حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با مهر: بساط سوداگری را جمع می‌کنیم/ سرمایه کشور باید صرف تولید شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سرمایه موجود در کشور باید در مسیر تولید و مولدسازی به کار گرفته شود و باید جلوی سوداگری‌ها را بگیریم. محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح […]

حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با مهر:

بساط سوداگری را جمع می‌کنیم/ سرمایه کشور باید صرف تولید شود

بساط سوداگری را جمع می‌کنیم/ سرمایه کشور باید صرف تولید شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سرمایه موجود در کشور باید در مسیر تولید و مولدسازی به کار گرفته شود و باید جلوی سوداگری‌ها را بگیریم.

محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است، گفت: این طرح بعد از بررسی‌های متعدد به صحن علنی مجلس آمده است و ما الان در حال بررسی و تصویب مفاد آن هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که خلأ طرح مالیات بر سوداگری چه تأثیری در افزایش قیمت بازار خودرو، مسکن، طلا و ارز داشته است، بیان کرد: نبود این ابزار تنظیم‌گری به میزان زیادی در بالا رفتن سرسام آور قیمت دارایی‌ها تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: در اکثر کشورهای دنیا شرایط به اینگونه است که اگر از یک مسکن کمتر از تعداد سال‌های مشخصی استفاده شود، برای فروش آن باید ۵۰ تا ۶۰ درصد مالیات به دولت پرداخت شود. این قوانین سخت‌گیرانه باعث می‌شود تا سوداگری در بازار جمع شود.

حسین‌زاده بحرینی توضیح داد: در کشور اشخاصی هستند که مبالغی را سرمایه‌گذاری می‌کنند تا یک کاسبی کوچک راه‌اندازی و اشتغال ایجاد کنند و مالیات نیز از آنها اخذ می‌شود، این در حالی است که سود این کار از خرید سکه و دلار کمتر است اما تاکنون سازوکاری نداشتیم که بتوانیم از این افراد و این مدل فعالیت‌های سوداگرانه مالیات بگیریم.

وی افزود: یک نهاد تنظیم‌گر باید جلوی این سوداگری‌ها و این سودهای هنگفت را بگیرد. سرمایه موجود در کشور نباید در این مسیرها هزینه شود، بلکه باید در مسیر تولید و مولدسازی به کار گرفته شود. بنابراین باید سازوکاری در بازار ایجاد شود تا جلوی این نوسان‌ها را بگیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه اکثراً سوداگران هستند که از سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌ها، سودهای هنگفت به دست می‌آورند و تا الان نیز به دلیل نبود مکانیزم‌های لازم از این افراد مالیات اخذ نشده، این ضعف، عاملی برای افزایش شکاف طبقاتی است؛ چرا که کارمندان و کارگران قبل از اینکه حقوقشان واریز شود، مالیاتش را پرداخت می‌کنند اما این افراد اینگونه نیستند.