ورزشی

جغرافیای لیگ برتر فوتبال بزرگتر شد/ رقابت نمایندگان ۱۱ استان برای جام

به گزارش هشت صبح و به نقل از ایسنا؛

هنوز لیگ بیست و چهارم شروع نشده است اما در همین ابتدا می‌توان گفت که یکی از ویژگی‌های مهم آن این است که در این لیگ استان‌های بیش‌تری نسبت به دوره‌های قبلی درگیر لیگ برتر هستند.

به گزارش ایسنا، تاکنون ۲۳ فصل از لیگ برتر فوتبال برگزار شده است و در این سال‌ها به جز تهران، خوزستان، اصفهان و تبریز که همیشه تیم یا تیم‌هایی در لیگ برتر داشتند، استان‌های دیگر در برخی ادوار دارای تیم بوده‌اند که این حضور گاهی کم و گاهی هم زیاد بوده است.

لیگ برتر ابتدا ۱۴ تیمی بود تا این که سازمان لیگ فوتبال تصمیم گرفت فصل چهارم  این مسابقات را با ۱۶ تیم برگزار کند. از فصل هشتم رقابت‌ها مقرر شد که ۱۸ تیم در لیگ برتر حضور داشته باشند.

پس از چند سال برگزاری لیگ برتر با ۱۸ تیم، مشخص شد که این تعداد تیم برای لیگ برتر فوتبال ایران زیاد است و مشکلات فراوانی در برگزاری مسابقات پیش آمد و از این رو تصمیم گرفته شد که از فصل سیزدهم، لیگ برتر با ۱۶ تیم برگزار شود.

در ادوار ۱۸ تیمی لیگ برتر تعدد استان‌های صاحب نماینده در لیگ برتر گاهی تا ۱۳ استان هم رسید که بخشی از این اتفاق به لطف انتقال تیم‌های پاس به همدان، صبا به قم، پیکان به قزوین و سایپا به البرز بود.

در ادوار ۱۶ تیمی اما بیشترین تعداد استان‌های دارای نماینده در لیگ برتر ۹ استان بود که حالا با راهیابی خیبر خرم‌آباد و چادرملوی اردکان به لیگ برتر تعداد استان‌هایی که در فصل بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال نماینده دارند به ۱۱ استان رسید تا این دوره جغرافیای گسترده‌تری از استان‌های کشور درگیر بالاترین سطح مسابقات باشگاهی فوتبال باشند.

ترکیب استان‌های صاحب تیم در فصل بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال به این شرح است:

تهران: پرسپولیس، استقلال، هوادار

اصفهان: سپاهان، ذوب‌آهن

خوزستان: فولاد، استقلال خوزستان

آذربایجان شرقی: تراکتور

کرمان: گل‌گهر سیرجان، مس رفسنجان

مرکزی: آلومینیوم اراک

گیلان: ملوان انزلی

مازندران: نساجی قائمشهر

قزوین: شمس‌آذر

لرستان: خیبر خرم‌آباد

یزد: چادرملوی اردکان

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا