انتخاباتی رقابتی؛ ۳۸ کاندیدا برای هر کرسی

Print Friendly, PDF & Email

بررسی نتایج تایید صلاحیت‌هایی که از سوی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس دوازدهم صورت گرفته نشان می‌دهد که انتخابات ۱۴۰۲ نسبت به انتخابات ۱۳۹۸ رقابتی‌تر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، انتخابات مجلس دوازدهم ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. شورای نگهبان پنج‌شنبه ۱۴ دی نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی را اعلام کرد. 

برای این دوره یک میلیون و ۷۵۰ هزار سند مورد بررسی قرار گرفت که در انتخابات مجلس یازدهم که ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد، این عدد یک میلیون سند بود.

از این میان برای انتخابات ۱۴۰۲، بیش از ۲۱ هزار نفر واجد شرایط ثبت‌نام کردند که این عدد برای انتخابات ۱۳۹۸، بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر بود.

برای انتخابات مجلس دوازدهم، صلاحیت ۱۱ هزار نفر یعنی ۵۲ درصد مورد تایید قرار گرفت که این عدد برای مجلس یازدهم، بیش از ۵ هزار نفر یعنی حدود ۳۴ درصد بود.

از طرفی برای انتخابات اخیر ۴۸ درصد واجد صلاحیت تشخیص داده نشدند (۳۸ درصد مورد تایید صلاحیت قرار نگرفتند و ۱۰ درصد عدم احراز صلاحیت صورت گرفت) که در انتخابات قبل، این عدد نزدیک به ۶۶ درصد بود.

در انتخابات ۱۴۰۲ به ازای هر کرسی حدود ۳۸ نفر می‌توانند با هم رقابت کنند که این عدد در انتخابات ۱۳۹۸ به ازای هر کرسی ۱۷ نفر بود.

برای انتخابات مجلس دوازدهم ۲۷۵ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند که صلاحیت ۲۶ نفر از آنها تایید نشد. این در حالی است که در انتخابات مجلس یازدهم، ۲۴۷ نماینده مجلس دهم ثبت‌نام کرده بودند که صلاحیت ۹۰ نفر از آنان مورد تایید قرار نگرفت.

جدول زیر مقایسه آماری انتخابات ۱۴۰۲ را با ۱۳۹۸ نشان می‌دهد:

توضیح انتخابات ۱۴۰۲ انتخابات ۱۳۹۸
اسناد بررسی‌شده یک میلیون و ۷۵۰ هزار سند  یک میلیون سند
تعداد افراد بررسی‌شده بیش از ۲۱ هزار نفر بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر
تایید صلاحیت بیش از ۱۱ هزار نفر بیش از ۵ هزار نفر
درصد تایید صلاحیت ۵۲ درصد نزدیک به ۳۴ درصد
درصد تایید نشدن صلاحیت ۴۸ درصد نزدیک به ۶۶ درصد
تعداد رقابت برای هر کرسی ۳۸ نفر ۱۷ نفر
نمایندگان فعلی که ثبت‌نام کردند ۲۷۵ نماینده ۲۴۷ نماینده
نمایندگان فعلی که تایید صلاحیت نشدند ۲۶ نفر ۹۰ نفر

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا