سرویس عکس

تصویری از اولین دفاع دکترای ادبیات در دانشگاه تهران

محمد معین؛ نامی که با شنیدن آن به یاد «فرهنگ معین» می‌افتیم. فرهنگ لغت ۶ جلدی که بسیاری از ما بار‌ها و بار‌ها از آن استفاده کرده‌ایم.

به گزارش اکوایران، محمد معین در ۹ اردیبهشت سال ۱۲۹۷، در شهر رشت، چشم به جهان گشود. او فرزند اول خانواده بود. در سن شش سالگی مادرش را به دلیل ابتلا به بیماری حصبه از دست داد و پنج روز پس از درگذشت مادر، پدرش را نیز از دست داد.

معین تحت سرپرستی پدربزرگش که از عالمان روحانی رشت بود، دوره شش ساله ابتدایی را ظرف دو سال به پایان رساند. پس از سپری کردن دوره اول متوسطه در رشت، دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به اتمام رساند.

محمد معین که با قید «بسیار خوب» دفاع جلسه دکترای خود را به پایان رساند؛ به سمت دانشیار و پس از آن به سمت استاد کرسی «تحقیق در متون ادبی» در دانشکده ادبیات برگزیده شد.

معین همچنین از طرف دولت فرانسه در سال ۱۳۴۰، نشان عالی «هنر و ادب» را کسب کرد.

دکتر معین از آغاز سال ۱۳۲۵ شمسی، با شروع چاپ لغت نامه دهخدا، در مجلس شورای ملی به همکاری با علی اکبر دهخدا برگزیده شد. با موافقت علی اکبر دهخدا سازمان لغتنامه از منزل شخصی وی در دی ماه ۱۳۳۶ به مجلس شورای ملی منتقل شد و دکتر معین طبق وصیت نامه دهخدا،  به ریاست امور علمی آن سازمان منصوب شد.

دو ماه بعد، در اسفند ۱۳۳۶ سازمان مذکور به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انتقال یافت و ریاست سازمان لغت‌نامه طبق اساسنامه مصوب شورای دانشگاه،  به عهده محمد معین گذاشته شد. او تا آخرین روزی که دچار سکته شد، عهده‌دار این سمت بود.

(تصویر) تصویری از اولین دفاع دکترای ادبیات در دانشگاه تهران سال ۱۳۲۲

جلسه دفاع دکترای ادبیات محمد معین| ۱۷ شهریور ۱۳۲۲| دانشگاه تهران

هیئت داوری: ملک‌الشعرای بهار، ابراهیم پورداوود و سیدمحمد تدین

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا