پایگاه خبری هشت صبح : ایلنا: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در نشست دانشجویی که همزمان با ایام بزرگداشت روز دانشجو و در حاشیه رویداد حمایت از جنبش‌های آزادی‌بخش برگزار شد طی سخنانی گفت: وضعیتی که ما در سیاست خارجی مواجهیم دو ویژگی برتر دارد که اولین ویژگی گفتمان انقلاب است. […]

پایگاه خبری هشت صبح :

ایلنا: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در نشست دانشجویی که همزمان با ایام بزرگداشت روز دانشجو و در حاشیه رویداد حمایت از جنبش‌های آزادی‌بخش برگزار شد طی سخنانی گفت: وضعیتی که ما در سیاست خارجی مواجهیم دو ویژگی برتر دارد که اولین ویژگی گفتمان انقلاب است. گفتمان انقلاب اسلامی توام با عمل است و فقط نظریه پردازی نیست. بسیاری از مقامات دیگر کشورها بیان می‌کنند که ما به وضعیت در ایران غبطه می‌خوریم. بسیاری از رهبران جهان سخنرانی‌های طولانی دارند. اما در خصوص مقام رهبری می‌گویند که ما پیگیری می‌کنیم و می‌گویند گفتمان ایشان روی زمین اجرا می‌شود.

وزیر امور خارجه در ادامه اظهار داشت: برخی از ایراداتی که در این جلسه نسبت به وزارت امور خارجه مطرح شد، صحیح است. از ویژگی‌های گفتمان انقلاب اسلامی ایران این است که توأم با عمل است و صرفاً با نظریه‌پردازی نیست‌. بسیاری از دوستان و مقامات دیگر کشورها می‌گویند ما به وضعیت ایران غبطه می‌خوریم. زمانیکه در مصر آقای مُرسی با رأی مردم روی کار آمد، با چند دانشجو در قاهره و تهران گفت‌وگو کردم؛ آنها می‌گفتند انگیزه ما برای تحصن در میدان التحریر این بود که دانشجویان ایران خلاقیت‌هایی دارند و ما هم باید اینگونه عمل کنیم.

وی ادامه داد: البرادعی یک بار در مصاحبه‌ای اعلام کرد که میانگین سنی دانشمندان ایران ۲۷ سال است و این طور اذعان داشت که چرا جوانان ایرانی می‌توانند اما ما نمی‌توانیم؟

امیرعبداللهیان در مورد تحولات غزه، تصریح کرد: اینکه برای مقابله با رژیم جعلی اسرائیل برای حمایت از فلسطین چه اقداماتی انجام شده است و باید انجام می‌شد، بخشی از این اقدامات به حوزه مقاومت در منطقه ربط دارد. بعد از سخنرانی سیدحسن نصرالله برخی از دوستان ارزشی در وزارت خارجه با ما تماس گرفتند و گفتند که ما انتظار دستور حمله گسترده به رژیم صهیونیستی را داشتیم اما محقق نشد. ببینید دوستان ما به گروه‌های مقاومت دستور نمی‌دهیم و آنها بر اساس تصمیمات خود اقدام می‌کنند.

وی تاکید کرد: در عملیات طوفان الاقصی اسرائیل فرو ریخت و نه فقط دستگاه های امنیتی آن. هفت سرویس امنیتی به طور شبانه روز و با آخرین تجهیزات در اسرائیل فعال بودند، اما حماس با این عملیات همه چیز را فروریخت. بلینکن وزبر خارجه آمریکا در همان روزهای ابتدایی که به سرزمین اشغالی رفت، گفت وقتی وارد تل‌آویو شدم شوکه شدم و تا این حد فروپاشی در اسرائیل را باور نمیکردم. آنها که ادعا می‌کنند چهارمین ارتش قدرتمند دنیا هستند هنوز در شوک عملیات حماس هستند.

وزیر خارجه ابراز کرد: وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: امروز تصمیم گروه‌های مقاومت منطقه این است که پایگاه‌های آمریکایی در منطقه به دلیل حمایت از اسرائیل مورد حمله قرار بگیرد.

وی ادامه‌ داد: عملیات طوفان الاقصی تصمیمی صد درصد فلسطینی بود و آقای هنیه به من در اولین دیدارمان پس از این عملیات از نقش و سهم سردار سلیمانی بابت تقویت مقاومت فلسطین تشکر کرد، اما اینکه آیا مقاومت فلسطین و فلسطینی‌ها به ما وابسته هستند؟ خیر.

امیرعبداللهیان گفت: آمریکایی‌ها به ما پیام دادند که به گروه‌های مقاومت که حرف شما را گوش می‌دهند بگویید حملات به پایگاه‌های آمریکا در منطقه را متوقف کنند، ولی ما گفتیم اینها مستقل هستند و خودشان تصمیم می‌گیرند و ما به تصمیمات آنها احترام میگذاریم و به اقدامات خود در حمایت از فلسطین ادامه می‌دهیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مقاومت حرف نهایی را در صحنه عملیاتی خواهد زد، تصریح کرد: ارزیابی مقاومت پس از هفت روز آتش بس این است که رژیم صهیونیستی حملات را ادامه می‌دهد چرا که دستاوردی تا به امروز نداشتند.

امیرعبداللهیان در تشریح اهداف و برنامه ریزی رژیم صهیونیستی و آمریکا در جنگ غزه گفت: رژیم صهیونیستی در ابتدای درگیری‌ها می‌خواست حماس را نابود کند، اما نتوانست. از طرفی هم مرتب تسلیحات از سوی حامیان غربی اسرائیل برای آنها ارسال می‌شد و امیدوار بودند که طی ۱۵ الی ۲۰ روز حماس را نابود کنند ولی نتوانستند. آنها خواستند اسرای خود را آزاد کنند ولی نتوانستند، در نهایت اینها رسیدند به جایی که گفتند خانه فلان طراح عملیات طوفان الاقصی را شناسایی یا منهدم کردیم.

وی اضافه کرد: آمریکا و اسرائیل برای ادامه جنگ و چگونگی آتش بس راهبردی ندارند. گروه‌های مقاومت گفتند که تا امروز فقط ۱۰ الی ۱۲ درصد نیروهای خود را درگیر جنگ کرده‌اند و خودشان را آماده چندین ماه جنگ با اسرائیل کرده‌اند.

وزیر خارجه کشورمان در خصوص برخی گلایه‌ها از سوی دانشجویان در موضوع انتخاب برخی سفرای ایران در کشورهای مختلف، گفت: در انتخاب سفیر فقط وزارت امور خارجه دخیل نیست بلکه فرآیند انتخاب شخص سفیر به عنوان نماینده عالی نظام، مراحل خاص خود را دارد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما نمی‌توانیم فقط سفیر از وزارت امور خارجه انتخاب کنیم، جایی ممکن است کسانی را داشته باشیم که نیاز به تخصص صنعتی دارند، اما اینطور نیست که بدون هیچ جلسه آموزشی و توجیهی آنها را به کشورهای مختلف اعزام کنیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: هیچ توافقی در خصوص فلسطین بدون مشورت با ایران انجام نشده است و همان آتش بس هفت روزه هم دوستان مقاومت با ما موضوع را در میان می‌گذارند ولی دستوری به آنها نمی‌دهیم. البته طرف مقابل هم برایش مهم است و هرچقدر هم که بگوییم مقاومت از ما دستور نمی‌گیرد بازهم آنها حرف خود را می‌زنند و از تاثیرگذاری ایران سخن می‌گویند.

وی ادامه داد: اینها به معنای نقش نداشتن ایران نیست، اما هر وقت آتش بسی باشد گروه‌های مقاومت هستند که باید تصمیم بگیرند. اسرائیل و آمریکا در این دو ماه جنایت گسترده‌ای داشتند اما، دستاوردی هرچند کوچک هم نداشتند.

امیرعبداللهیان گفت: یکی از اسناد ۲۰۳۰ فرهنگی است و چندین سند دیگر از حمله محیط زیست، در گذشته بدون هماهنگی سند ۲۰۳۰ فرهنگی امضا شد، اما در دولت آقای رئیسی این سند فرهنگی و آموزشی ۲۰۳۰ را امضا نکرده و نخواهیم کرد چرا که منافع ما را تامین نمی‌کند، اما اگر برنامه‌ای در خصوص محیط زیست و کاهش آلودگی هوا باشد ورود می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برای تاثیرگذاری بر سخنان من در سازمان ملل نفر قبل از بنده یک اسرائیلی را آوردند که از حضار خواست تا جلسه را برای سخنرانی من ترک کنند، ولی یک نفر هم این کار را نکرد. باید از این سازوکارهای بین المللی در راستای منافع ملی ایران استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه درخصوص نحوه ارتباط با طالبان بیان داشت: در افعانستان باید دولتی فراگیر حاکم باشد وتلاش‌های ما در عرصه دیپلماتیک در این راستا است و ما نسبت به شناسایی وضعیت فعلی افغانستان اقدامی نکردیم و امروز ما ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران داریم. طالبان داعش نیست بلکه بخشی از واقعیت امروز افغانستان است و بخشی از طالبان امروز با داعش می‌جنگند و باید تلاش کنیم برای امنیت و ثبات بیشتر این کشور همسایه.

وی در خصوص ارتباط ایران و چین هم گفت: بازیگران متنوع در جهان که بتوانند منافع ما را در نظر بگیرند بهتر از یک قدرت یکجانبه‌گرا در جهان هست. باید دید در دل تنش ها و چالش‌ها منافع ما کجا تامین می‌شود. و در خصوص آذربایجان هم باید گفت روابط ما بر اساس رعایت اصول همسایگی است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: علی رغم وجود روابط راهبردی با عراق و بیش از ۵ میلیون توریسم گردشگری و زیارتی سالانه و البته همکاری های سطح بالای دو طرف، اما هنوز نتوانستیم نسبت به لایروبی اروند رود در مرحله اجرا به توافق برسیم.

امیرعبداللهیان افزود: به طور کلی در عرصه سیاست خارجی شما هرچه رابطه را در سطح سیاسی تقویت کنید در دیگر سطوح حساسیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در برجام به دلیل اینکه خطوط قرمز ما در مقاطعی از طرف مقابل مورد قبول قرار نگرفت امروز در مسیر امضای توافق در مسیر برجام نیستیم، اما این به معنای کنار گذاشتن برجام از روی میز هم نیست و هرچه جلوتر می‌رویم برجام بی خاصیت‌تر می‌شود.