پایگاه خبری هشت صبح _ رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور گفت: از پنجم اسفند سال گذشته تا خرداد امسال ۴۲۲ محکوم به قصاص نفس با گذشت اولیای دم و همت و تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف و صلح یاران فعال در سطح کشور از چوبه دار نجات یافتند. حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی روز شنبه در نشست خبری […]

پایگاه خبری هشت صبح _ رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور گفت: از پنجم اسفند سال گذشته تا خرداد امسال ۴۲۲ محکوم به قصاص نفس با گذشت اولیای دم و همت و تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف و صلح یاران فعال در سطح کشور از چوبه دار نجات یافتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی روز شنبه در نشست خبری با گرامیداشت میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت افزود: پیام دین مبین اسلام به بشریت آن است که با دوستی و محبت با یکدیگر تعامل داشته باشند.وی ادامه داد: پنجم اسفند سال گذشته در سالروز میلاد امام حسین علیه السلام پویشی با عنوان «به عشق امام رئوف می‌بخشم» آغاز شد که پایان این پویش به میلاد مبارک امام رضا علیه السلام منتهی شد؛ در جریان برگزاری این پویش تلاش‌های گسترده‌ای انجام شد و تعداد زیادی از افرادی که محکوم به قصاص نفس بودند، از چوبه دار نجات یافتند به طوری که ۴۲۲ خانواده از حق قانونی خود گذشتند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور از برگزاری دومین همایش ملی صبر با عنوان وحدت، مهرورزی و صلح از ۱۱ مهر ماه جاری به مدت سه روز و مصادف با میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) خبر داد و افزود: اختتامیه پویش با عنوان «به عشق امام رئوف می‌بخشم» با شعار وحدت، مهرورزی و صلح در مشهد و در جوار حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی در پاسخ به سوال پایگاه خبری هشت صبح در مورد نحوه فعالیت صلح یاران در سراسر کشور گفت: افرای که در زمینه ایجاد صلح و حل اختلاف کمک می کنند دو دسته هستند .یک عده عضو شورای حل اختلاف می شوند و رسمی هستند و  دسته دوم مردمی هستند که محترمند و اعتباری دارند و  از انها بعنوان صلح یار استفاده می کنیم و همکاری انها آزاد است و هر کس می تواند اعلام امادگی کند و علاقه و زمینه خود را مثلا به روسا و معاونان دادگستری در سراسر کشور بیان کند و  هر گاه نیازی به آنها باشد آنها برای اخذ رضایت اقدام می کنند و هزاران نفر در سراسر کشور بعنوان صلح یار با ما همکاری دارند و به شکل آزاد فعالند.وی در مورد آمار دقیق صلح یاران افزود در حال حاضر حدود ۱۶۰۰۰ هزار صلح یار در کشور داریم که ۱۲۰۰۰ هزار نفر آنان فعال هستند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه درباره داوری و میانجی گری گفت: داوری حرفه‌ای و میانجیگری حرفه‌ای را در شوراهای حل اختلاف داریم که تعدادی از طریق جهاد دانشگاهی و آزمون انتخاب می‌شوند و دو دوره انجام شده و  سومین فراخوان هم در آبان ماه منتشر خواهد شد. البته  افرادی که دارای مدرک دکتری و از اساتید دانشگاهی هستند و سابقه کار دارند بدون آزمون پذیرفته می‌شوند. زمان آزمون هم اواخر آبان ماه است. بطور کلی آزمون شوراها  سالی یک یا دو مرتبه برگزار می شود.

وی درباره لایحه شوراهای حل اختلاف گفت: این لایحه مراحل اساسی را  طی کرده و اخرین اصلاحات دوهفته گذشته انجام شد و به شورای نگهبان ارسال شده و ظرف یکی دو روز آینده نتیجه آن اعلام می شود و از این پس با  قانون جدید کار می کنیم. در قانون جدید دو اتفاق مهم رخ داده  و ان هم ایجاد  دادگاه های جدید بنام دادگاه صلح و همکاری این دادگاه هابا شوارهای حل اختلاف است. بسیاری دعاوی به دادگاه صلح ارجاع می شود که در کنار شورای  حل اختلاف کار می کند.  تحول بزرگی در قوه قضاییه در پیش است.

صادقی درباره تفکیک آماری دعاوی مطرح در شوراها گفت: بیشترین پرونده ها که حدود یک میلیون پرونده است مربوط به دعاوی خرد و زیر ۲۰ میلیون تومان است و بعد از آن حدود نیم میلیون پرونده هم مربوط به دعاوی حصر وراثت است.

وی درباره پیشنهاد برخط شدن  انحصار وراثت در برنامه هفتم توسعه گفت: اگر انحصار وراثت  برخط شود باز باید حکم قاضی باشد و زیرا این گواهی اثار فراون حقوقی دارد و با مال و آبروی مردم سر و کار دارد لذا اگر این قانون به گونه ای تصویب شود که نیاز به حکم قاضی نداشته باشد خطاست و ایراد شرعی و قانونی دارد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره امکان واسپاری موضوع داوری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گفت: هر موسسه یا مرکز یا نهاد حقوقی که بخواهد در عرصه داوری وارد شود باید ابتدا تعدادی داور حرفه‌ای داشته باشد و اکنون در حال جذب داوران حرفه‌ای هستیم؛ بنابراین در این مرحله فعلا موسسات ارائه این نوع خدمات، توسعه چندانی ندارند و از جمله موسساتی که امکان همکاری دارند و از این همکاری استقبال می‌کنیم، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است و البته باید مراقبت کنیم تا این موسسات دچار تعارض منافع نشوند.


۱۲ هزار صلح یار فعال در سطح کشور داریم/با ایجاد دادگاه های صلح تحول بزرگی رخ خواهد داد/حذف امضای قاضی برای صدور گواهی های انحصار وراثت یک خطاست – پایگاه خبری هشت صبح