اژه‌ای: ۹۸ هزار زندانی که دشمن می‌خواست برای آن‌ها برنامه در نظر بگیرد، مورد عفو قرار گرفتند

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح:  رییس قوه قضاییه گفت: از تیرماه گذشته ورودی پرونده‌ها به قوه قضاییه بیش از سال‌های قبل بود و بیش از ۴ درصد ورودی ما افزایش یافت.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش سراسری بزرگداشت هفته قوه قضاییه ادامه داد: در یکسال گذشته با مشکلاتی که داشتیم و  دشمن غیر جنگ ترکیبی که داشت و تحریم‌هایی که سالیان گذشته بر ما داشته و اغتشاشاتی که سال گذشته رخ داد و دیدید دشمن چه نقشه‌ای کشیده بود ولی به همت پروردگار و  مردم نقشه‌های دشمن خنثی شد.

وی افزود:  ما متاسفانه بخاطر این شرایط ورودی‌مان به قوه قصاییه زیادتر بود و از تیرماه گذشته ورودی ما بیش از سال‌های قبل بود و بیش از ۴ درصد ورودی ما افزایش یافت اما با همکاری همکاران ما رشد رسیدگی ارتقا یافت و رسیدگی ها هم با اتقان و سرعت بیشتری شکل گرفت.

وی ادامه داد: فشار فوق‌العاده زیادی بردوش ما بود اما با این وجود ۱۲۰ درصد تلاش دادستانی کل و دادستان‌های ما در حقوق عامه افزایش یافت.

رییس قوه قضاییه افزود: در سال گذشته تلاش کردیم سند تحول و تعالی را به برنامه تبدیل و برنامه را به عمل تبدیل کنیم و  یکی از مسائل پیش‌بینی شده در این سند تعامل با قوای دیگر بود و  جلسات متعدد با سران قوا، کمیسیون‌ها، نمایندگان، فراکسیون‌ها و وزرا داشتیم؛  در سال‌های بعد از انقلاب چنین تعاملی بین سه قوه وجود نداشت.

وی با اشاره به عفو رهبری گفت: نزدیک ۹۸ هزار نفر از کسانی که در زندان مانده بودند و دشمن می‌خواست برای آن‌ها برنامه در نظر بگیرد، مورد عفو قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ‌بی‌سابقه بود که گروه های ۱۰۰ نفره از قضات وارد زندان شدند و همه مشکلات زندانی را دیدند و براساس آن، تصمیمات فوق العاده گرفتند؛ این کار فوق العاده بود. برای آموزش و اشتغال زندانیان تحولات بسیار بزرگی در سازمان زندان‌ها رقم خورد.

محسنی اژه‌ای یادآور شد: موثرترین گزارشات بازرسی در این دولت رخ داد و با همکاری دولت انجام شد؛ ۲۱۰ گلوگاه فساد شناسایی شد. هم‌چنین در شورای هماهنگی اقتصادی کارهایی که لازم بود با تلاش دبیر آن شورا و هماهنگی سه قوه انجام و از مشکلات گره‌گشایی شد.

وی گفت: در مقاطعی بود که وقتی گزارشی از سوی سازمان بازرسی می‌رفت دولت‌ها برافروخته می‌شدند اما با اعلام گلوگاه‌های فساد از سوی این سازمان، آقای رئیسی تقدیر و تشکر کردند.

وی ادامه داد: هم‌چنین استفاده از ظرفیت‌های مردمی و ارتباط با مردم و ساماندهی نوع ارتباط با مردم در مساجد و مصلاها انجام شد. بیش از ۱۷۰ هزار ملاقات مردمی صورت گرفت. همچنین  فرهنگ صلح و سازش توسعه یافت. آن‌جا که می‌گفتند به عشق امام رضا و … بخشیدم خیلی اثر گذار  و ارزشمند بود. صلح و سازش با تلاش وافر مرکز توسعه حل اختلاف به ۴۳درصد رسید و با پویش‌های مختلف فرهنگ گذشت و صلح و سازش توسعه پیدا کرد. ۵۵۱ نفر از کسانی که حکم قصاص‌شان قطعی شده بود با تلاش‌ها و گذشت‌ها از قصاص آن‌ها صرف نظر شد.

رییس قوه قضاییه گفت: قضات ما به بیش از ۲۰ هزار پرونده در زمینه اغتشاشات علاوه بر پرونده‌های دیگر رسیدگی کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا