پایگاه خبری هشت صبح : تسنیم:  وزیر امور خارجه ایران در نشست دوحه ضمن اشاره به حمایت‌های گسترده آمریکا از رژیم اسرائیل تصریح کرد که آمریکا از حق وتو برای اینکه جنگ متوقف نشود استفاده کرد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با شرکت مجازی در بیست و یکمین نشست دوحه با حضور سران […]

پایگاه خبری هشت صبح :

تسنیم:  وزیر امور خارجه ایران در نشست دوحه ضمن اشاره به حمایت‌های گسترده آمریکا از رژیم اسرائیل تصریح کرد که آمریکا از حق وتو برای اینکه جنگ متوقف نشود استفاده کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با شرکت مجازی در بیست و یکمین نشست دوحه با حضور سران کشورها و سازماهای منطقه‌ای در خصوص پیشنهادات ایران برای وضعیت فلسطین گفت: ما پیشنهادهای واقعی را از طریق برگزاری همه‌پرسی مطرح کردیم که تحت نظارت سازمان ملل باشد و آن را ثبت کنند.

وی درباره حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی و همچنین وتوی قطعنامه شورای امنیت اظهار کرد: باید شفاف بگویم که آمریکا با تمام توان در پشت رژیم اسراییل ایستاده است و کاخ سفید حمایت‌های سیاسی گسترده‌ای از این رژیم به عمل می‌آورد. دولت آمریکا از حق وتو برای اینکه جنگ متوقف نشود استفاده کرد. اگر آمریکایی‌ها رای‌ می‌دهند و خواستار این هستند که فرقی بین نظامیان و غیرنظامیان قائل شود، این مسئله باید اتفاق بیافتد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ما از طریق پیام‌هایی که آمریکایی ها می‌فرستند، بیان می‌کنیم که پایگاه‌هایی که در سوریه و عراق هستند مورد حمله قرار می‌گیرند، ارتباطی به ایران ندارند. گروه‌های مقاومت در درجه اول برای مبارزه با داعش تشکیل شدند، اما همچنان وجود دارند و از ملت فلسطین و مسلمانان دفاع می‌کنند. این گروه‌ها در سوریه و عراق هستند که پایگاه‌های آمریکایی را مورد هدف قرار می‌دهند و ما دخالت نمی‌کنیم.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به نظر ایران درباره فلسطین گفت: آنچه ما و رژیم صهیونیستی به طور مشترک داریم این است که هیچ کدام از ما دو طرف به ایده دو کشوری معتقد نیستیم. 

وی افزود: باید در سرزمین فلسطین یک دولت تشکیل شود و آن هم دولتی باشد که برای فلسطینی‌ها است و از طریق رفراندوم انتخاب شده باشد. تنها چیزی که ما معتقدهستیم این است که راه‌حل دو کشوری کمک به فلسطین نمی‌کند. 

وزیر امور خارجه همچنین گفت: فلسطینی‌ها شامل مسیحی‌ها و مسلمانانی هستند که از ابتدا در سرزمین فلسطین بودند و آن‌ها هستند که باید درباره سرنوشت منطقه و سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند. حتی یهودی‌هایی هم که در آن منطقه بودند. همه اینها باید به طور مشترک تصمیم بگیرند و ما به خواسته آنان احترام می‌گذاریم.