هشت صبح: رئیس جمهور اوکراین در اقدامی فوری رئیس ارشد امنیتی و دادستان این کشور را برکنار کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، در حالی که نیروهای روسی حملات خود را در شرق اوکراین تشدید کرده‌اند، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین، رئیس امنیت دولتی و دادستان کل این کشور را روز یکشنبه برکنار کرد. زلنسکی با اشاره به […]

هشت صبح: رئیس جمهور اوکراین در اقدامی فوری رئیس ارشد امنیتی و دادستان این کشور را برکنار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در حالی که نیروهای روسی حملات خود را در شرق اوکراین تشدید کرده‌اند، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین، رئیس امنیت دولتی و دادستان کل این کشور را روز یکشنبه برکنار کرد.

زلنسکی با اشاره به این موضوع گفت: «بیش از ۶۰ کارمند دادستانی و SBU (سرویس امنیت دولتی) باقی مانده‌اند و علیه کشور ما فعالیت می‌کنند.»

زلنسکی همچنین «ایوان باکانوف»، دوست دوران کودکی و شریک تجاری سابق را که به ریاست SBU منصوب کرده بود، برکنار کرد. باکانوف از زمان آغاز جنگ به دلیل نقض امنیتی مورد انتقاد قرار گرفته بود. پولیتیکو ماه گذشته به نقل از چندین منبع ناشناس اوکراینی و غربی گفت که زلنسکی به دنبال جایگزینی برای او است.

او همچنین دادستان کل «ایرینا وندیکتوا» را برکنار کرد و معاون او الکسی سیموننکو را جایگزین کرد.

همزمان با این تغییر و تحولات، عملیات ارتش روسیه در اوکراین ادامه دارد. ارتش روسیه هدف خود را برای قطع کل سواحل دریای سیاه اوکراین تا مرز رومانی اعلام کرده است. اگر این عملیات‌ها موفقیت آمیز باشد، چنین تلاشی ضربه مهلکی به اقتصاد و تجارت اوکراین وارد می‌کند و به مسکو اجازه می‌دهد تا پل زمینی را به منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا مولداوی که میزبان پایگاه نظامی روسیه است، ایمن کند.

اوکراین می‌گوید نیروهایش همچنان کنترل دو روستای کوچک در منطقه لوهانسک، یکی از دو استانی که دونباس را تشکیل می‌دهند، حفظ کرده‌اند و در حال مقابله با تلاش‌های روسیه برای پیشروی عمیق‌تر به سمت دوم، منطقه دونتسک هستند.

ستاد کل ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی تلاش‌های روسیه برای پیشروی به سمت اسلوویانسک، پایگاه کلیدی اوکراین در دونتسک، و حملات به نقاط دیگر منطقه را خنثی کردند.


پاکسازی امنیتی زلنسکی در اوکراین