پایگاه خبری هشت صبح _ سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در دور دوم سفرهای استانی خود به منظور دیدار با مردم، بررسی مصوبات سفر دور اول و افتتاح ۱۶ کلان پروژه، صبح امروز وارد سنندج مرکز استان کردستان شد. رئیس جمهور در بدو سفر به استان ابتدا در مراسم بهره برداری از راه آهن سنندج – همدان […]

پایگاه خبری هشت صبح _ سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در دور دوم سفرهای استانی خود به منظور دیدار با مردم، بررسی مصوبات سفر دور اول و افتتاح ۱۶ کلان پروژه، صبح امروز وارد سنندج مرکز استان کردستان شد.

رئیس جمهور در بدو سفر به استان ابتدا در مراسم بهره برداری از راه آهن سنندج – همدان شرکت کرد و این پروژه رسما با دستان آیت الله رئیسی افتتاح گردید.

پیش از حضور رئیس‌جمهور جمعیت پرشوری در مسیر و خیابان‌های اطراف محل سخنرانی آیت الله رئیسی تجمع کرده بودند. افتتاح راه‌آهن همدان – سنندج به طول ۱۵۱ کیلومتر به عنوان یکی از وعده‌های مهم دولت، اولین برنامه رئیسی در کردستان بود. او سپس در اجتماع پرشور مردم سنندج حاضر شد و به مدیران استانی تاکید کرد که در پروژه‌های استانی حتما از نیروهای بومی استفاده کنند. افتتاح فرودگاه سقز و ده‌ها طرح عمرانی و خدماتی از جمله برنامه‌های رئیس‌جمهور در روز دوم سفر به کردستان خواهد بود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی ۱۷ تیرماه سال ۱۴۰۱ دور نخست سفر خود به استان کردستان را انجام داد. رییس جمهور پاییز سال گذشته نیز در سفری یک روزه برای افتتاح پروژه انتقال آب سد آزاد به سنندج به این شهر سفر کرد.

راه‌آهن همدان_سنندج افتتاح شد

سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز؛ پنجشنبه به منظور انجام سفری دو روزه در قالب دور دوم سفرهای استانی دولت مردمی به استان کردستان سفر کرده است، در اولین بخش از سفر، کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج را به بهره‌برداری رساند.

استان کردستان، با بهره برداری رئیس جمهور از کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج به طول ۱۵۱ کیلومتر، به‌عنوان بیست و چهارمین استان به شبکه ریلی کشور متصل شد.

کلان طرح راه‌آهن همدان_سنندج در طول ۱۸ سال گذشته حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشت و به دلیل مشکلات اعتباری تعطیل شده بود.

عملیات تکمیل این طرح سال گذشته پس از سفر رئیس جمهور به کردستان و تامین اعتبار ۱۴ هزار میلیارد ریالی از سر گرفته شد و با افتتاح این طرح توسط رئیس جمهور ضمن اتصال بیست و چهارمین مرکز استان به شبکه ریلی کشور، مُهر پایانی بر این طرح قدیمی زده شد.

مسیر ریلی همدان_سنندج نزدیک به ۱۵۱ کیلومتر (با احتساب خطوط ایستگاهی ۱۷۷ کیلومتر)، با پیش‌بینی هفت ایستگاه در طول مسیر است که از ایستگاه راه‌آهن همدان آغاز می‌شود و پس از عبور از حوالی شهرهای بهار، لاله‌جین و قروه به ایستگاه سنندج می‌رسد.

با توجه به ویژگی‌های خاص صنعت ریلی، بهره‌برداری از این طرح ضمن ایجاد اشتغال مستقیم، باعث تسهیل جابه‌جایی مسافر و بار از غرب به مرکز کشور، کاهش هزینه حمل بار، رونق گردشگری و در نتیجه افزایش فرصت‌های شغلی در استان خواهد شد.

مردم کردستان در مقابل شعارهای توخالی تجزیه‌طلبان ایستادگی کردند

رئیس‌جمهور صحنه‌ای را که مردم غزه با استقامت و ایستادگی خود رقم زده‌اند، باعث بیداری در جهان دانست و گفت: امروز مردم جهان به روشنی دریافته‌اند که نظام استکبار به سرکردگی آمریکا و با همراهی چند کشور شرور اروپایی به چیزی جز منافع خودشان نمی‌اندیشند و انسان، شرافت و حقوق بشر برای آن‌ها هیچ ارزشی ندارد.

سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در ادامه برنامه‌های سفر دولت مردمی به استان کردستان، در اجتماع باشکوه مردم سنندج با بیان اینکه امروز دشمنان اسلام شرایطی رنج‌آور برای مردم غزه و آزادگان جهان پیش آورده‌اند، تصریح کرد: امروز شاهد دو صحنه و عرصه هستیم؛ یکی صحنه‌ای سیاه و جنایت‌بار از شدیدترین جنایات، ظلم‌ها، تجاوزات و بمباران‌ها علیه مردمی که جرم آنها صرفا دفاع از وطن، خانه و کاشانه خود است و دیگری صحنه‌ای زیبا از حق‌خواهی، عدالت‌طلبی و استقلال‌خواهی که مردم مظلوم غزه رقم زده‌اند.

وی صحنه‌ای را که مردم غزه با استقامت و ایستادگی خود رقم زده‌اند، باعث بیداری در جهان دانست و افزود: امروز مردم جهان به روشنی دریافته‌اند که نظام استکبار به سرکردگی آمریکا و با همراهی چند کشور شرور اروپایی به چیزی جز منافع خودشان نمی‌اندیشند و انسان، شرافت و حقوق بشر برای آنها هیچ ارزشی ندارد. امروز مردم دنیا می‌دانند که عامل اصلی جنایات کسانی هستند که در ظاهر بزرگترین مدعیان حقوق بشر و در واقع اصلی‌ترین ناقضان حقوق بشر هستند. امروز به برکت خون شهیدان و راهنمایی‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که همواره رژیم غاصب صهیونیستی را رژیمی تجاوزکار معرفی می‌کرد، همه دریافته‌اند که ناقضان و متجاوزان حقیقی به حقوق انسان‌ها چه کسانی هستند!

وی اظهار داشت: امروز همه دریافته‌اند که اساس وجودی رژیم صهیونیستی بر قتل، کشتار، تخریب و تجاوز است. امروز همه به حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران پی برده‌اند و ملت‌ها بیدار شده و فهمیده‌اند که دوست کیست و دشمن کدام است؛ مردم دنیا دیگر به خوبی ماهیت رژیمی که ۴ هزار کودک را به قتل رسانده، شناخته‌اند.

مردم کردستان در مقابل شعارهای توخالی تجزیه‌طلبان ایستادگی کردند

رئیس‌جمهور در ادامه مردم استان کردستان را مردمی با صفا، با وفا، مخلص و با بصیرت توصیف کرد که در مقابل شعارهای توخالی تجزیه‌طلبان و معاندان ایستادگی کردند و خاطرنشان کرد: جوانان، پیشمرگه‌ها و همه مردم کردستان حقیقتا در جای‌جای این استان از خودگذشتگی و افتخارآفرینی کردند و با ایستادگی در مقابل توطئه‌های دشمنان برای این استان امنیت و آرامش آفریدند و امروز این امنیت، انسجام و آرامش بستر توسعه استان است.

ما آینده را علیرغم خواست دشمنان بسیار روشن می‌بینیم

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر این‌که «در مسیر قله در حرکت هستیم و در این مسیر خستگی و ناامیدی ممنوع است»، تصریح کرد: امروز ملت ایران بیش از همیشه به آینده امیدوار است و جوانان ما آینده را بسیار درخشان می‌بینند؛ ما آینده را علیرغم خواست دشمنان بسیار روشن می‌بینیم.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به برنامه‌های دولت برای استان کردستان، خاطرنشان کرد: تلاش، فعالیت و کار در این استان در حال انجام است. به برکت انقلاب اسلامی شرایط در شهر و روستا و در استان کردستان متفاوت شده و کارهای بسیار زیادی انجام گرفته است.

رئیس جمهور خطاب به دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌پژوهان گفت: به پدران، مادران، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مراجعه کنید و بپرسید وضع روستای شما قبل و بعد از انقلاب اسلامی چگونه بوده و چقدر تفاوت کرده است.

وی با تاکید بر این‌که «برنامه‌ها و اقدامات بسیاری در استان کردستان وجود دارد که باید برای تکمیل و تحقق نهایی آن‌ها تلاش کرد»، گفت: آن‌چه در این استان در دور اول سفر مورد بررسی و تاکید قرار گرفت، رفع مشکلات مردم بود. مدیران استان تلاش‌هایی را در این زمینه انجام دادند و امروز ما در دور دوم سفر شاهد بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های مختلف هستیم.

وی با اشاره به افتتاح راه‌آهن «سنندج-همدان» تاکید کرد: امروز این پروژه مورد بهره‌برداری قرار گرفت و مردم عزیز استان می‌توانند با سهولت به استان‌های دیگر از طریق مسیر ریلی رفت و آمد داشته باشند. افتتاح و بهره‌برداری از پروژه «سنندج-همدان» اقدام بسیار خوبی بود که باید از دست‌اندرکاران آن تقدیر و تشکر شود.

در این سفر بیش از ۵ هزار مسکن مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت

رئیسی با اشاره به مسئله مسکن در استان کردستان گفت: در این سفر بیش از ۵ هزار مسکن مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. ۲۵ هزار قطعه زمین نیز در نقاط مختلف استان واگذار می‌شود.

وی خطاب به مدیران استانی، با اشاره به اهمیت اشتغال‌آفرینی برای دولت مردمی اولویت در عرصه اشتغال را بومی‌گزینی عنوان کرد و گفت: حتماً در پروژه‌های استانی از نیروهای بومی استفاده کنید. تلاش کنید که در شرایط مساوی، نیروی تحصیل کرده داخل استان اولویت داشته باشد.

وی در ادامه با بیان این‌که «انتظار مردم کارآمدی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در استان است»، گفت: برای مردم کارآمدی سازمان‌ها و دستگاه‌های استانی حائز اهمیت است. من از همکارانم می‌خواهم که با همه وجود تلاش کنند و به دور از هرگونه روابط ناسالم، فساد اداری و پارتی بازی به رفع مشکلات بپردازند و تمام تلاششان این باشد که رضایت مردم را جلب کنند و بدانند که رضایت خداوند در رضایت مردم قرار دارد.

رئیس‌جمهور رفع معضل بیکاری را امری ضروری دانست و تصریح کرد: ظرفیت‌ها و زمینه‌های بسیاری در حوزه اشتغال وجود دارد. امروز در کشور کارخانه‌های نیمه تعطیل کم نداریم. در دولت سیزدهم توانستیم بیش از ۵ هزار کارگاه و کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل را به چرخه تولید بازگرداندیم که این عدد در حال ورود به کانال ۶ هزار است.

وی همکاری دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در دولت سیزدهم با شرکت‌های دانش‌بنیان را پررنگ عنوان کرد و گفت: امروز فقط وزارت نفت با ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان ارتباط دارد در حالی که در ابتدای دولت با ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان ارتباط و همکاری داشت.

وی با بیان این‌که «نرخ بیکاری در استان کردستان در تابستان امسال نسبت به ۱۰ سال گذشته کاهشی بوده است»، گفت: امیدوارم استاندار و مدیران محترم هر روز را هم مغتنم بشمارند و برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری جوان‌های عزیز تلاش کنند.

رئیسی با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته شده برای استان کردستان، گفت: برای استان کردستان ۳۵ هزار میلیارد تومان طرح‌های توسعه‌ای در نظر گرفته و هزینه شده است و اعتبارات بیشتری هم در جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام مصوب خواهد شد.

وی مسئله معیشت و زندگی مردم را اولویت اول دولت سیزدهم دانست و تاکید کرد: تمام همکاران من شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا علی‌رغم همه تهدیدها، تحریم‌ها و تمام اقداماتی که دشمنان انجام می‌دهند بتوانند در جهت کاهش مشکلات قدم بردارند.

وی ملت بزرگ ایران و مردم کردستان را ملتی مستقل، آزاده، متعهد به انقلاب و ارزش‌های انقلاب دانست و تاکید کرد: ما امروز به قله نزدیکیم و ملت ایران نیز این راه را می‌پیماید و در این مسیر برای همه الگو شده و خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان این‌که «من دوست داشتم به تمام شهرهای استان کردستان سفر می‌کردم اما این امکان وجود ندارد»، گفت: در گذشته شرایط کرونایی وجود داشت و روزی ۷۰۰ خانواده داغدار می‌شدند، اما امروز شرایط متفاوت شده و این امکان وجود دارد که بتوانیم در جمع مردم کردستان حضور پیدا کنیم و دغدغه‌ها و مشکلات آنها را از نزدیک ببینیم و برای رفع آنها تلاش کنیم.

