فارس:  اولاف شولتز در اولین سخنرانی خود به عنوان صدراعظم آلمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارات تندی علیه روسیه و شخص رئیس‌جمهور این کشور مطرح کرد. صدراعظم آلمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ضمن محکوم کردن جنگ روسیه در اوکراین، اقدامات مسکو را «امپریالیسم» خواند. منابع رسانه‌ای از نیویورک مقر سازمان ملل […]

فارس:  اولاف شولتز در اولین سخنرانی خود به عنوان صدراعظم آلمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارات تندی علیه روسیه و شخص رئیس‌جمهور این کشور مطرح کرد.

صدراعظم آلمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ضمن محکوم کردن جنگ روسیه در اوکراین، اقدامات مسکو را «امپریالیسم» خواند.

منابع رسانه‌ای از نیویورک مقر سازمان ملل خبر دادند، اولاف شولتز از فرصت خود برای اولین سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان صدراعظم آلمان برای اتخاذ مواضعی تند علیه روسیه استفاده کرد.

به گزارش شبکه آلمانی «دویچه وله»، اولاف شولتز صدراعظم این کشور ضمن محکوم کردن مواضع روسیه جنگ این کشور در اوکراین را اینطور توصیف کرد: «خیلی ساده است، امپریالیسم».

صدراعظم آلمان که به دنبال آغاز درگیری روسیه و اوکراین، با مواضع آمریکا برای اعمال تحریم‌های بی سابقه ضد مسکو و ارائه انواع حمایت‌های مالی و تسلیحاتی به کی‌یف همراهی کرده است، در این سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را مخاطب قرار داد.

به ادعای اولاف شولتز، «هیچ توجیهی برای جنگ اشغالگرانه روسیه علیه اوکراین وجود ندارد. رئیس‌جمهور پوتین این جنگ را با یک هدف به راه انداخته است: تصرف اوکراین».

وی در سخنرانی در مجمع عمومی از کشورهای عضو سازمان ملل خواست که با توجه به خطرات ناشی از اتمی بودن روسیه درباره وضعیت جاری بی‌طرف نباشند.

صدراعظم آلمان گفت: «وقتی یک قدرت بزرگ اتمی تا دندان مسلح، یکی از اعضای موسس سازمان ملل و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به دنبال تغییر مرزها از طریق استفاده از خشونت است، نباید در گوشه‌ای نظاره‌گر باشیم».

اولاف شولتز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، چند بار از کشورهای عضو خواست حافظ نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین و مقررات باشند.

وی سپس خطاب به کشورهای جهان هشدار داد: جایگزین یک جهان مبتنی بر قوانین، تسلط قوی بر ضعیف است. بازگشت امپریالیسم نه تنها برای اروپا فاجعه است، بلکه برای نظم صلح جهانی ما هم فاجعه است».

به ادعای این مقام ارشد آلمانی، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نه تنها با جنگ در اوکراین در حال از بین بردن این کشور است بلکه خطر از بین بردن کشور خودش را هم ایجاد کرده است.

صدراعظم آلمان در بخشی از سخنرانی تند خود علیه روسیه خطاب به کشورهای جهان گفت: «جهان چند قطبی آنتی‌تزی (برابر نهادی) برای امپریالیسم و استعمارگرایی نو بود اما لازم است همه کشورهای عضو سازمان ملل اصول آن را رعایت کنند و به همین دلیل بسیار مهم بود که اینجا در این اتاق(مجمع عمومی سازمان ملل)، ۱۴۱ کشور به طور قاطعانه جنگ اشغالگرانه روسیه را محکوم کردند».

اولاف شولتز با محکوم کردن برگزاری همه پرسی در مناطقی از اوکراین برای الحاق به روسیه بار دیگر ادبیاتی تند علیه ولادیمیر پوتین اتخاذ کرد.


اظهارات صدراعظم آلمان علیه پوتین