احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران: آنکه فساد کرده، هزینه اش را خودش بدهد چرا باید هزینه آن را نظام بپردازد؟

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

ایرنا: امام جمعه موقت تهران گفت: در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودشان لو دادند که داعش را ساخته اند؛ در جنگ داعش وقتی مصدوم می شد به بیمارستان های اسرائیلی منتقل می‌شدند پس داعش هم آمریکایی است و هم اسرائیلی؛ داعش تابلوی آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

 

«حجت الاسلام سید احمد خاتمی» امام جمعه موقت تهران و نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان در خطبه های نمازجمعه ۱۵ دی ماه بااشاره به خطبه ۱۸۳ نهج البلاغه تصریح کرد: امیرالمؤمنین می فرمایند شما را به تقوای خدا سفارش می‌کنم، زیاد از داده های خدا بگویید و متشکر خدا باشید و فقط از نداده ها گفتن، خطاست؛ سفارش می‌کنم شما را که بر نعمت ها و احسان رحمتش که بر شما باریده، شاکر نعمت هایش باشید.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در خطبه های اول مباحث توحیدی داشتیم؛ بخشی از نمازجمعه به توجه دل با خداوند مربوط می‌شود لذا در خطبه اول این مباحث را با این انگیزه مطرح می‌کنم؛ بی تردید مرگ پایان زندگی همه است، حتی فرشتگان حتی جناب عزارائیل که همه را قبض روح می کند، سنت مرگ شامل حال او هم هست و خداوند جناب عزرائیل را قبض روح می‌کند؛ کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَهُ الْمَوْتِ أَینََما تَکونُوا یدْرِککمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیدَهٍ هر جا باشید در زمان خودش مرگ به سراغ شما می‌آید ولو اینکه در برج های محکم باشید؛ در سوره جمعه آمده مرگی که از آن فرار می‌کنید، بخواهید یا نخواهید سراغ شما می‌آید در سوره زمر هم آمده پیامبر تو هم مرگ را خواهی دید؛ در آیه دیگری آمده مرگ به شدت شما را دنبال می‌کند نه آنها که ایستاده اند و نه آنها که می گریزند، فراری از چنگال مرگ ندارند.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان تاکید کرد: مرگ اَشکال مختلفی دارد گاهی طبیعی است گاهی به تصادف است و گاهی هم کسی خودکشی می کند که بدترین نوع مرگ است ولی مولا علی (ع) می فرمایند که شهادت بهترین مرگ هاست و به استقبال مرگ رفتن است؛ علی (ع) می فرماید هزار ضربه بخورم، برایم بهتر از آن است که در بستر بمیرم.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران عنوان کرد: قرآن می‌گوید حتی در گویشتان هم دقت کنید و به شهید هرگز مُرده و فقید نگویید؛ نگویید جایش خالی است؛ بل أحیاء یعنی زنده اند و زنده تر از این زندگی که ما داریم؛ ۲۰ واژه در قرآن شناختی است که یکی از آنها شعور است به معنای فهم دقیق؛ شما در قفس هستید که نمی‌توانید جایگاه شهدا را درک کنید؛ امیرالمؤمنین به جابر گفت خدا با پدرت که به شهادت رسید ماورای حجاب سخن گفت. ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون حتی توهم اینکه اینها باخته اند به خودتان راه ندهید خدا از آنها پذیرایی می‌کند.

 

وی تصریح کرد: آثار شهیدان از بین رفتنی نیست در سوره محمد (ص) در قرآن آمده آنها که در راه خدا به شهادت رسیدند، آثار و شهادتشان از یاد رفتنی نیست و خدا پاسدار آثار آنهاست از همینجا به خانواده شهدای کرمان تبریک می گویم چون نور شهادت در خانواده شما تابیده است این نعمت را مفت به کسی نمی‌دهند و این نور را فقط خانواده شهدا لمس می‌کنند به آنها می‌گویم این شهیدان تابلوی ابدی خانواده شما و ایران هستند.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان گفت: ننگ ابدی بر قاتلان شهدای شما باد که جایگاه آنها در قعر جهنم برای ابد است؛ عذاب الیم در انتظار این جنایتکاران قاتل است؛ زبانم عاجز است قلبم را پر از اندوه مب ینیم وقتی در تلویزیون می بینم ۹ نفر از یک خانواده به شهادت رسیده اند تعداد زیادی کودک و نوجوان و زن در این حادثه به دیدار خدا رفتند؛ خوش به حالشان آنها سعادتمند شدند ولی غمی جانگاه بر قلب مردم ایران و خانواده هایشان گذاشتند از خدا طلب عفو برای شهدا و سلامتی برای جانبازان این حادثه دارم.

 

خاتمی در خطبه دوم نمازجمعه امروز تهران با بیان اینکه اوصیکم بتقوی الله و نفسی و سفارش می کنم شما را که بنده خدا باشید که موجب رستگاری فردا و نجات ابدی ماست گفت: ما ازلی نیستیم ولی ابدی هستیم.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان در ادامه بیان کرد: در آغاز خطبه دوم تبریک و تسلیت می‌گویم شهادت عزیزانمان را در کرمان؛ تبریک و تسلیت دارم شهادت سردار سید رضی موسوی مرد جهاد و استقامت و یار باوفای حاج قاسم سلیمانی؛ عرض تسلیت دارم شهادت العاروری در لبنان وبرخی مسئولان حشد الشعبی در عراق را.

 

خطیب نماز جمعه اظهار داشت: تحلیل نخست من درباره جنایت کرمان است، نکته اول این است که واژه ترور و تروریسم را شما مردم از آغاز پیروزی انقلاب مکرر شنیده اید از ۱۷ هزار شهید ترور که توسط داعشی های وطنی یعنی منافقین کوردل انجام شد تا شهادت ۷۲ تن از خدمتگزاران مردم در حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهیدان رجایی و باهنر دو دولتمرد خدوم و شهدای فراوان دیگر؛ دو مطلب در باب این شهادت ها هست؛ مطلب اول آن است که شهادت مایه افتخار است دعای همیشگی امامان است؛ در دعای شب های رمضان هم آمده؛ مولا علی تا ضربت بر فرقش خورد گفت فزت و رب الکعبه یعنی به خدای کعبه، به آرزویم رسیدم و گریه ها برای آن کرده ام.

 

آیت الله خاتمی ادامه داد: علی (ع) در جنگ احد گریه می کرد که چرا شهید نشده و پیامبر فرمدند علی جان شهادت در انتظار توست و علی (ع) گفت: این جای شکر دارد؛ با تمام وجودم می گویم زهی افتخار و سعادت که با یاد خدا اینها به شهادت رسیدند و در مسیر مزار شهید سرافراز جهان اسلام؛ شما در پیاده روی اربعین هم دیدید که عکس حاج قاسم بسیار بود؛ اینها با یاد خدا به دیدار خداوند رفتند.

 

امام جمعه موقت تهران گفت: عنصر رذالت و وحشی گری هم در این ترور می بینیم؛ درست است که داعش ترور را بر عهده گرفت اما داعش کیست؟ عنصر دست ساز آمریکا؛ در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودشان لو دادند که داعش را ساختند؛ در جنگ داعش وقتی مصدوم می شدند به بیمارستان های اسرائیلی منتقل می‌شدند پس داعش هم آمریکایی است و هم اسرائیلی؛ داعش تابلوی آمریکا و رژیم صهیونیستی است؛ باریکلا به بصیرت این مردم که در مزار حاج قاسم با شکوه فریاد می زدند مرگ بر اسرائیل. 

 

امام جمعه موقت تهران درباره انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: انتخابات عزت ملی و پشتوانه امنیت ملی است؛ انتخابات نماد آزادی مردم است و در انتخاب سرنوشت خودشان است؛ انتخابات نباشد، یا دیکتاتوری است یا هرج و مرج؛ حضور مردم در پای صندوق های رأی، بیعت با امام و شهیدان است و موجب سربلندی نظام اسلامی و اعلام وفاداری مجدد به نظام اسلامی است.

 

وی انتخابات را امتحان ۴ گروه دانست و افزود: یک امتحان مجریان و ناظران است که آیا فقط قانون برای آنها مهم است یا حزب و باند و گروه؟ اگر فقط قانون برای آنها مهم باشد پیروز این میدان هستند با توجه به شناختی که از کلان اجرا و نظارت دارم، انشاءالله این عزیزان قانون مدارند؛ دوم امتحان برای احزاب و گروه هاست که به مردم لیست می‌دهند آیا اینها منافع ملی را در نظرند یا حزبی و جناحی؟ اگر منافع حزبی را بگیرند و منافع ملی را رها کنند مردودند؛ سوم در تبلیغات انتخاباتی باید احراز صلاحیت شدگان واقعیت را بگویند اگر باغ سبز دروغین نشان دهند، مردود این امتحانند؛ چهارم هم امتحان رد صلاحیت شدگان که آیا کل نظام را زیر سؤال می برند یا از طریق قانونی اعتراض را دنبال می کنند؟ اگر قانونی دنبال کنند، پیروز میدانند. 

 

خاتمی ادامه داد: مطلب دیگر در این خطبه بحث مبارزه با فساد است که در تار و پود این نظام است کسانی با کمال عدات با نظام می گویند فساد در نظام نهادینه شده من می گویم نهادینه نشده به دلیل اینکه برخورد می شود در عرصه مبارزه با فساد همه مسئولان و رؤسای سه قوه در خط مقدمند؛ از مسئولان تقاضا دارم که این نظام متعلقه به این مردم است و در رابطه با فساد یا تخلف اخیر هر چه زودتر وارد عمل شوند؛ هزینه فساد یا تخلف را هر کی که کرده باید بپردازد؛ آنکه تخلف کرده یا فساد کرده، هزینه اش را خودش بدهد چرا باید هزینه آن را نظام بپردازد؟ مسئولاان سختکوش کشور! این نظام منظام عدالت و مبارزه با فساد است این مردم صاحب نظامند به صورت شفاف به سرعت بررسی کنید و هر کس که متخلف است بی پرده و بی محابا برای مردم آن را بگویید. 

 

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان بیان کرد: مطلب دیگر در این خطبه این است که مبارزه با فساد در تار و پود این نظام است کسانی با کمال عداوت با نظام می گویند فساد در نظام نهادینه شده من می گویم نهادینه نشده به دلیل اینکه برخورد می شود در عرصه مبارزه با فساد همه مسئولان و رؤسای سه قوه در خط مقدمند؛ از مسئولان تقاضا دارم که این نظام متعلق به این مردم است و در رابطه با فساد یا تخلف اخیر هر چه زودتر وارد عمل شوند؛ هزینه فساد یا تخلف را هر کی که کرده باید بپردازد؛ آنکه تخلف کرده یا فساد کرده، هزینه اش را خودش بدهد چرا باید هزینه آن را نظام بپردازد؟ مسئولاان سختکوش کشور! این نظام، نظام عدالت و مبارزه با فساد است این مردم صاحب نظامند به صورت شفاف به سرعت بررسی کنید و هر کس که متخلف است بی پرده و بی محابا برای مردم آن را بگویید. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا