گفتگوهای امیرعبداللهیان با نخست وزیر دولت اداره امور لبنان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفرش به لبنان، با آقای دکتر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت اداره امور لبنان دیدار و گفتگو کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر امیرعبداللهیان در ادامه سفرش به لبنان، با آقای دکتر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت اداره امور لبنان […]

گفتگوهای امیرعبداللهیان با نخست وزیر دولت اداره امور لبنان

گفتگوهای امیرعبداللهیان با نخست وزیر دولت اداره امور لبنان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفرش به لبنان، با آقای دکتر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت اداره امور لبنان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر امیرعبداللهیان در ادامه سفرش به لبنان، با آقای دکتر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت اداره امور لبنان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار علاوه بر بررسی آخرین وضعیت لبنان، موضوعات مورد اهتمام دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد تبادل نظر قرار گرفت.
دکتر امیرعبداللهیان در این ملاقات، ضمن تاکید بر استمرار حمایت جمهوری اسلامی ایران از ثبات، امنیت و استقرار لبنان، اظهار امیدواری کرد که روند سیاسی این کشور و انتخاب رئیس جمهور، در چارچوب گفتگو و توافق داخلی طرف‌های مختلف لبنانی و به دور از مداخلات خارجی، هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود، ما پیشرفت لبنان را پیشرفت ایران و ثبات و امنیت لبنان را ثبات و امنیت ایران تلقی می‌کنیم. ما قصد دخالت در امور داخلی لبنان را نداریم، اما هر کمکی نیاز باشد، آمادگی حمایت از لبنان را داریم.
گفتگو در خصوص وضعیت یمن، فلسطین، اوکراین و نیز روند گفتگوهای ایران و عربستان و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم‌ها از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر طرفین در این ملاقات بود.
امیرعبداللهیان ضمن اشاره به گفتگوهای قبلی ایران و عربستان در بغداد گفت؛ پیشرفت‌هایی داشتیم و عراق همچنان علاقمند به ایفای نقش مثبت در این زمینه است و با ریاض اتفاق نظر داریم که این گفتگو تا زمان دستیابی به نتیجه ادامه یابد.
دکتر امیرعبداللهیان ضمن تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران یمن، افزود ما با استفاده از نفوذ معنوی خود در یمن، تلاش می‌کنیم وضعیت آرامش در این کشور، ادامه یابد. ایشان در عین حال بر ضرورت خروج هر چه سریع‌تر یمن از وضعیت نه جنگ و نه صلح و آغاز گفتگوهای یمنی یمنی و ایجاد ثبات پایدار در این کشور تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین نخست وزیر لبنان را در جریان آخرین تحولات در ارتباط با روند مذاکرات هسته‌ای برای رفع تحریم‌های ایران قرار داد.
دکتر نجیب میقاتی نخست وزیر دولت اداره امور لبنان نیز در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان را در جریان آخرین تحولات روند سیاسی لبنان و مسئله انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید قرار داد.
میقاتی همچنین از موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تکمیل روند سیاسی در این کشور تشکر کرد.
وی با استقبال از گفتگوهای ایران و عربستان، خواستار تکمیل این روند و از سرگیری مناسبات میان دو کشور شد و آن را در راستای منافع دو کشور و لبنان و منطقه دانست.
نخست وزیر لبنان در این ملاقات همچنین دیدگاه‌های خود را در خصوص تحولات یمن، بحران اوکراین و مذاکرات هسته‌ای ایران بیان کرد.


گفتگوهای امیرعبداللهیان با نخست وزیر دولت اداره امور لبنان