سیاسی

بیمه زنان خانه‌دار برای نخستین بار در دولت سیزدهم عملیاتی شد – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از شبکه اطلاع رسانی دولت، انسیه خزعلی در همایش بانوان سمنان بیان کرد: بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها باید در سال جاری و با توجه به شعار سال به صورت وسیع و عینی، عملیاتی شود.

وی با اشاره به نامگذاری شعار سال یادآور شد: از آنجا که امسال با عنوان سال “جهش تولید و مشارکت مردمی” نامگذاری شد، شایسته است تا بسیاری از درخواست‌ها به ویژه نیازهایی که در راستای تولید و سازندگی است با سرعت بیشتر پیگیری شود.

معاون امور زنان رئیس جمهور به اقدامات دولت در زمینه حمایت‌های مالی و آموزشی از بانوان کارجو و کارآفرین و رساندن تولیدات آنان به بازار، اشاره کرد و افزود: این اتفاق با حمایت دولت و در قالب تسهیلات دولتی رقم خورد و شرط قرارداد این طرح، ماندن کارآفرین به مدت ۴ سال در کنار بانوان کارجو تا به ثمر رساندن کار آنها می‌باشد.

خزعلی با اشاره به ایجاد صندوق ضمانت بانکی در کشور، گفت: در همین راستا، همه بانک‌ها مکلف شدند تا این ضمانت‌ها را بپذیرند.

وی در خصوص بازنگری طرح توجه به حجم مسئولیت زنان هیأت علمی، گفت: طبق مصوبه‌ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال نهایی شدن است، مقرر شد به صورت ویژه به این مساله و مسئولیت‌های خانوادگی در ترفیع و ارتقا توجه شود و با نگاه عدالت جنسیتی این آئین نامه تدوین گردد.

معاون رئیس جمهور در خصوص تسهیلات اشتغالزایی برای بانوان به ویژه بانوان سرپرست، خانوار گفت: این تسهیلات اگر کلان باشد اغلب، همراه با تنفس است و در دو سال گذشته ۸۰ درصد به بانوان اختصاص داده شد و ۲ درصد از بیکاری بانوان کاسته شده است.

خزعلی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم موضوع انعطاف شغلی بانوان و دغدغه مادران شاغل، می‌باشد، بیان کرد: توجه به این مساله مهم در دستور کار دولت است و موضوع مهدکودک‌ها قبلاً مصوب شده و اگر در جایی این قانون، عملیاتی نشده، خلاف است و در مراکز فاقد مهدکودک، باید اتاق مادر و کودک دایر شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص اقدامات صورت گرفته در بحث راه اندازی محصولات کارآفرینی و جایگاه فروش محصولات خانگی، گفت: فروش مجازی تولیدات بانوان برقرار دادی که با پلتفرم «کسبینو» بسته شده مسیری روشن برای توسعه و اکتفا نکردن به بازارهای سنتی است. در زمینه فروش بین المللی محصولات اقداماتی در دستور کار است.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: در راستای حمایت از بانوان خانه دار برای اولین بار در این دولت بیمه زنان خانه دار، عملیاتی و در سطح روستاها اجرا شده است.

خزعلی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تکریم امر حجاب و زیست عفیفانه و حمایت از لباس محفوظ و استانداردِ حجاب، گفت: پشتیبانی از این طرح در برنامه دولت است و در تهران اماکنی به این منظور افتتاح می‌شود و در استان سمنان از این موضوع حمایت خواهیم کرد.

وی یادآور شد: به منظور حمایت از زنان بدسرپرست و مقابله با بلای خانمان سوز اعتیاد، برنامه‌هایی با همراهی مدیر کل بانوان در استان پیگیری می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: یکی از طرح‌هایی که در استان سمنان و قم اجرا شده است، طرح «همساز» برای نوهمسران و قراردادن مشاوران خانواده به صورت رایگان از روز اول زندگی برای زوج‌های جوان می‌باشد. امر واسطه‌گری ازدواج از موضوعات مهمی است که از آن حمایت می‌شود و در بحث جلوگیری از سقط جنین نیز برنامه‌هایی در دست اجرا است و گروه‌هایی در هر دو موضوع مشغول فعالیت هستند.

خزعلی افزود: اعتباراتی برای اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به بانوان، زنان بدسرپرست و باز ماندگان از تحصیل مصوب شده که اجرایی شدن آن نیازمند مشارکت همگانی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا