هشت صبح: وزرای خارجه ایران در طول تاریخ درباره هیچ جنگی به اندازه جنگ روسیه و اوکراین سخن نگفته اند. به گزارش هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه عصر دوشنبه دوم آبان ماه، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود. امیرعبداللهیان جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی […]

هشت صبح: وزرای خارجه ایران در طول تاریخ درباره هیچ جنگی به اندازه جنگ روسیه و اوکراین سخن نگفته اند.

به گزارش هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه عصر دوشنبه دوم آبان ماه، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود.

امیرعبداللهیان جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان و تأکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله درحوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی بین تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم بود. اگر چه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به دستیابی به یک نقشه راه مشترک برای پاسخ به سؤالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک مسیر فنی و بدون انحراف، به صراحت اعلام کرد که ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت‌های گسترده و فزاینده آژانس، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

آماده توفقیم
امیرعبداللهیان همچنین مداخلات خارجی در تشدید و حمایت از برخی آشوب‌ها و حتی اقدامات تروریستی در داخل ایران را محکوم و آن را مغایر با رویکرد دیپلماتیک مورد ادعای این کشورها و پیام‌های رسمی ارسال شده از سوی آنان خواند. وزیر امور خارجه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

امیرعبداللهیان به طرف آمریکایی نیز توصیه کرد که دست از رفتار و گفتار متناقض برداشته و آنچه در تبادل پیام‌ها و مذاکرات غیرمستقیم جریان دارد را ریاکارانه تکذیب نکند.


امیرعبداللهیان: آماده توافقیم/ آمریکا رفتار متناقض نکند