آیا ویدیوی اخیر درمورد حجاب مشکوک است؟ / پس چرا عاملانش را بازداشت نمی‌کنند؟

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش هشت صبح و به نقل از انتخاب :

ایران نوشت: روز گذشته فیلمی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد فردی در مواجهه با زنانی که حجاب بر سر نداشتند با گفتن جملات تهدیدکننده‌ای مانند «یا روسری‌ات را سر کن یا سوار ون شو» و «اگر معتقد به آزادی هستید من دست همه سارقین و متجاوزین را باز می‌گذارم تا حسابتو کف دستت بگذارند» خواستار مراعات حجابشان می‌شد.

این ویدیو که علی‌رغم نشان دادن چهره زنان بی‌حجاب در آن، حتی صدای فرد تذکردهنده احتمالاً برای شناسایی نشدن و در عین حال ایجاد نوعی فضای رعب و وحشت تغییر داده شده بود و با واکنش‌های اعتراضی متعددی مواجه شد.

اگر چه در این فیلم مشخص نبود که فرد تذکر دهنده تحت عنوان یک آمر به معروف این کار را می‌کند یا پوشش یک ضابط قضایی دارد اما در هر صورت آنچه منتشر شد، انتقادبرانگیز و مایه تأسف بود. چه اینکه مشخص است که چهارچوب مشخصی چه برای امربه معروف و نهی از منکر و چه برخورد قانونی با بی‌حجابی وجود دارد که در این فیلم کمتر نشانی از تقید به الزامات قانونی یا اخلاقی دیده نمی‌شد.

در حالی که مسئولان عالی کشور بر ضرورت اتخاذ رویکرد فرهنگی در ترویج حجاب و مواجهه با پدیده بی‌حجابی تأکید دارند، تبدیل کردن موضوع حجاب به امری امنیتی و تلاش برای دوقطبی‌سازی جامعه تنها نتایجی است که از انتشار چنین محتوایی عاید می‌شود.

بر همین اساس از نهادهای مسئول توقع می‌رود به پیگیری چرایی و چگونگی تهیه چنین محتوایی بپردازند؛ محتوایی که سازندگان آن در نگاه خوشبینانه دچار نادانی‌اند و اگر نه نفوذی‌هایی هستند که در چهره مدافعان حجاب و عفاف برای ایجاد تنش و تشویش در افکار عمومی جامعه برنامه دارند. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا