امیرعبداللهیان: الهام علی‌اف اطمینان داد که به دنبال بستن مسیر تاریخی ایران و ارمنستان نیست

Print Friendly, PDF & Email

هشت صبح: وزیر خارجه ایران در نشست خبری با همتای ارمنستانی خود گفت: تهران و ایروان بر اهمیت مسیرهای ترانزیتی تاکید دارند، آقای الهام علی‌اف اطمینان داد که به دنبال بستن مسیر تاریخی ایران و ارمنستان نخواهد بود.

ظهر امروز آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در نشست خبری برگزار شده درباره این دیدار و موضوعات مطرح شده گفت: ما برای رابطه با ارمنستان اهمیت قائل هستیم. با کشورهای واقع در قفقاز جنوبی روابط ریشه‌دار تاریخی داریم. قفقاز جنوبی در سیاست ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. ما از پیشرفت گفتگوهای صلح بین ارمنستان و آذربایجان استقبال می‌کنیم. ایران فعالانه در مسیر گفتگو و صلح در منطقه تمرکز دارد.

وی ادامه داد: در سفرم به آذربایجان و در دیدار امروز با وزیر خارجه ارمنستان و دیدار ماه‌های گذشته آقای پاشینیان از ایران، در راستای تلاش تهران برای تمرکز منطقه قفقاز بر صلح و امنیت پایدار است. تقویت گفتگو و رایزنی در بین کشورهای منطقه نقشی مهم در نیل به تفاهم مشترک است.

امیرعبداللهیان افزود: قفقاز نباید به میدان منازعه بین کشورها تبدیل شود. ما در مورد مذاکرات صبح بین آذربایجان و ارمنستان امروز گفتگو کردیم. معتقدیم که دوره نظم مبتنی بر جنگ پایان یافته و اکنون نظم مبتنی بر صلح در منطقه حاکم شود، صلحی که زمینه‌های بروز جنگ را از بین برده باشد. این صلح نیازمند زبان همکاری بین دولت‌ها و ملت‌ها است. هرگونه مذاکره باید در فضایی متوازن و اختیار طرفین انجام شود و نتایجی ملموس داشته باشد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: متاسفانه برخی کنشگران خارجی به دنبال صف بندی و سوءاستفاده از منطقه قفقاز هستند. ما از فرمت ۳+۳ بین کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و ایران برای برگزاری این نشست به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

وی همچنین گفت: تهران و ایروان بر اهمیت مسیرهای ترانزیتی تاکید دارند. آقای الهام علی‌اف اطمینان داد که به دنبال بستن مسیر تاریخی ایران و ارمنستان نخواهد بود.

امیرعبداللهیان افزود: در خصوص مناسبات دوجانبه ایران و ارمنستان گفتگو کردیم. راه‌های توسعه روابط دوجانبه و اجرای پروژه‌های تعریف شده را مورد بررسی قرار دادیم. در یک سال گذشته گام‌های خوبی در زمینه توسعه مناسبات با ارمنستان برداشته شده اما معتقدیم ظرفیت‌های بیشتری وجود دارد. ما در جهت گیری اولیه برای رسیدن به سقف تبادل تجاری یک میلیارد دلار و افزایش به سه میلیارد دلار در حرکت هستیم.

وزیر خارجه ادامه داد: حضور همکارم با یک هدف اصلی برای پیگیری توافقاتی که بین روسای جمهور دو کشور در آخرین دیدارشان مورد توافق گرفت، انجام شد. دو کشور ظرفیت‌های متعددی دارند. اتفاق نظر داریم که به همکاری خودمان درباره تهاتر گاز با برق ادامه دهیم. همچنین خط سوم انتقال برق در دستورکار جدی ما قرار دارد. همچنین همکاری در زمینه علمی و فناوری بین ما در جریان است.

وزیر خارجه ارمنستان: اجرای کریدور شمال به جنوب برای ما اهمیت دارد

آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان در این نشست خبری گفت: برای ارمنستان روابط تاریخی غنی با ایران از اهمیت خاصی برخورددار است و می‌توان گفت اینگونه دیدارها چشم انداز بلندمدت در جهت گسترش روابط را مد نظر دارد. ایران همواره دوست ما خواهد ماند. روابط دو طرف که بر پایه احترام متقابل است، در جهت گسترش قرار دارد.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن حجم مبادلات تجاری و رساندن آن به سه میلیارد دلار ضرورت همکاری اقتصادی را مد نظر قرار دادیم. اجرای کریدور شمال به جنوب برای ما اهمیت دارد. شرکت ارمنستان و ایران در قالب روابط سه جانبه بستر فوق العاده‌ای برای همکاری محسوب می‌شود.

میرزویان همچنین گفت: ضرورت برقراری ثبات در منطقه قفقاز جنوبی یکی دیگر از موضوعات مورد گفتگو بود. در چارچوب توافق اعلامیه آلماتی و مفاد آن برای ما از نقش محوری برخورددار است. مسئله تشکیل مکانیزم پایدار برای گفتگو برای ما مهم است. آذربایجان سیاست پاک سازی قومی را در پیش گرفته است. از تاریخ ۱۵ ژوئن نیز اقدام به توقف ارسال مواد غذایی به قره باغ کرده است. امروزه ما شاهد آن چیزی هستیم که ۷ ماه پیش هشدار داده بودیم. ارمنستان تمایل شدیدی به رفع انسداد زیرساخت‌ها دارد.

وزیر خارجه ارمنستان افزود: در رابطه با مرزهای ایران، مواضع ایران را درباره تمامیت ارضی قدر می‌دانیم. بار دیگر عزم سیاسی رهبران ارمنستان را برای تعمیق روابط با همسایگان خود بر اساس منافع مشترک و متقابل اعلام می‌کنم.

وی همچنین دعوت نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهور کشورمان  را در این دیدار به امیرعبداللهیان ابلاغ کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا