سیاسی

اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران – هشت صبح

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال حادثه ناگوار سقوط بالگرد ریاست‌جمهوری اسلامی ایران که منجر به درگذشت شهادت‌گونه حضرت آیت الله «سید ابراهیم رییسی» و همراهان ایشان گردید، مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از همکاری و همدردی کشورهای دوست و همسایه همچون روسیه، چین و ترکیه قدردانی کرد.

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد باتوجه به شرایط جوی و آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی‌بودن منطقه، وقوع حادثه از یک سو و حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار سار (پهپادهایی که قادر به تشخیص و کنترل نقاط در زیر ابرهای فشرده هستند) برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سقوط بالگرد از سوی دیگر، باعث گردید، نیرو های امدادی اعم از نیروهای مسلح، هلال احمر، نیروهای مردمی و محلی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را بلافاصله آغاز کنند که به دلیل شرایط سخت جوی و جغرافیایی این عملیات به شب کشیده شد.

در چنین شرایطی پس از اعلام همکاری کشورهای همسایه و دوست با همکاری نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت شد.

این کشور پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد لیکن با وجود تلاش مداوم به دلیل نداشتن تجهیزات تشخیص و کنترل نقاط زیرابر موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نگردید (نقاط با فاصله چند کیلومتری از محل سانحه اعلام می‌شد) که در نهایت این پهپاد به کشور ترکیه بازگشت.

در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپاد های ایرانی نیروهای مسلح، بازگردانده شده از شمال اقیانوس هند کشف شد.

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح برخود لازم می‌داند مجدداً از همه تلاش ها و همکاری ها و همدردی کلیه کشور ها علی الخصوص از اهتمام کشور های روسیه، چین و به ویژه کشور دوست ترکیه تشکر و قدردانی کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا