در امور داخلی ایران دخالت نکنید

هشت صبح: سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل با محکوم کردن هرگونه خشونت علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در اروپا در جریان حوادث اخیر گفت: دولت‌های خارجی و سفارتخانه‌های آن‌ها در تهران، در امور داخلی ایران دخالت نکنند.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنانی در کمیته ششم (کمیته حقوقی) مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه‌ای بود که حکایت از سازماندهی بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگتر علیه ایران را تشکیل می‌داد.

وی با ارائه گزارشی از تعرضات و اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای ایجاد محیطی امن و آرام همراه با امکانات کامل برای انجام وظایف دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی خارجی در خاک خود به کار گرفته است اما متأسفانه در پی حوادث اخیر در ایران، تعدادی از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک، نروژ، بلژیک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، هلند، ایتالیا و سوئد مورد تعرض وخشونت قرار گرفتند.

وی افزود: اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه‌ای بود که حاکی از سازماندهی شده بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگتر علیه ایران را تشکیل می داد.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه خشونت اعمال شده علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی و دیپلماتهای خود، به ویژه تأخیر قابل توجه در مداخله یا عدم انجام هر گونه اقدامی از سوی پلیس را محکوم می کند. ما همچنین اعتراض شدید خود را نسبت به ورود بدون مجوز و با توسل به زور به ساختمان دیپلماتیک و کنسولی ایران در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری ( ۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی پس از قطع یکجانبه روابط دوجانبه از سوی دولت این کشور را اعلام می داریم.

وی توجهات را به نگرانی ایران از تلاش‌های غیرقانونی برخی کشورها برای سوءاستفاده از مصونیت‌ها و امتیازات دیپلماتیک در داخل خاک کشورمان برای انجام عملیات‌های پنهان و خلاف وظایف خود که در نهایت وظایف نمایندگان دیپلماتیک را تضعیف می‌کند، جلب کرد. دولت ایران اعتراض شدید خود را به تعدادی از نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران به دلیل همین رفتار نادرست در قلمرو خود اعلام کرده است.

وی اظهار کرد: از کشورهای متبوع این نمایندگی‌ها می‌خواهیم به تعهدات خود وفق کنوانسیون‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنسولی عمل کنند و در این راستا، ما بر تعهد کشورهای فرستنده طبق ماده ۴۱ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین مبنی بر اجتناب از سوء استفاده از اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود و نیز موقعیت دیپلماتیک تاکید می‌کنیم. از اعضای نمایندگی‌های خارجی و کشورهای متبوع آنها انتظار می‌رود به قوانین و مقررات ایران به عنوان کشور پذیرنده احترام گذاشته و از مداخله در امور داخلی ایران خودداری کنند.

ارشادی همچنین از کشورهای پذیرنده و همچنین کشورهای میزبان مقر و دفاتر سازمان ملل متحد خواست که به اصل عدم تبعیض و عدم مداخله ملاحظات سیاسی دوجانبه در انجام تعهدات قانونی خود نسبت به نمایندگی‌های خارجی در قلمرو خود پایبند باشند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش مهم هیأت‌ها و نمایندگان دیپلماتیک در تقویت همکاری‌های بین‌المللی و همزیستی مسالمت‌آمیز را مورد توجه قرار داده است. برای این منظور، ما اذعان داریم که انجام کارآمد وظایف نمایندگی‌های دیپلماتیک به‌عنوان نماینده دولت‌ها باید از طریق پایبندی به اصول و قواعد حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی تضمین شود. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این یک پیش نیاز اساسی برای انجام عادی روابط بین کشورها و برای تحقق اهداف و اصول منشور ملل متحد است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا