استان ها

بافت فرسوده در اصفهان به یک تهدید تبدیل شده است – هشت صبح

به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر :

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا فلاح صبح یکشنبه در نطق میان دستور صد و سی و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با تبریک عید سعید غدیر اظهار کرد: از صدا و سیما که فرصت عادلانه‌ای را برای رقابت‌های رسانه‌ای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرد تشکر می‌کنم.

وی افزود: وعده‌های واقعی نامزدها، امید و اعتماد را در بین مردم افزایش خواهد داد و هرچه امید و اعتماد بین مردم بالاتر برود مشارکت آنان در انتخابات نیز بالاتر خواهد رفت.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به انتظارات مردم این شهر از رئیس جمهور چهاردهم گفت: زاینده رود رگ حیاتی کشور است و اگر رئیس جمهور آینده در ادامه زحمات شهید رئیسی در جهت احیای زاینده رود اقداماتی انجام دهد، برای آبادانی کل کشور تلاش کرده چون این رودخانه متعلق به کل کشور است.

وی ادامه داد: تدبیر و تصمیم قاطع در جهت کاهش آلودگی هوا در همه نقاط کشور به ویژه شهر زیبا و تاریخی اصفهان، توجه به حمل و نقل عمومی و همگانی به ویژه تسریع در احداث خطوط سه و چهار قطار شهری در اصفهان، توجه به بافت تاریخی این شهر به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و توجه به بافت فرسوده که به عنوان دمل چرکینی مطرح و آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن به سایر نقاط شهر تسری پیدا می‌کند از اولویت‌های رئیس جمهور آینده در خصوص اصفهان باشد.

فلاح با تأکید بر لزوم توجه رئیس جمهور آینده به افزایش اختیارات شوراهای شهر و روستا و مدیریت شهری گفت: خانواده ۱۲۷ هزار نفری شوراها در سراسر کشور می‌تواند بازوی توانمندی برای دولت در اداره شهرها و روستاها باشد.

وی با اشاره به آسیب‌های بافت فرسوده گفت: بافت‌های فرسوده و ناکارآمد از معضلات شهر اصفهان است که علاوه بر ایجاد مشکلات برای ساکنین، خدمات رسانی از سوی مدیریت شهری را نیز با مشکل روبرو کرده است. عدم شبکه گذربندی و دسترسی مناسب، محرومیت از دسترسی به خدمات عمومی، جایگزین شدن جمعیت مهاجر و ده‌ها مورد دیگر موضوعاتی است که کیفیت زندگی شهری را برای ساکنان این مناطق پایین آورده است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه بافت فرسوده ظرفیت عظیمی است که اگر به فکر احیای آن نباشیم به عنوان یک تهدید برای اصفهان محسوب می‌شود، افزود: اصفهان که مدیران جهادی دارد هنوز نتوانسته در حوزه احیای بافت فرسوده توفیق حاصل کند. هرچند در سال‌های گذشته مدیریت شهری در جهت احیای بافت فرسوده مانند همت آباد، شهشان و پروژه میدان امام علی (ع) کوشید اما برای کلانشهر اصفهان که ۲۵۰۰ هکتار بافت فرسوده مصوب و ۲۵۰۰ هکتار بافت فرسوده غیر مصوب دارد حرکتی ناچیز تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: مدیریت شهری با عزمی جدی در جهت احیای بافت فرسوده گام بردارد و امکانات و تسهیلاتی را برای سرمایه گذاران حوزه مسکن فراهم آورد تا تحولی بزرگی در زمینه احیا و نوسازی با مشارکت و حضور گسترده مردم شاهد باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا