اقتصادی

اختصاص ۸۰۰ میلیون یورو برای نوسازی تأسیسات نفت فلات قاره – هشت صبح

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، علیرضا مهدی‌زاده گفت: با توجه به عمر بالای بخش قابل توجهی از تأسیسات و تجهیزات در شرکت نفت فلات قاره ایران، یکی از اولویت‌های مهم این شرکت در دولت سیزدهم، نوسازی و تعمیرات این تجهیزات بوده است که در سال‌های گذشته انجام به‌موقع آن به دلایل مختلف عملی نشده بود.

وی افزود: برای نوسازی خط لوله ابوذر به خارک و خطوط درون‌میدانی ابوذر و ایلام، نوسازی خط لوله انتقال گاز سلمان به سیری، نوسازی سکوی رسالت و ایمن‌سازی چاه‌های آن، تعمیرات اساسی دکل الوند، تعمیرات اساسی توربین‌ها، مولدهای گازسوز، مبدل‌های حرارتی، تأمین اعتبار رنگ‌آمیزی و سندبلاست سکوهای سلمان گازی، همچنین سکوی هنگام و پایانه خلیج‌فارس تأمین اعتبار شده که برخی از این پروژه‌ها واگذار شده و برخی دیگر هم در فرایند واگذاری است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران تصریح کرد: پروژه نوسازی خط لوله ابوذر به خارک و خطوط درون‌میدانی ابوذر و ایلام در سال ۱۴۰۱ به پیمانکار واگذار، لوله‌های آن تأمین و وارد کشور شده و در فرایند ترخیص از گمرک و پوشش‌دهی است که امیدواریم مطابق برنامه‌، تا پیش از پایان سال لوله‌گذاری آن انجام شود.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه پروژه خط لوله انتقال گاز سلمان به سیری برای جایگزینی خط و افزایش ظرفیت انتقال گاز نیز به پیمانکار واگذار شده است، ادامه داد: نوسازی سکوی رسالت، مناقصه‌ها برای ساخت سکوی تازه و ایمن‌سازی چاه‌های آن نیز در حال پیگیری است.

وی درباره نوسازی و تعمیرات دکل الوند توضیح داد: با توجه به محدودیت‌های دکل دریایی و مناسب‌بودن این دکل برای چاه‌های منطقه سیری، نوسازی و تعمیرات آن در دستور کار قرار گرفت. تعمیرات اساسی این دکل بیش از ۱۰ سال پیش در خارج از کشور انجام شده بود و از سه سال پیش، به‌دلیل نیاز به تعمیرات اساسی، عملیاتی نداشته است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران تأکید کرد: با تأمین اعتبار انجام‌شده، از اسفند پارسال، دکل الوند به یارد کیش منتقل شد و تعمیرات اساسی آن در داخل کشور و با استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلی در حال اجراست.

مهدی‌زاده درباره اقدام‌های انجام‌شده در زمینه تعمیرات توربین‌ها که از الزام‌های تأمین انرژی و تزریق گاز به میدان‌ها و انتقال نفت است، گفت: در دو و نیم سال گذشته بیش از ۲۰ دستگاه توربین تعمیرات اساسی شده و در حال بهره‌برداری است و تعمیرات اساسی ۱۲ دستگاه نیز در حال پیگیری است که به‌زودی آماده بهره‌برداری می‌شوند؛ این آمار بیش از سه برابر مدت مشابه پیش از آن است.

وی با اشاره به نوسازی مبدل‌های حرارتی که نقش مهمی در افزایش کیفیت و تولید نفت دارند، افزود: نوسازی و تعمیر ۲۶ دستگاه تیوب‌باندل کارخانه‌های ابوذر و فروزان در منطقه خارک تأمین اعتبار شد.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران ادامه داد: از این تعداد ۱۰ دستگاه نوسازی و برای ۱۰ دستگاه دیگر نیز تیوب خریداری و به منطقه ارسال شده است، همچنین پیمانکار اجرایی انتخاب و مراحل اجرایی کار آغاز شده است.

مهدی‌زاده در پایان یادآور شد: تعمیرات اساسی دو دستگاه مبدل گازسوز سکوی رشادت انجام و برای بهره‌برداری به سکو فرستاده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا