در جریان دیدار امیرعبداللهیان و رئیس جمهور ازبکستان مطرح شد؛ استقبال «میرضیایف» از سفر به تهران/ تحسین پیشرفت‌های علمی ایران وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (سه شنبه) با رئیس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مذاکره کردند. حسین امیرعبداللهیان وزیر […]

در جریان دیدار امیرعبداللهیان و رئیس جمهور ازبکستان مطرح شد؛

استقبال «میرضیایف» از سفر به تهران/ تحسین پیشرفت‌های علمی ایران

استقبال «میرضیایف» از سفر به تهران/ تحسین پیشرفت‌های علمی ایران

وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (سه شنبه) با رئیس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مذاکره کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (سه شنبه) با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مذاکره و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با رویکردی آینده نگرانه به محورهای اصلی روابط دو کشور از جمله سفر آتی رئیس جمهور ازبکستان به تهران، سفر رئیس مجلس قانون گذاری ازبکستان به کشورمان در بهار سال آینده، برگزاری دومین کمیسیون مشترک همکاری‌های امنیتی در تهران و برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان اشاره نمود و خواستار گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور شد.

وی امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی را برای گسترش روابط لازم دانست و همچنین اجرایی نمودن اسناد هجده‌گانه امضا شده در جریان سفر رئیس جمهور محترم کشورمان به سمرقند برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان سازمان شانگهای را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور ازبکستان ضمن ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم کشورمان، از دعوت رسمی برای سفر به کشورمان استقبال کرد و روابط دو کشور را در حوزه‌های مختلف را رو به پیشرفت و گسترش دانستند. ایشان تشکیل کمیته‌ی مشترک وزارت امور خارجه‌های دو کشور برای آماده ساز نقشه راه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را درخواست نمودند.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین پیشرفتهای کشورمان در حوزه‌های علمی و صنعتی را علیرغم تمامی تحریم‌ها و موانع تحسین نموده و کسب تجربیات ارزنده کشورمان را در حوزه‌های فناوری و صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان را برای ازبکستان مفید دانستند. همچنین اجرایی نمودن اسناد امضاشده در اجلاس سمرقند را تاکید نموده و چشم انداز روابط میان دو کشور را روشن و امید بخش ارزیابی نمودند.

میرضیایف رئیس جمهور جمهوری ازبکستان، موضوع افغانستان را دغدغه و درد مشترک کشورهای همسایه‌های این کشور دانست و اعلام نمود به زودی نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تاشکند برای بررسی و تبادل نظر در مورد وضعیت این کشور و مشورت در این باره تشکیل خواهد شد.