امیرعبداللهیان در نشست خبری: در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به توافقات اخیر ایران و عربستان، گفت: در آینده نزدیک با وزیر امور خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد تا مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم کنیم. به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه […]

امیرعبداللهیان در نشست خبری:

در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد

در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد

وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به توافقات اخیر ایران و عربستان، گفت: در آینده نزدیک با وزیر امور خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد تا مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم کنیم.

به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جریان نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، در تشریح دستاوردهای سیاست‌خارجی دولت سیزدهم گفت: در دولت آقای رئیسی همچنان در دو مسیر بی‌اثر کردن تحریم‌ها و لغو تحریم‌ها در دستگاه دیپلماسی در حرکت هستیم.

وی افزود: در چارچوب دکترین سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی در یک سال گذشته دستاوردهای زیادی را با نگاه به آسیا و نگاه به ظرفیت همسایگان کشور داشتیم که در حوزه دیپلماسی اقتصادی شاهد افزایش چشمگیر حجم تبادلات تجاری هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در مناسبات سیاسی با همسایگان در سال ۱۴۰۱ شاهد ارتقا سطح مناسبات دو کشور همسایه امارات و کویت با جمهوری اسلامی ایران به سطح سفیر ارتقا بودیم و در روزهای گذشته شاهد بازگشت ایران و عربستان به روابط طبیعی و اعلام روابط طبیعی دو کشور بودیم.

امیرعبداللهیان گفت: پس از ۵ دور نشست امنیتی که در بغداد داشتیم، در جریان نشست سفر رئیس جمهور پکن، ابتکاری مورد موافقت سران دو کشور قرار گرفت.

وی افزود: پیشنهاد ما این بود که مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه دو کشور ایران و عربستان گفتگوهایی را در پکن یک هفته بعد از سفر آقای رئیسی به ابتکار طرف چینی داشته باشند که در رفت و برگشت پیام‌ها پیشنهاد طرف سعودی مبتنی بر این بود که ما هنوز نیازمند یک دور مذاکره سطح بالایی امنیتی بین دو کشور هستیم. در نتیجه فردی را که طرف سعودی معرفی کرد و تیمی متشکل از مسئولین امنیتی، نظامی و وزارت امور خارجه ایشان را همراهی کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما در موضوع عربستان در آینده نزدیک با وزیر امور خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد. تا این لحظه توافق داریم بر سر اینکه هیئت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها بازدید کنند و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: عضویت ایران در شانگهای و نهایی شدن آن یکی دیگر از دستاوردهای سال ۱۴۰۱ به شمار می‌رود. در این چارچوب برای اولین بار در تاریخ، در پارلمان ۴۹ سند مرتبط با شانگهای به تصویب رسید و این اسناد در پارلمان، دولت و در شورای نگهبان با یک محدوده زمانی کوتاهی نهایی شد و همه چیز برای اعلام نهایی و رسمی عضویت ایران در نشست سال ۱۴۰۲ در دهلی‌نو فراهم شده است.

وی افزود: وزارت امور خارجه کماکان به وظیفه ذاتی خودش و گفتگو برای لغو تحریم‌ها همچنان ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت: آنچه که در گفتگوهای چند روز پیش بین آقای شمخانی و همتای امنیتی خودشان در پکن به امضا رسید، این است که در مسئله مناسبات تهران و ریاض طرفین توافق را که به حالت طبیعی خود برگردد.

وی افزود: ما از طریق حافظ منافع مناسبات یعنی کشور سوئیس در ۱۰ روز گذشته پیام‌هایی از عربستان دریافت کردیم و ما نیز به عربستان پیام‌هایی را منتقل می‌کنیم.

امیرعبدالهیان گفت: آخرین پیامی که در ۲۴ ساعت گذشته مبادله شده اعلام آمادگی ایران برای نشست وزرای امور خارجه و همچنین پیشنهاد سه مکان برای برگزاری این نشست بود. بر مبنای موافقت طرف مقابل و هماهنگی که بین ما صورت خواهد گرفت زمان و مکان را توافق خواهیم کرد و اقدام عملی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشور رقم خواهد خورد.

ادامه دارد…


در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد