بیش از ۷۰ میلیارد دلار تجارت با وجود شرایط تحریم‌های آمریکا داریم

Print Friendly, PDF & Email

قالیباف:

بیش از ۷۰ میلیارد دلار تجارت با وجود شرایط تحریم‌های آمریکا داریم

بیش از ۷۰ میلیارد دلار تجارت با وجود شرایط تحریم‌های آمریکا داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، امروز بیش از ۷۰ میلیارد دلار تجارت در بخش‌های مختلف داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه، ۹ بهمن ماه) در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی که در الجزیره پایتخت الجزائر برگزار می شود، با صالح قوجیل رئیس مجلس امت الجزائر دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار با بیان اینکه نسل انقلابی ایران به واسطه انقلابی که در الجزایر رخ داد با این کشور آشنا هستند، گفت: شما را به عنوان مبارز و مجاهد در سال‌های دور و امروز به عنوان رئیس مجلس سنای الجزایر (مجلس امت) می‌شناسیم؛ از این رو بابت چنین ملاقاتی خرسندم که با نگاه رزمندگی و انقلابی با شما سخن می گویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت، مجلس و مردم ایران ذهنیت مثبتی نسبت به مردم الجزایر دارند و همانطور که به تشییع جنازه وزیر خارجه الجزایر در دهه ۶۰ تهران اشاره شد، فضا در ایران نسبت به مردم الجزایر همچنان مثبت است.

وی افزود: البته ممکن است این سوال و این اشکال خطاب به من و شما مطرح شود که با توجه به اینکه دو کشور انقلابی بوده، موضوع فلسطین را به عنوان موضوع اول خود دانسته، به دنبال وحدت کشورهای اسلامی بوده و روابط سیاسی خوب و نزدیک داریم و با توجه به اینکه موضوع اقتصادی بسیار مهم است، چطور حجم مبادلات میان دو کشور تنها ۱۰۰ میلیون دلار است؟

قالیباف در ادامه با بیان اینکه با وجود شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، امروز بیش از ۷۰ میلیارد دلار تجارت در بخش‌های مختلف داریم در حالی که این میزان با الجزایر تنها ۱۰۰ میلیون دلار است که قابل قبول نیست، عنوان کرد: تصور می کنم این مهم ترین موضوعی است که باید به آن کمک کنیم تا این ارتباط میان دو کشور، تجار و به ویژه در حوزه شرکت های دانش بنیان صورت بگیرد و تبادلات تجاری میان دو کشور به شکل واقعی درآید.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به اینکه کشور الجزایر هم در میان کشورهای مسلمان، هم کشورهای عربی و هم آفریقایی موقعیت جغرافیایی ویژه ای داشته و می تواند بسیار موثر باشد، بیان داشت: نسل بعد از من و شما به حوزه روابط اقتصادی و فرهنگی اهمیت می دهد و این روابط می تواند ضامن روابط سیاسی و توسعه برادری و محبت میان دو کشور باشد و اگر روابط اقتصادی تعمیق نشود ممکن است در آینده میان آنها فاصله بیفتد.

وی در ادامه با اشاره به گفتگوی خود با بوغالی رئیس مجلس ملی مردمی الجزایر اظهار داشت: گروه های دوستی پارلمانی و کمیسیون های مشترک میان دو کشور باید به سرعت فعالیت های خود را آغاز کنند و تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا نباید ما را از ارتباطات اقتصادی دور کند به خصوص که ما با قطر، امارات، پاکستان، عراق، روسیه، چین و بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی در حجم بالایی تجارت می کنیم لذا حیف است که این روابط را با الجزائر که اشتراکات زیادی در حوزه روابط منطقه ای و بین المللی داریم، نداشته باشیم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: راهبرد و خواسته رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که ما با همبستگی، صلح و اوج همکاری با کشورهای همسایه و سایر کشورهای اسلامی، روابط را گسترش داده و تهدیدی برای یکدیگر نباشیم و همه با هم تهدید برای رژیم نامشروع صهیونیستی باشیم.

قالیباف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بی شک امروز بحث فلسطین موضوع اول جهان اسلام است و همه کشورهای اسلامی باید در این خصوص با هم متحد بوده و در همه زمینه ها به مردم فلسطین کمک کنند، ابراز داشت: همه کشورهای اسلامی باید تلاش کنیم گروه های فلسطینی را با هم متحد کرده و با تقویت آنها باعث شویم با قدرت، مقابل رژیم صهیونیستی بایستند چرا که این رژیم جز زبان قدرت چیزی نمی فهمد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه همه ما کشورهای اسلامی و عربی باید تلاش کنیم اجازه ندهیم رژیم صهیونیستی در برقراری ارتباط با کشورها و دولت های اسلامی موفق شود، گفت: همه امت و دولت های اسلامی باید هزینه این کار را بالا ببرند که رژیم صهیونیستی این جرأت را پیدا نکند با دولت های اسلامی ارتباط برقرار کند.

صالح قوجیل نیز در این دیدار با اشاره به شکل گیری روابط با جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۹ و از زمانی که امام خمینی (ره) در پاریس بود، گفت: از آن زمان جبهه آزادی‌بخش با ایشان ارتباط داشت و زمانی که امام خمینی (ره) به ایران بازگشت هم روابط خوبی میان ایران و الجزایر برقرار شد.

رئیس مجلس امت الجزائر با اشاره به واقعه انفجار هواپیمای حامل وزیر وقت خارجه الجزائر در آسمان ایران از سوی حزب بعث عراق در سال ۶۰، گفت: آن زمان بنده مسئول انتقال پیکر وزیر خارجه کشورمان به الجزائر بودم؛ هنگام انتقال پیکر وی، زنان و مردان ایرانی نیز آن را تشییع می کردند و افسران ارتش ایران جنازه را بر دوش گرفته بودند و بیش از صد هزار نفر در آن مراسم شرکت کردند، همچنین دیپلمات‌هایی از کشورهای مختلف در این مراسم حضور داشتند.

وی در ادامه تأکید کرد: در این مرحله از تاریخ جهان اسلام نیازمند برقراری اتحاد هستیم و باید بر نقاط مشترک تمرکز و بر آنچه باعث توافقات می شود، تأکید کنیم.

قوجیل در ادامه با بیان اینکه جهان اسلام ظرفیت ها و امکانات بالایی از جمله انرژی و اقتصاد داشته و به لحاظ جغرافیایی نیز دارای موقعیت ژئوپلتیکی خاص است، اظهار داشت: امیدواریم نشست PUIC که میان کشورهای اسلامی برگزار می شود نتیجه ای با مواضع صریح برای آینده جهان اسلام داشته باشد.

رئیس مجلس امت الجزائر در ادامه مسأله اساسی و اصلی همه کشورهای اسلامی را فلسطین دانست و افزود: ما در الجزایر شاهد طرح ابتکاری، بی نظیر و تاریخی رئیس جمهوری این کشور هستیم که در اجلاس اتحادیه عرب همه گروه های فلسطینی را در کشورمان گرد هم جمع کرد.

وی در ادامه به قیاس مبارزه ملت فلسطین و مبارزه مردم الجزائر در زمان انقلاب این کشور پرداخت و تصریح کرد: این دو انقلاب از این نظر به هم شبیه هستند که تمامی گروه های خود را که علیه استعمار می جنگیدند با هم متحد کردیم و وقتی متحد شدیم توانستیم علیه استعمار پیروز شویم.

قوجیل در ادامه هدف استعمار در الجزائر که یک استعمار شهرک نشین بود را قصد نسل کشی ملت این کشور دانست و گفت: آنها می‌خواستند ملت دیگری را جایگزین مسلمانان کشورمان کنند یعنی حتی دین مردم الجزایر را نیز استعمار کردند. خطبه های نمازجمعه را نیز ائمه جمعه ای می خواندند که از طرف استعمارگران تعیین شده و متن سخنرانی نیز به آنها داده می شد.

رئیس مجلس امت الجزائر در ادامه با بیان اینکه ما با مبارزه خود نه تنها سرزمین، بلکه اسلام خود را نیز آزاد کردیم، یادآور شد: بعد از استقلال اولین قانون اساسی را تدوین کردیم که ماده نخست آن به این امر تأکید دارد که اسلام دین اصلی الجزائر است و این تجربه انقلاب الجزائر است که امیدواریم تجربه ای برای فلسطین نیز باشد ضمن اینکه امیدواریم همانطور که نشست اتحادیه عرب موفقیت آمیز بود، این نشست نیز موفقیت آمیز باشد.

وی افزود: افزایش روابط اقتصادی میان الجزائر و ایران و به ویژه روابط میان دو پارلمان بسیار مهم است و باید بتوانیم گروه دوستی پارلمانی میان دو کشور را تقویت کنیم که با صراحت با یکدیگر گفتگو کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا