پایگاه خبری هشت صبح : تسنیم: ایران هم‌اکنون با تمامی کشورهایی که مرز خاکی دارد، امکان تبادل انرژی الکتریکی دارد اما تاکنون با همسایگانی که مرز آبی داریم، زیرساخت‌های اتصال شبکه برق از طریق دریا، محقق نشده است. به‌نظر می‌رسد قطر نخستین کشوری باشد که از طریق دریا شاهد اتصال شبکه برق ایران با […]

پایگاه خبری هشت صبح :

تسنیم: ایران هم‌اکنون با تمامی کشورهایی که مرز خاکی دارد، امکان تبادل انرژی الکتریکی دارد اما تاکنون با همسایگانی که مرز آبی داریم، زیرساخت‌های اتصال شبکه برق از طریق دریا، محقق نشده است.

به‌نظر می‌رسد قطر نخستین کشوری باشد که از طریق دریا شاهد اتصال شبکه برق ایران با این کشور در بین تمامی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس باشیم.

از مهمترین سند‌های به امضا رسیده دو کشور در سفر رییس جمهور و هیات همراه ایشان در اسفند ماه ۱۴۰۰ امضای تفاهم نامه ارتباط الکتریکی دو کشور ایران و قطر با ظرفیت ۱۰۰۰مگاوات بوده است.

با توجه به آغاز نهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر در تهران و حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌های مختلف کشور قطر به ویژه بخش برق و انرژی این کشور در تهران، یکی از دستور کارهای این اجلاس، اتصال شبکه‌های برق ۲ کشور خواهد بود.

به گفته معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر، هم‌اکنون انجام پروژه مطالعاتی ارتباط برقی با قطر در حال پیگیری است.