سیاسی

به غلط می‌گویند قرارداد با چینی‌ها را ما داده اند، اما چیزی ارائه نشده؛ این کار شهرداری تخلف است / خرید اتوبوس که بحث امنیتی نیست که قراردادش را نمی‌دهند / فعلا سعی داریم از گزینه استیضاح زاکانی استفاده نکنیم / اگر درختی قطع شود، شهردار تخلف کرده

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

شهرداری زاکانی عزم برخورد با درخت‌های تهران را دارد. درخت‌های پارک خوارزمی، قیطریه و پارک لاله که با توجیهات شهرداری تهران قرار است تبدیل به مسجد و فرهنگسرا شوند. به باور اعضای شورای شهر، اما این اقدام غیرقانونی و تخلف است.

جعفر تشکری هاشمی، عضو شورای شهر تهران، درباره آخرین وضعیت قطع درختان بوستان‌های تهران به «انتخاب» گفت: قبلاً اعضا شورا این موضوع را به شهردار گفته‌اند و طبق قانون اجازه‌ی قطع درختان به هیچ شخصی و بابت هیچ موضوعی داده نمی‌شود. اگر در موردی این اتفاق بیوفتد، شورا پیگیر خواهد بود. درباره پارک لاله وقتی این موضوع مطرح شد، ریاست شورا مطرح کردند که اجازه قطع درخت نمی‌دهیم، اما کاربری‌های دیگر باید بررسی شود. ما به جز موارد بسیار اضطراری، نباید بوستان‌هایی که برای بهبود هوای تهران و تفریح مردم نقش بازی می‌کنند، دستخوش تخریب شوند؛ بنابراین اگر درختی قطع شود شهردار تخلف کرده است و ورود کاربری‌های دیگر به بوستان‌ها، باید در شرایط اضطرار صورت بگیرد. بوستان‌ها برای تولید اکسیژن شهری است که به دلیل آلودگی‌های زیاد، ریه‌هایش از کار افتاده است.

وی در ادامه درباره سرنوشت مسجدسازی در پارک قیطریه بیان کرد: آنچه در شورا از مسئولان شهرداری خواستیم این بود که فصل جا به جایی درخت گذشته و هیچ درختی هم نباید در پارک قیطریه قطع شود؛ لذا اصل تغییر کاربری بوستان‌ها ایراد دارد. قطع درخت هم در هیچ شرایطی مجاز نیست. جا به جایی درختان هم در صورت ضرورت و در فصل خود باید صورت بگیرد.

عضو شورای شهر تهران در رابطه با عدم ارائه قرارداد چینی‌ها با شهرداری تهران اظهار داشت: به جز قراردادی که در فضای مجازی منتشر شد، متأسفانه بقیه قرارداد‌ها که با شرکت‌های چینی بسته‌اند، هنوز به کمیسیون عمران و حمل و نقل به عنوان کمیسیون تخصصی ارائه نشده است. گاهی اوقات روایت‌های غلطی هم مطرح می‌کنند که قرارداد‌ها ارائه شده است. شورا وظیفه‌ی نظارت دارد و این موضوع را پیگیری می‌کند. ما نامه مکتوب زدیم و رئیس شورا نیز این موضوع را پیگیری کردند. اگر قرارداد ارائه نشود، تخلف است. من فکر نمی‌کنم خرید اتوبوس و تاکسی امنیتی باشد که آن را ارائه نمی‌کنند.

او درباره احتمال استیضاح زاکانی اشاره کرد: برای استیضاح باید رأی کافی وجود داشته باشد، اما آن فضا را نمی‌بینیم. البته که معتقدیم استیضاح آخرین راه حل است، اما هنوز شرایط در شورای برای این موضوع فراهم نیست. ما سعی می‌کنیم از آخرین گام، در ابتدا راه استفاده نکنیم. سعی داریم با صحبت بیشتر، مشکلات را رفع کنیم.

تشکری هاشمی درباره دوقطبی‌سازی شورا میان منتقدین زاکانی گفت: من به دوگانه انقلابی و غیرانقلابی اعتقاد ندارم. در شورا باید با دیدگاه فنی، تمام افراد نظراتشان را مطرح کنند و در رفت و آمد‌های اطلاعات کاری، بتواند بهترین تصمیمات را گرفت. اینکه تمام شورا یک جمله را تکرار کنند، ۲۱ مساوی با ۱ می‌شود. اگر دیدگاه‌های تخصصی مطرح شد و عده‌ای موافق و عده‌ای مخالف بودند، به معنای یک چالش تلقی نمی‌شود. ما نظراتمان سیاسی نیست و سعی می‌کنیم مباحث کاری و فنی را پیگیری کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا