پایگاه خبری هشت صبح : تسنیم: بیست‌وچهارمین همایش دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور با موضوع «توجیه و تبیین قانون جدید انتخابات مجلس و مبارزه با فساد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی» امروز (پنجشنبه ۲ شهریور) برگزار شد. رئیس قوه قضاییه در این همایش مووضع اقتصادی و تولید را مورد تأکید قرار داد و خطاب […]

پایگاه خبری هشت صبح :

تسنیم: بیست‌وچهارمین همایش دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور با موضوع «توجیه و تبیین قانون جدید انتخابات مجلس و مبارزه با فساد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی» امروز (پنجشنبه ۲ شهریور) برگزار شد.

رئیس قوه قضاییه در این همایش مووضع اقتصادی و تولید را مورد تأکید قرار داد و خطاب به دادستان‌های کشور گفت: مسئولان قضایی به‌ویژه دادستان‌ها می‌توانند در راستای رفع موانع تولید، تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و کمک به فعالین سالم عرصه اقتصاد، منشأ اثر باشند؛ در این رابطه مجدداً تاکید می‌کنیم که در هنگام بررسی و رسیدگی به پرونده فعالان اقتصادی و تولیدی، ضمن رسیدگی دقیق و متقن، تمام تمرکز معطوف به آن باشد که بنگاه تولیدی با تعطیلی و یا افت تولید مواجه نشود.

وی ادامه داد: همچنین در این رابطه، بلاوجه به بازداشت و یا مسدودالحسابی و ممنوع الخروجی فردی مبادرت نشود و وقتی یک پروژه بزرگ ملی با چندین درصد رشد و پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مسائل و مشکلاتی نظیر اثرات زیست‌محیطی و یا تعارض منافع، اقدام به تعطیل کردن پروژه کرد.

اژه‌ای تصریح کرد: البته بدون تردید باید مسائل و مشکلات آن پروژه با اتخاذ تدابیر و عقلانیت برطرف شود، به‌ویژه چنانچه آن مسأله مرتبط با موضوعات زیست‌محیطی باشد؛ در اینجا تأکید آن است که به صرف مواجهه با یک مشکل، فوری گزینه تعطیل کردن پروژه مدنظر قرار نگیرد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای؛ رئیس قوه قضاییه در سخنرانی در این همایش ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: کار قضا فی‌نفسه سنگین و سخت است؛ این سختی و سنگینی در اثر عواملی نظیر وجود کمبودها، جنگ ترکیبی دشمنان و وسوسه‌های شیاطین مضاعف می‌شود؛ لذا باید در همه حال از خداوند متعال مدد بگیریم و به فراهم آوردن لوازم و مؤلفه‌های کار خود اهتمام داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به تبیین و تشریح لوازم و مؤلفه‌های کار قضا پرداخت و بیان کرد: چنانچه در انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله تلاش و اهتمام مجدانه را به خرج ندهیم، معلوم نیست که عذر و بهانه‌هایی نظیر نبود تجهیزات و زیرساخت‌ها و یا حتی تمسک به خلأ قانونی از ما پذیرفته باشد؛ مسئول قضایی باید فهم درستی از قانون داشته باشد و به محض مواجهه با یک مسأله یا مشکل، بدون تحقیق صرفاً به خلأ قانون استناد نکند بلکه با مطالعه و تحقیق و همفکری، راهکار غلبه بر مشکل را در چارچوب قوانین موجود بیابد.

رئیس قوه قضاییه به اهمیت چگونگی اجرای قانون نیز اشاره کرد و گفت: مسئول قضایی پس از فهم درست قانون و درک مطلوب شرایط جانبی و مقتضیات زمانی، باید در اجرای قانون نیز موقعیت‌شناسی به خرج دهد و آثار متعاقب اجرای قانون و نحوه اجرای قانون را نیز سنجش و ارزیابی کند و در این مسیر هرگز از همفکری و مشورت احتراز نداشته باشد.

رئیس عدلیه در ادامه به مقوله اهمیت شناخت ترفندها و راهبردهای دشمن اشاره کرد و گفت: امروز دشمن بر روی ناامید کردن و ایجاد یأس در مردم و بی‌اعتماد کردن آنها نسبت به کارگزاران نظام و همچنین ایجاد اختلاف در جامعه متمرکز شده است؛ باید همه ابعاد و زوایای این ترفند و حربه دشمن را بشناسیم و مبتنی بر همین شناخت، در زمان وقوع جرم نسبت به انگیزه عوامل و عناصر جرم، نحوه تعقیب و مجازات آنها و در صورت امکان شیوه اصلاح مجرمین، اقدامات مقتضی را ترتیب دهیم.

قاضی‌القضات تصریح کرد: امروز یکی از ترفندهای دشمن حاشیه‌سازی و مشغول کردن اذهان و بازداشتن کارگزاران از اهتمام به مسائل اصلی است؛ به تبع این حاشیه‌سازی، دشمن ترفند ایجاد بدبینی و سوء‌ظن را نیز دنبال می‌کند؛ نباید به‌واسطه شایعات و دروغ‌هایی که ساخته و پرداخته دشمن است، بدبینی و سوء‌ظن در جامعه ایجاد شود و افراد حذف و طرد شوند؛ راه مقابله با این ترفند و حربه دشمن، مطابق با آموزه‌های قرآنی و دینی آن است که نسبت به موضوعی که علم نداریم، توقف کنیم و یا تحقیق کنیم؛«وَلا تَقْفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ ».

ارتباط مستمر و وثیق با مردم و استفاده همه‌جانبه از ظرفیت‌های آنها، توصیه مهم دیگری بود که رئیس قوه قضاییه خطاب به دادستان‌های سراسر کشور مطرح کرد و در همین راستا گفت: زمانی می‌توانیم از کمک مردم بهره‌مند شویم که اعتماد آنها نسبت به کارگزاران نظام مخدوش نشده باشد؛ اگر نتوانیم ترفند دشمن در بی‌اعتماد کردن مردم را خنثی کنیم نخواهیم توانست آنطور که شایسته است از کمک مردم بهره بگیریم؛ لذا مسئولان ذیربط قضایی باید با اتخاذ تدابیر و تمهیدات مقتضی از خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به مسئولین و نظام جلوگیری به عمل آورند.

اژه‌ای بیان کرد: یکی از راه‌های سهل‌الوصول برای جلب اعتماد و همراهی مردم، آن است که بدون واسطه با مردم گفت‌وگو کنیم و شنوای سخنان و دغدغه‌های آنان باشیم و به افکار آنها احترام بگذاریم؛ البته بدیهی است کسانی که در مقابل نظام و مردم قرار دارند، تکلیف‌شان معلوم است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: حُسن خلق با مردم، اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بارها گفته‌ام که گاهی اثر رفتار ما با مردم و مراجعان از اثر تصمیمات و احکام ما نیز بیشتر است؛ البته نه تنها با ارباب رجوع که باید هنگام مواجههبا همه مردم در سطح جامعه حُسن خلق داشته باشیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به اهمیت بازدیدهای میدانی مسئولان قضایی از مراکز و مراجع مرتبط با مسئولیت‌شان و آثار مثبت این قبیل بازدیدها اشاره کرد و گفت: اهتمام مسئولان قضایی به ارتباط گیری مستمر و مداوم با متن مردم، مقوله بسیار حائز اهمیتی است؛ حضور مسئولان قضایی در بین مردم و استماع بدون واسطه مسائل و مشکلات آنها و تبدیل این امر به مقوله‌ای نظام‌مند و سازمان‌یافته برای افزون شدن هر چه بیشتر سرمایه اجتماعی نظام سودمند است.

گزارش‌های مربوط به فساد بلافاصله باید بررسی شوند

رئیس عدلیه با بیان اینکه اقدامات مسئولان قضایی باید به‌موقع، متقن و صحیح باشد، گفت: وقتی گزارشی مبنی بر وقوع فساد در محلی به مقام قضایی واصل می‌شود، وی باید بلافاصله تحقیقات و بررسی‌های خود را آغاز کند و چنانچه مفاد گزارش مقرون به واقعیت تشخیص داده شد، اقدامات مقتضی قانونی ترتیب داده شود؛ این معنای کار به‌موقع و متقن است؛ هرگونه تعلل در این مسیر، آثار منفی قابل‌توجهی در پی دارد که از جمله آنها اطاله فرآیندهای ناظر بر کشف جرم و تعقیب مجرم است. باید توجه داشت چنانچه مبادرت به انجام کار حجیم و پرخطر نیز کنیم اما کارمان به‌موقع و متقن نباشد، آن اثر مطلوب و مورد انتظار ایجاد نمی‌شود. کار متقن و به‌موقع حتماً رضایت مردم را نیز در پی خواهد داشت.

توصیه‌هایی برای پرونده‌های اقتصادی

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی و تحقق شعار سال ناظر بر مهار تورم و رشد تولید، اظهار کرد: مسئولان قضایی به‌ویژه دادستان‌ها می‌توانند در راستای رفع موانع تولید، تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و کمک به فعالین سالم عرصه اقتصاد، منشأ اثر باشند؛ در این رابطه مجدداً تاکید می‌کنیم که در هنگام بررسی و رسیدگی به پرونده فعالان اقتصادی و تولیدی، ضمن رسیدگی دقیق و متقن، تمام تمرکز معطوف به آن باشد که بنگاه تولیدی با تعطیلی و یا افت تولید مواجه نشود؛ همچنین در این رابطه، بلاوجه به بازداشت و یا مسدودالحسابی و ممنوع الخروجی فردی مبادرت نشود.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: وقتی یک پروژه بزرگ ملی با چندین درصد رشد و پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مسائل و مشکلاتی نظیر اثرات زیست‌محیطی و یا تعارض منافع، اقدام به تعطیل کردن پروژه کرد؛ البته بدون تردید باید مسائل و مشکلات آن پروژه با اتخاذ تدابیر و عقلانیت برطرف شود، به‌ویژه چنانچه آن مسأله مرتبط با موضوعات زیست‌محیطی باشد؛ در اینجا تأکید آن است که به صرف مواجهه با یک مشکل، فوری گزینه تعطیل کردن پروژه مدنظر قرار نگیرد.

اژه‌ای: در مقوله مبارزه با فساد ثابت‌قدم هستیم

قاضی‌القضات با اشاره به اهتمام عدلیه در مبارزه همه‌جانبه با همه شئون فساد، اظهار کرد: ما در قوه قضاییه مصمم هستیم که با فساد در هر عرصه و ساحتی اعم از فساد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، مبارزه و مقابله‌ای مجدانه، قاطعانه و بدون تبعیض و در عین حال اصولی و علمی و حرفه‌ای داشته باشیم.

در راه مبارزه با فساد نباید نگران فضاسازی‌ها شد

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شما مسئولان قضایی در اجرای تکالیف قانونی خود از جمله مبحث مقابله قاطعانه با فساد، نگران فضاسازی‌ها نباشید و قاطعانه کار خود را انجام دهید و به لوم‌لائم (سرزنش سرزنش‌گران) اعتنا نکنید.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با بیان اینکه آگاهی‌سازی و اطلاع‌رسانی به موقع و تبیینی باید در دستور کار مسئولان قضایی قرار گیرد، گفت: در بسیاری از موارد یک اقدام شایسته و نافع از سوی یک مسئول یا مرجع قضایی انجام می‌شود اما در باب آن اقدام، به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد، در نتیجه مردم و افکار عمومی بی‌اطلاع می‌مانند؛ لذا ضرورت دارد مسئولان قضایی آگاهی‌سازی و اطلاع‌رسانی به‌موقع و تبیینی را درخصوص اقدامات‌شان در دستور کار قرار دهند و در این مسیر با مرکز رسانه همکاری داشته باشند و داده‌های لازم را به این مرکز ارائه دهند.


اژه‌ای: پروژه ملی به‌بهانه‌هایی مانند “مسائل زیست‌محیطی” و “تعارض منافع” نباید تعطیل شود