وی گفت: ما می‌توانیم در تهران بنشینیم و از اجرای امور گزارش بگیریم، اما «شنیدن کی بود مانند دیدن»؛ باید از نزدیک مسائل را دنبال و تلاش کرد تا مشکلات حل شود.

رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از استقبال علمای شیعه و سنی و مردم سنندج گفت: مردم سنندج با ابراز محبت و احساسات بنده را شرمنده و مورد لطف قرار دادند. من این محبت را به حساب انقلاب و نظام می‌گذارم چرا که مردم به انقلاب، اسلام و نظام عشق و علاقه دارند.

ایجاد فاصله بین دولت و مردم کردستان، تلاشی شکست خورده است

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت گفت: استقبال هزاران نفری از رئیس‌جمهوری در سفر به استان کردستان جواب دندان‌شکن مردم به جریانی است که دنبال ایجاد فاصله بین کردها و دولت بود.

سپهر خلجی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «جواب دندان‌شکن مردم کردستان به جریانی که سال گذشته با تهدید شکلات‌فروش سنندجی دنبال فاصله بین مردم کردستان و دولت مردمی بود، امروز استقبال هزاران نفری و آغوش باز برای رییس‌جمهور محبوبشان شد و رییس‌جمهور هم پیام امنیت و محبت را همزمان با پیاده شدن از ماشین و حضور در جمع مردم داد.»

رئیسی در مراسم افتتاح رسمی خط‌آهن سنندج-همدان:تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام باعث تسریع در رشد اقتصادی کشور می‌شود

رئیس جمهور خدمت و کار برای مردم استان کردستان را برای دولت مایه افتخار دانست و اظهار داشت: امروز اگر چه شاهد افتتاح خط ریلی ۱۵۱ کیلومتری همدان تا سنندج بودیم اما آنچه مورد بهره‌برداری قرار گرفت زمانی کاملا تکمیل خواهد شد که این خط به مرز باشماق و از آنجا به خطوط ریلی بین‌المللی متصل شده و مسیر ترانزیتی این منطقه کامل شود.

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز؛ پنجشنبه در آغاز برنامه‌های دومین سفر دولت به استان کردستان، در آیین بهره‌برداری رسمی از خط‌آهن سنندج-همدان، با ابراز خرسندی از ارائه این خدمت از سوی دولت به مردم این منطقه تصریح کرد: کردستان سرزمین مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان است و از مردمانی با فرهنگ، باصفا، مقاوم و دارای سنت‌های بسیار ارزشمند برخوردار است که همواره پشتوانه‌ای برای انقلاب شکوهمند اسلامی بوده و هستند.

وی خدمت و کار برای چنین مردمی را برای دولت مایه افتخار دانست و افزود: امروز اگر چه شاهد افتتاح خط ریلی ۱۵۱ کیلومتری همدان تا سنندج بودیم اما آنچه مورد بهره‌برداری قرار گرفت زمانی کاملا تکمیل خواهد شد که این خط به مرز باشماق و از آنجا به خطوط ریلی بین‌المللی متصل شده و مسیر ترانزیتی این منطقه کامل شود.

وی با قدردانی از همه دست‌اندرکاران اجرای این پروژه عظیم و مهم اظهار داشت: تکمیل هر چه سریع‌تر طرح‌های نیمه تمام باعث تسریع در رشد اقتصادی و به تبع آن قدرت‌آفرینی بیشتر برای کشور خواهد شد. یکی از موثرترین راه‌های توانمندسازی کشور و ساختن ایران قوی تکمیل زیرساخت‌های کشور در بخش‌های جاده‌ای، ریلی و ناوگان حمل و نقل کشور در بخش‌های جاده‌ای،‌ ریلی، دریایی و هوایی است.

رئیس جمهور گفت: همچنین در زمینه تکمیل زیرساخت‌های استان در بخش آب، برق و گاز نیز گام‌های بلندی برداشته شده و گازرسانی به کردستان با وجود صعب‌العبور بودن بخش‌های زیادی از استان به سطحی رسیده که می‌توانیم تا چند ماه آینده کردستان را یکی از استان‌های سبز به لحاظ برخورداری از شبکه گاز بنامیم؛ تکمیل این زیرساخت‌هاست که باعث می‌شود تولید به عنوان رکن و اساس مقاوم کردن کشور در مقابل تکانه‌ها رشد کند.

رئیسی در دیدار علمای استان کردستان:کشور در مسیر رشد قرار دارد

رئیس جمهور دلیل دشمنی دشمنان با جمهوری اسلامی ایران را مردمی بودن و برافراشتن پرچم ارزش‌های الهی و اسلامی توسط این نظام دانست و گفت: به‌رغم همه توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان برای متوقف ساختن کشور، امروز با اتکا به خدای متعال و ظرفیت بی‌نظیر جوانان، کشور در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته و دیگر این تفکر که جمهوری اسلامی به خواست و اراده دشمنان متوقف خواهد شد، کاملا از نظرها محو شده است.

سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز؛ پنجشنبه در ادامه برنامه‌های سفر دولت مردمی به استان کردستان در دیدار با علما و روحانیون شیعه و سنی استان که در مسجد جامع سنندج برگزار شد، دلیل دشمنی دشمنان با جمهوری اسلامی ایران را مردمی بودن و برافراشتن پرچم ارزش‌های الهی و اسلامی توسط این نظام دانست و تصریح کرد: به‌رغم همه توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان برای متوقف ساختن کشور، امروز با اتکاء به خدای متعال و ظرفیت بی‌نظیر جوانان، کشور در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته و دیگر این تفکر که جمهوری اسلامی به خواست و اراده دشمنان متوقف خواهد شد، کاملا از نظرها محو شده است.

وی در ادامه «رشد اقتصادی، تراز تجاری مثبت، افزایش چشمگیر صادرات نفتی و غیرنفتی، رشد تولید، رفع مشکل تنش‌های آبی در اغلب استان‌ها، کاهش قابل توجه ناترازی کشور در حوزه برق و همچنین گازرسانی به روستاهای فاقد گاز » را تنها بخشی از اقدامات و خدمات دولت مردمی در شرایط تحریم و فشار و برخلاف خواسته دشمنان بر شمرد.

وی همچنین به اقدامات انجام شده از سوی دولت در استان کردستان برای رفع مشکلات آبی، اشتغال و مسکن نیز اشاره و بر اهمیت و ضرورت جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه استان تاکید کرد و گفت: این سومین سفر بنده به استان کردستان برای رفع مشکلات مردم است و اگر لازم باشد ۳۰ بار دیگر به این استان خواهم آمد تا از رفع مشکلات اطمینان پیدا کنم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع علما و روحانیون شیعه و سنی کردستان به جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و ضمن ابراز تأسف از سکوت و بی‌عملی کشورهای عربی در قبال این جنایات گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که در طول ۴۴ سال گذشته پای آرمان فلسطین و قدس شریف ایستاده چرا که سیاست‌های نظام ما مبتنی بر اصول و ارزش‌های الهی و اسلامی است و جنایات امروز صهیونیست‌ها در غزه اثبات کننده حقانیت مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسئله فلسطین و اشتباه بودن رویه عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با این رژیم جنایتکار بود.

راه آهن همدان- سنندج، بهره برداری از شبکه آبیاری پایاب سد گاران، سد چراغ ویس سقز، ارتقای تصفیه خانه فاضلاب سنندج، بهره برداری از پست ۲۰.۶۳ کیلوولت GIS شهر سنندج، افتتاح تصفیه خانه آب دیواندره، آبرسانی به سقز، جاده دیواندره بیجار، شهرک صنعتی شماره ۴ سنندج، ایستگاه پمپاژ بوئین، آبگیری سد رمشت – امیرآباد، سالن ورزشی ۱۲۰۰ نفره بانه، احداث ۹۰ کیلومتر راه روستایی، تقاطع غیر همسطح مریوان و افتتاح ۵۸۰۰ واحد مسکن ملی از جمله طرح‌هایی است که در سفر دوم رئیس جمهور به استان کردستان افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

 


افتتاح چندین طرح عمرانی و صنعتی در روز استقبال پرشور از رییس جمهور در کردستان/رییسی: مردم کردستان در مقابل شعارهای توخالی تجزیه‌طلبان ایستادگی کردند – پایگاه خبری هشت صبح