عمویی در تشریح جلسه فراکسیون انقلاب: اقدامات روانی در فضای مجازی از علل اصلی افزایش قیمت ارز است سخنگوی فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی گفت: تورم داخلی و اقدامات روانی برخی واسطه‌های بازار در فضای مجازی که بعضاً از خارج کشور مدیریت می‌شود، از علل اصلی افزایش قیمت ارز در مدت اخیر است. به گزارش […]

عمویی در تشریح جلسه فراکسیون انقلاب:

اقدامات روانی در فضای مجازی از علل اصلی افزایش قیمت ارز است

اقدامات روانی در فضای مجازی از علل اصلی افزایش قیمت ارز است

سخنگوی فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی گفت: تورم داخلی و اقدامات روانی برخی واسطه‌های بازار در فضای مجازی که بعضاً از خارج کشور مدیریت می‌شود، از علل اصلی افزایش قیمت ارز در مدت اخیر است.

به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، ابوالفضل عمویی سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست صبح امروز (سه شنبه ۱۷ آبان ماه) این فراکسیون گفت: با توجه به التهابات ارزی و حساسیت پیش آمده ناشی از شرایط فعلی بازار، فراکسیون، صبح امروز و پیش از نشست علنی مجلس شورای اسلامی، با حضور اعضای مجمع عمومی و با دعوت از صالح آبادی رئیس بانک مرکزی تشکیل جلسه داد.

وی با بیان اینکه در این جلسه ۱۵ نفر از نمایندگان به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره نحوه عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز و ضرورت تقویت عملکرد بانک‌ها پرداختند، عنوان کرد: ادامه جلسه صرف بحث کارشناسی درباره چگونگی مدیریت بازار و کنترل نرخ دلار شد. در این جلسه صالح‌آبادی با اشاره به تحولات روز دنیا و جنگ اوکراین و تأثیر این وقایع بر تورم جهانی و افزایش تورم در اکثر کشورهای دنیا تاکید کرد که «پس از بحران اوکراین، شاهد کاهش ارزش پول ملی بیشتر کشورها در برابر دلار و تضعیف یورو، پوند، لیر و بسیاری از ارزها در برابر دلار بوده‌ایم به طوری که به ترتیب؛ لیر، پوند و یورو، ۱۰۸ درصد، ۳۲ درصد و ۲۲ درصد در برابر دلار تضعیف شده‌اند.»

عمویی تصریح کرد: بر اساس گزارش آقای صالح آبادی، وضعیت تخصیص ارز برای واردات در سامانه نیما با قیمت متعادل حدود ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان با روانی تداوم دارد و کالاهای مورد نیاز وارداتی برای کشور با این قیمت تأمین ارز می‌شود و از ابتدای سال، ۲۶ میلیارد دلار در این سامانه برای مایحتاج اصلی تأمین شده است. دولت در روزهای آتی، در چارچوب اقدامات مداخله‌ای در بازار با همکاری صادرکنندگان و عرضه کنندگان ارز به سمت ایجاد آرامش و کاهش نوسانات ارزی و مقابله با دلالان و نوسان سازان حرکت خواهد کرد.

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس اظهار کرد: اقدامات روانی، دلالی و بازارسازی برخی از واسطه‌ها در بازار در فضای مجازی که بعضاً از خارج کشور مدیریت می‌شود و همچنین تأثیرات تورم داخلی از علل اصلی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر است و بانک مرکزی درصدد مقابله با آن و کنترل بازار است.

وی تاکید کرد: بنا بر گزارش صالح‌آبادی، شرایط فروش نفت نیز نسبت به گذشته مطلوب بوده و بانک مرکزی در تأمین ارز وارداتی در چارچوب سامانه نیما و بازار متشکل ارزی مشکلی ندارد.

عمویی در پایان خاطرنشان کرد: مقرر شد به منظور بررسی بیشتر عملکرد بانک مرکزی در حوزه مدیریت بازار ارز و همچنین نظارت بر بانک‌ها و تسهیلات ارائه شده جلسات دیگری در چارچوب فراکسیون اکثریت مجلس تشکیل شود و با توجه به حساسیت فراکسیون بر کنترل بازار و کاهش فشار بر مردم این جلسات تداوم یابد.


اقدامات روانی در فضای مجازی از علل اصلی افزایش قیمت ارز است