برترین‌ها: چند سالی‌ست که بازار نقدهای آبکی و البته فروشی در میان برخی منتقدین رواج خوبی پیدا کرده تا جایی که هر کاراکتر یا فیلمی که به نظر اکثر مخاطبان ضعیف به نظر می‌رسد از ارج و قرب بالایی نزد قلم نویسندگان برخوردار است. ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید در […]

برترین‌ها: چند سالی‌ست که بازار نقدهای آبکی و البته فروشی در میان برخی منتقدین رواج خوبی پیدا کرده تا جایی که هر کاراکتر یا فیلمی که به نظر اکثر مخاطبان ضعیف به نظر می‌رسد از ارج و قرب بالایی نزد قلم نویسندگان برخوردار است.

ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید

در همین ارتباط ترلان پروانه، بازیگر جوان سینمای ایران پس از اکران مردمی فیلم سینمایی «علف‌زار» در شیراز اظهارنظری داشته که قابل تامل است. او با انتشار یک استوری در اینستاگرامش نوشت: «تو این ایران که تعریف و تمجیدها همه پولی است، لطفا کسی از من تعریف نکند در پیجش.»

ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید

شاید این گزاره درست باشد اما به نظر می‌رسد جامعه هنری و مخاطبانش به راحتی از کنار این قضیه عبور نمی‌کنند چرا که گوینده جمله خودش هم باید بازی‌های دست‌کم قابل قبولی را ارائه کرده باشد. به هر حال به عنوان یک هنرمند حوزه سینما انتقادی از سمت خانم پروانه وارد شده و طبیعتا سیل گسترده واکنش‌ها نیز روانه او می‌شود.

ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید

در همین ارتباط، حسین لامعی، منتقد سینما در واکنش به اظهارنظر جنجالی ترلان پروانه در جایی ایستاده که هم حرف دل سینماگر را می‌زند و هم حرف دل مخاطب. او می‌نویسد:

“کاملا درست می‌گه… بی‌تمسخر می‌گم … حرفش کاملا درسته و من حداقل ۱۰۰ نمونه‌ی مشخص الان به ذهنم هست از نقدهای پولی … فقط کاش اینم بگه یا حداقل خودش بدونه اگه این پیج‌ها ضدبازی‌های خودش چیزی نمی‌گن و هیچ نقد منفی روی بازی‌های آماتورش کار نمی‌کنن دلیلش دقیقا همینه که پولی‌ان! و تحت قرارداد فیلم‌ها، سریال‌ها، تهیه‌کننده‌ها و دفاتری هستند که ایشون داخلشون داره بازی‌ می‌کنه. بعله! این پولی بودن واسه هر کی بده واسه تو بد نیست!”

ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید

میثم محمدی، فعال رسانه‌ای و روزنامه‌نگار نیز تلویحا مسیر لامعی را رفته و معتقد است:

ببینید با نقد چه کردید و کار را به کجا رساندید! وقتی کلمات، جملات، استعاره‌ها و ترکیب‌های دهان‌پرکن را برای هر کسی خرج می‌کنید، باید هم به اینجا برسیم. اینچنین است که دیگر تعریف واقعی و اصولی هم از تمجیدهای تقلبی و آبکی قابل تشخیص نیست. هر پرت و پلایی را می‌نویسید و می‌فروشید! البته که فکر کنم بازی‌های ایشون با پرداخت پول و هزینههم قابل نقد و نوشتن نیست، چون برای نوشتن همین مزخرفات هم یک حداقل‌هایی لازم است که من این حداقل‌ها را هم نمی‌بینم.

نظرات کاربران هم خواندنی‌ست:

* وقتی فکر میکنم سینمای ما یه زمانی به خودش سوسن تسلیمی دیده و حالا این موجود قلبم حقیقتا به درد میاد

* الان اینو نمیگفتی کلی از بازی‌های زیرپوستیت تعریف و تمجید میشد

* کاش یکم فکر کنن بعد حرف بزنن!! ما خیلی ساله سوسن تسلیمی نداریم در سینما که از بازی و هنرش تعریف کنیم…..

ترلان خانم پروانه همه‌ی آن چه که باید را نگفتید

* والا ما بازی از شما ندیدیم بیشتر برای کارای استاد ایرج ملکی به درد می‌خورید

* فقط اونی که ازش تعریف کرده رو به من نشون بدید

* اینو باز کسی باید بگه که خودش بازیش خوب باشه. ترلان می‌تونه مدل موفقی باشه اما بازیگر نه

* کلا خودبزرگ‌بینی بین سلبریتی‌ها موج میزنه. میخواد ترلان باشه یا هر کس دیگه‌ای

* حالا به طور کلی حرف شما متین خانم پروانه، ولی به خودتم نگاه کردی قبلش؟