تیتر یک

بلینکن: توافق امنیتی آمریکا و عربستان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل در مراحل پایانی است

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در ریاض گفت آمریکا به مراحل پایانی توافق امنیتی با عربستان سعودی نزدیک است و اگر عربستان روابط خود با اسرائیل را عادی کند، این توافق امنیتی به عربستان پیشنهاد می‌شود.

 

به گزارش «انتخاب»؛ بلینکن در جمعی از «مجمع جهانی اقتصاد» گفت: «فکر می‌کنم کاری که عربستان سعودی و ایالات متحده با هم در زمینه توافق‌های خود انجام داده‌اند، به طور بالقوه به کامل شدن نزدیک است.»

 

بلینکن گفت دو کشور در طول ماه گذشته کار فشرده‌ای را با یکدیگر در زمینه عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان انجام داده‌اند.

 

بلینکن فاش کرد که قرار بود در ‍۱۰ اکتبر سال گذشت میلادی در عربستان سعودی و اسرائیل حضور داشته باشد تا به طور خاص بر بخش فلسطینی توافق عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل تمرکز کند چرا که این بخش این یک جزء اساسی آن است. اما این اتفاق به دلیل حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حماس به اسرائیل رخ نداد.

 

بلینکن گفت: «برای پیشبرد عادی‌سازی، دو چیز لازم است: آرامش در غزه و مسیری معتبر به سوی [تشکیل] یک کشور فلسطینی.»

 

مقامات آمریکایی گفته‌اند کلید صلح و امنیت پایدار در خاورمیانه و ادغام اسرائیل در خاورمیانه ایجاد مسیری برای تشکیل کشور فلسطینی با تضمین‌های امنیتی برای اسرائیل است.

 

بلینکن اواخر روز دوشنبه پیش از سفر به اردن و اسرائیل با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان گفت‌وگو می‌کند. او در اسرائیل قرار است با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و دیگر مقامات ارشد این دولت گفت‌وگو ‌کند.

 

دولت بایدن به کار روی توافق بالقوه‌ای که می‌‌تواند به عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل منجر شود، حتی در شرایطی که برخی از مقامات و تحلیلگران احتمال آن را ضعیف می‌دانند، ادامه می‌دهد.

 

هفته گذشته، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که قصد دارد به زودی به عربستان سعودی برود. دستور کار سفر او شامل گفتگو با مقامات سعودی بر سر این است که آیا می‌توان به توافقی برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی دست یافت یا خیر. سالیوان پیشتر سفر خود به خاورمیانه را به دلیل مشکل جسمی به تعویق انداخته بود.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل راه حل دو دولتی و بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطینی به غزه برای کنترل آن را رد کرده است. جامعه بین المللی به طور گسترده از راه حل دو دولتی حمایت می‌کند.

 

سعودی‌ها به عنوان پیش‌نیاز عادی‌سازی روابط با اسراسیل، خواستار پایبندی اسرائیل به راه حل دو کشوری شده‌اند.

 

نمرود گورن، کارشناس ارشد امور اسرائیل در موسسه خاورمیانه در ایمیلی گفت: «اگر مواضع نتانیاهو تغییر نکند، او احتمالا نمی تواند عادی سازی را با عربستان سعودی فراهم کند.»

 

گورن گفت ممکن است در این صورت آمریکا و عربستان پیشنهاد عادی سازی روابط را زمانی که اسرائیلی ها به پای صندوق های رای می‌روند به طور آشکار ارائه دهند تا مردم با توجه به آن حق انتخاب، رای دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا