هشت صبح: حملات سنگین و چند روزه سپاه به مقر تروریستها در اقلیم کردستان عراق واکنش مقامات این منطقه را در پی داشته و آنها اعلام کردند که تروریستهای تجزیه طلب را متوقف خواهند کرد. سپاه پاسداران پس از چند روز حملات سنگین به مواضع گروهک‌های تروریستی و تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق، این […]

هشت صبح: حملات سنگین و چند روزه سپاه به مقر تروریستها در اقلیم کردستان عراق واکنش مقامات این منطقه را در پی داشته و آنها اعلام کردند که تروریستهای تجزیه طلب را متوقف خواهند کرد.
سپاه پاسداران پس از چند روز حملات سنگین به مواضع گروهک‌های تروریستی و تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق، این حملات را متوقف کرده و روز گذشته نیز یک مقام آگاه به تسنیم گفت که هدف از توقف این حملات، دادن فرصت به مقامات اقلیم برای مقابله با این گروهک‌هاست و ادامه این عملیات‌ها و یا توقف کامل آن، به رفتار مقامات اقلیم بستگی دارد.

حملات سپاه به مواضع گروهک‌های تروریستی و تجزیه طلب پس از اقدامات آنها برای ایجاد آشوب در برخی شهرهای مرزی کشور ازجمله اشنویه صورت گرفته بود و در این حملات که چند روز به طول انجامید، نیروی زمینی سپاه پاسداران با بکارگیری انواع سامانه‌های موشکی، توپخانه و پهپادی مواضع چهار گروهک تجزیه طلب کومله، دموکرات، پاک و پژاک را مورد حملات سنگین قرار داد.

این حملات یکی از طولانی‌ترین عملیات‌های سپاه در سال‌های اخیر برای درهم کوبیدن مقرهای گروهک‌های تجزیه طلب مستقر در اقلیم کردستان عراق بود که دو روز قبل متوقف شد.

یک روز پس از اعلام خبر توقف این عملیات‌ها، ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگویی اعلام کرده است که مقرهای گروه‌های کُرد مخالف ایران در اقیلم تخلیه خواهد شد.

به گفته دباغ، حکومت اقلیم برای جلوگیری از حملات مجدد سپاه به دنبال متوقف کردن این گروهک‌های مسلح است.

نماینده حکومت اقلیم در ایران همچنین به برخی جلسات مشترک امنیتی میان تهران و اربیل اشاره کرده و گفته «مدتی قبل، در جلسات مشترک امنیتی بین اربیل و تهران تأکید شد که نباید گروه‌های اپوزیسیون کُرد ایرانی فعالیت مسلحانه یا آموزشی درخاک اقلیم داشته باشند و تامدتی هم فعالیتشان توقف شد تا روزهای اخیر که حوادثی در داخل ایران پیش آمد.»

اقلیم کردستان عراق در سال‌های گذشته همچنین به یکی از مناطق حضور جاسوسان رژیم صهیونیستی تبدیل شده که نیروهای مسلح کشورمان در ماه‌های گذشته حملاتی به مقرهای آنها نیز داشته‌اند.

سپاه پاسداران منتظر اقدامات مقامات اقلیم برای انجام مسئولیت خود در قابل گروهک‌های تجزیه طلب و تروریست در این منطقه است و ادامه آتش بس را منوط به اتخاذ تصمیمات معقول آنها کرده است.

دباغ با اشاره به حضور دهها ساله گروه‌های اپوزیسیون کُرد ایرانی در اقلیم کردستان گفته است: «ما توانسته‌ایم تا حدی فعالیت‌های آنها علیه ایران را کنترل و به توافقات پایبند کنیم اما متاسفانه برخی گروه‌ها و افراد گاهی از شرایطی که پیش می آید سوءاستفاه می‌کنند.»

ناظم دباغ همچنین بر این موضوع اشاره کرده است که درنشست هیأت‌های مشترک کنسولگری ایران و حکومت اقلیم کردستان تأکید شد که «باید مقرهای گروه‌های کُردی درخاک اقلیم تخلیه شود و ما منتظر اجرای این تصمیم هستیم. البته این موضوع درحال بررسی است که فقط مقرهای مرزی باید تخلیه شود یا همه مقرهایی که از زمان صدام تا امروز وجود داشته‌؟»

به گفته وی، مقامات اقلیم بارها به این گروهک‌ها تذکر و هشدار دادند و اگر آنها به رفتارشان ادامه دهند و «بر مواضعی که از طریق رسانه‌ها اعلام می کنند اصرار داشته باشند» و در روابط اقلیم و ایران خللی ایجاد کنند، حکومت اقلیم قول داده که با آنها برخورد صورت بگیرد.

دباغ بر این نکته نیز تاکید کرده است که «هیچ یک از مسئولان حکومت اقلیم با گروه‌های کُرد مخالف جمهوری اسلامی رابطه ندارند و دیدارها و حضور آنها در مقرهای این گروه‌ها برای مذاکره، ابلاغ پیام‌ و محدود کردن آن بخش از فعالیت‌های آنهاست که برای ایران و حکومت اقلیم نگرانی ایجاد می‌کند.»


قول اقلیم کردستان برای جمع آوری پایگاه های تروریستی