استاد انصاریان: مومنان بر اساس محبت مردم را به نیکی دعوت می‌کنند نه با زور و تهدید و تازیانه

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

شفقنا: استاد انصاریان با اشاره به موضوع امر به معروف و نهی از منکر، تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های مومن این است که عاشقانه، فروتنانه و با محبت، مردم را به نیکی دعوت می‌کند چرا که عاشق و دلسوز مردم است و نمی‌خواهد تا آنان ضرر کنند. مومنان بر اساس همین محبت مردم را به نیکی دعوت می‌کنند نه با زور و تهدید و تازیانه.

استاد حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد حوزه علمیه، در مراسم دهه سوم جمادی‌الاول در حسینیه همدانی‌ها با بیان اینکه ایمان حقیقتی است که در وجود انسان قابل رشد و یا نابودی است، اظهار داشت: یک دولت ظالم و غاصب، سخت‌ترین مشکلات را برای ابوذر پدید آورد تا این صحابه باعظمت پیامبر(ص) را نابود کند و در نهایت هم او را به بیابان بی‌آب و علف ربذه تبعید کرد. ابوذر در ساعات پایانی عمر خود به دخترش گفت برو در این بیابان بگرد و اگر چیز قابل خوردنی پیدا کردی برای من بیاور تا بخورم چرا که از فرط گرسنگی و تشنگی به این حال و روز افتاده‌ام. دخترش به او گفت هیچ چیزی در این بیابان پیدا نمی‌شود. ابوذر در پاسخ گفت وعده‌ای که پیامبر(ص) به من داده بود، صادق بود چراکه او گفته بود من در تنهایی و در کمال سختی از دنیا خواهم رفت. با وجود تمام این مشکلات نه تنها از ایمان ابوذر کاسته نشد بلکه به مرتبه آن نیز افزوده شد.

وی ادامه داد: خداوند در خصوص ایمان اصحاب کهف می‌فرماید وقتی آنها حق را یافتند و به باور قلبی رسیدند، با توجه به لیاقتی که داشتند، من به قلب و ایمان آنها توجه کرده و با دست و رحمت خودم، بر ایمان آنها افزودم. این ایمان اضافه وقتی در وجود کسی ظهور پیدا کند، باعث می‌شود تا تمام شئون زندگی آن فرد -مانند ارتباط با خانواده، کسب و کار، فعالیت‌های اجتماعی و…- به رضایت پروردگار پیوند زده شود. من در طول عمر خود، چنین انسان‌هایی را دیده‌ام و جالب توجه است که آنها همیشه خود را انسان‌هایی معمولی نشان می‌دادند و از درون خود دم نمی‌زدند.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به اینکه در سوره توبه شش ویژگی برای مومنان ذکر شده است، تصریح کرد: امام صادق(ع) در همین خصوص می‌فرمایند اگر این ویژگی‌ها در شما وجود دارد، خدا را شکر کنید و اگر این ویژگی‌ها را ندارید، دلسرد نشوید و تلاش کنید تا جای خالی این حقایق در وجودتان پر شود.

استاد انصاریان گفت: یکی از ویژگی‌های مومنان این است که نسبت به همدیگر مهر و محبت داشته و دل‌های آنان نسبت به همدیگر از کینه، بخل، حسد و سایر رذائل اخلاقی خالی است. محبت مومنان نسبت به یکدیگر در زیر مجموعه محبت مومن به خدا قرار می‌گیرد چرا که عشق مومن به خدا فوق همه عشق‌های قلبی و دنیوی است. روزی فردی شیعه وارد اتاق امام کاظم(ع) شد، یکی از یاران امام با دیدن آن فرد شیعه، تبسمی کرد. امام فرمود آیا او را دوست داری؟ آن فرد پاسخ داد من او را دوست دارم چون از شیعیان و دوست‌داران شماست و علاقه‌ام به این فرد در ذیل محبت من به شما قرار می‌گیرد.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: مرحوم عراقی می‌فرماید شعیب سه بار از گریه زیاد کور شد، هر سه بار خداوند بینایی را به او برگرداند و بار آخر از او پرسید که چرا انقدر گریه می‌کنی؟ اگر برای بهشت است که من آن را برای تو رقم زده‌ام و اگر از ترس عذاب آخرت است که من تو را به دوزخ نخواهم برد، شعیب گفت گریه من بخاطر بهشت و جهنم نیست، من عاشق هستم و از عشق توست که گریه می‌کنم.

استاد انصاریان با اشاره به موضوع امر به معروف و نهی از منکر، تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های مومن این است که عاشقانه، فروتنانه و با محبت، مردم را به نیکی دعوت می‌کند چرا که عاشق و دلسوز مردم است و نمی‌خواهد تا آنان ضرر کنند. مومنان بر اساس همین محبت مردم را به نیکی دعوت می‌کنند نه با زور و تهدید و تازیانه؛ آنها وقتی از زشتی دیگران خبردار می‌شوند، با مهر و محبتِ تمام، خسارات زشتی را توضیح می‌دهند به گونه‌ای که طرف تسلیم می‌شود و آن را ادامه نمی‌دهد و این نحوه امر به معروف و نهی از منکر تا زمانی که زنده‌اند ادامه دارد.

وی با برشمردن سایر ویژگی‌های مومنان، اظهار داشت: مومنان تا لحظه مرگ با نماز همراه هستند، به نیازمندان کمک کرده و زکات را پرداخت می‌کنند و غرق در اطاعت و فرمانبرداری از خدا و پیغمبر(ص) هستند. پروردگار در پایان آیه می‌فرمایند که قطعا این افراد را در رحمت خود غرق خواهم کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا