پایگاه خبری هشت صبح : ایسنا: یک رسانه عربی به نقل از منبع دولتی عراقی به جزئیات توافق امنیتی تهران و بغداد در خصوص مقابله با گروه‌های تجزیه‌طلب تروریستی موجود در اقلیم کردستان پرداخت.  یک منبع دولتی عراقی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی‌ الجدید» در خصوص توافق امنیتی ایران و عراق، مدعی شد به […]

پایگاه خبری هشت صبح :

ایسنا: یک رسانه عربی به نقل از منبع دولتی عراقی به جزئیات توافق امنیتی تهران و بغداد در خصوص مقابله با گروه‌های تجزیه‌طلب تروریستی موجود در اقلیم کردستان پرداخت.

 یک منبع دولتی عراقی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی‌ الجدید» در خصوص توافق امنیتی ایران و عراق، مدعی شد به موجب این توافق، ایران بمباران مناطقی در اقلیم کردستان عراق را متوقف کرد و به محض اینکه طرف عراقی بندهای توافق را اجرایی کند، نیروهای ایرانی از نوار مرزی واقع در خاک عراق خارج خواهند شد.

این منبع که خواستار عدم فاش‌شدن نامش شده است، خاطرنشان کرد: سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان دیدار با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق بر لزوم اجرای توافق امنیتی تاکید و اعلام کرد که عدم اجرای توافق باعث می‌شود که ایران از امنیت ملی خود دفاع کند.

این منبع تاکید کرد که سردار قاآنی همچنین گفت که گروه‌های تروریست و تجزیه‌طلب موجود در خاک عراق با آمریکا و رژیم صهیونیستی ارتباط دارند.

منبع عراقی افزود: دولت عراق به‌طور حقیقی تحرکاتی در راستای اجرای توافق امنیتی با ایران اتخاذ کرده و نیروهای گسترده‌ای از مرزبانی را با هدف مقابله با فعالیت گروه‌های تجزیه‌طلب به‌ویژه در مناطق «پنجوین» و «کویسنجق» واقع در استان سلیمانیه اعزام کرده است.

این منبع خاطرنشان کرد: توافق امنیتی عراق و ایران بر جلوگیری از نفوذ غیر قانونی افراد مسلح، تحویل افراد تحت تعقیب پس از صدور احکام بازداشت در چارچوب قانون، خلع سلاح تجزیه‌طلبان به‌ویژه سلاح سنگین و نیمه‌سنگین و همچنین از بین بردن اردوگاه‌های آموزشی آن‌ها متمرکز است و این توافق با هماهنگی مقامات اقلیم کردستان عراق اجرا می‌شود.

وی در خصوص سرنوشت اعضای این گروه‌های تروریستی که تعدادشان به‌همراه خانواده‌های‌شان حدود ۲۰ هزار نفر است، گفت: در این‌باره پیشنهادات مختلفی وجود دارد که وجه مشترک همه آن‌ها دور کردن این افراد از مرزها و تحت سلطه دولت ماندن این گروه‌هاست.

این منبع دولتی عراقی گفت که اجرای کامل این توافق آسان و ممکن نیست اما بغداد و اربیل با توجه به فشارهای گسترده تهران به دنبال پایان دادن به این مسئله هستند.

اخیرا «باسم العوادی» سخنگوی دولت عراق در صفحه اجتماعی ایکس نوشت: مهم‌ترین پایه‌های سیاست خارجی ما این است که عراق طرفی در آسیب رساندن به همسایگان نباشد.

وی نوشت که حاکمیت عراق نیازمند برخی تفاهمنامه‌های امنیتی در راستای محافظت از مرزها در برابر هرگونه تجاوز است به همین دلیل عراق با ایران توافقی مبنی بر مقابله با نفوذ عناصر مسلح، تحویل دادن افرد تحت تعقیب، خلع سلاح آن‌ها و از بین بردن اردوگاه‌ها امضا و تعهدات خود را اجرایی کرد.


به محض اینکه طرف عراقی بند‌های توافق را اجرایی کند، نیرو‌های ایرانی از نوار مرزی واقع در خاک عراق خارج خواهند شد / سردار قاآنی اعلام کرده عدم اجرای توافق باعث می‌شود که از امنیت ملی خود دفاع کنیم / منبع دولتی بغداد: اجرای کامل توافق ممکن نیست، اما بغداد و اربیل تحت فشار‌های گسترده تهران قرار دارند