

این بانک با جذب بیش از ۷.۷۵۲.۶۰۱ میلیارد ریال منابع چهار سپرده ریالی در پایان اسفند ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل با سهم ۲۴ درصدی، در جایگاه نخست بانک های بورسی ایستاده است.

 

سپرده های بلند مدت ریالی این بانک با رشد ۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ و دستیابی به رقم ۳.۲۸۴.۳۰۷ میلیارد ریال افزایش یافته است که با سهم ۲۰ درصدی از بانک های بورسی، روی پله نخست ایستاده و در شاخص سپرده های کوتاه مدت ریالی به رقم ۱.۸۶۲.۳۶۲ میلیارد ریال رسیده و با سهم ۲۸ درصدی از کل سپرده کوتاه مدت ریالی بانک های بورسی، در این شاخص نیز پیشتاز است.

 

این بانک در زمینه اعطای تسهیلات ریالی و ارزی نیز رتبه نخست را به خود اختصاص داده به نحوی که مجموع تسهیلات ریالی و ارزی بانک ملت در پایان اسفند ماه ۱۴۰۲ با ۱۶ درصد رشد نسبت به سال ماقبل، به رقم چشمگیر ۱۲.۶۱۵.۷۶۷ میلیارد ریال رسیده و حاکی از سهم ۳۴ درصدی از مجموع تسهیلات اعطایی بانک های بورسی است.

 

بانک ملت  توانست نسبت تسهیلات به کل منابع خود را در سال گذشته به میزان ۲۱ درصد افزایش دهد که این امر علاوه بر کسب رتبه برتر در بین بانک های بورسی، باعث افزایش سودآوری بانک شده است.

 

مانده اعتبارات اسنادی بانک ملت در سال پایان سال ۱۴۰۲، ۶۲۷.۹۱۰ میلیارد ریال و سهم این بانک از مجموع اعتبارات اسنادی بانک های تجاری  ۲۶.۱۸ درصد گزارش شده است.

 

بانک ملت در زمینه مانده تعهدات ضمانتنامه ریالی هم با ۶۳ درصد رشد به عدد ۱.۵۸۷.۶۴۹ میلیارد ریال رسیده که نشان دهنده سهم ۲۱.۲ درصدی در میان بانک های بزرگ تجاری است.

 

این گزارش می افزاید، نسبت کفایت سرمایه بانک ملت در پایان سال ۱۴۰۲ به عدد بسیار مطلوب ١٠.٧٨ درصد رسیده است که در مقایسه با سایر بانک ها و براساس استانداردها، بیانگر موفقیت این بانک در مدیریت و ترکیب دارایی های موزون شده به ریسک است.

 

وضعیت مثبتِ باز ارزی بانک ملت در این مقطع بالغ بر ۱.۱۰۱.۹۹۶ میلیارد ریال و معادل ۵.۹۸۰ میلیون دلار بوده که دارایی و ذخیره ای ارزشمند برای بانک و سهامداران محسوب می شود.

 

نسبت P به E سهام بانک ملت نیز، به عدد نازل ۱.۷۴ رسیده که بیانگر ارزش ذاتی و عملیاتی بالای این سهم است و بازدهی ۴۷ درصدی سهام بانک ملت با وجود شرایط حاکم بر بازار سرمایه در سال گذشته، حاکی از جایگاه نخست بازدهی و ارزش بالای آن است.

 

از منظر محاسبات معیار نقدشوندگی آمیهود نیز، سهام بانک ملت در مقایسه با بانک های رقیب، بر اساس تعداد روزهای معاملاتی، موفق به کسب رتبه نخست در سال ۱۴۰۲ شده و مقایسه ارزش بازار سهام بازار بانک ملت و رشد خیره کننده بیش از ۴۱ درصدی آن در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با رشد اندک ۰.۸۱ درصدی ارزش شاخص صنعت بانکداری، مبین اعتماد سهامداران حرفه ای بازار سرمایه به این سهم بنیادی در مقابل سایر سهام های بازار است.

 

در این مجمع، مسعود نصر اصفهانی رییس هیات مدیره بانک ملت نیز با ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور، تاکید کرد: با وجود اعمال سیاست های انقباضی پولی و کاهش حجم نقدینگی در سطح جامعه، بانک ملت با حجم منابع ریالی بالغ بر ۸ میلیون میلیارد ریال، سهمی معادل ۱۰.۶۲ درصد از حجم نقدینگی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

وی تصریح کرد: ارزش بازار سهام بانک ملت به عنوان بزرگ ترین بانک بورسی کشور با ۴۲ درصد رشد از ۱.۱۹۰ میلیون میلیارد ریال به ۱.۶۹۰ میلیون میلیارد ریال رسیده و سهم ۲۶ درصدی از کل ارزش بازار بانک های بورسی را به خود اختصاص داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا