طحان نظیف در نشست خبری: اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد توسط شورای نگهبان تائیدشد سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجلس مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. به گزارش خبرنگار مهر، هادی […]

طحان نظیف در نشست خبری:

اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد توسط شورای نگهبان تائیدشد

اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد توسط شورای نگهبان تائیدشد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجلس مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

به گزارش خبرنگار مهر، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خوب با اصحاب رسانه، بیان داشت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. ما این مصوبه روز شنبه دریافت کردیم اما به صورت غیررسمی رسیدگی‌هایی داشتیم و در مجموع ۱۶ جلسه برگزار کردیم و نتیجه شب گذشته به مجلس ارائه شد.

طحان نظیف تصریح کرد: در تبصره یک بودجه موضوع مربوط به منشأ سهم صندوق توسعه ملی و میزان افزایش آن نسبت به قانون بودجه سال پیش متفاوت بود و مغایر قانون اساسی شناخته شد.

وی ادامه داد: بندی برای حمایت از سهامداران خرد در بودجه آمده بود که تعابیری که در این بند آمده بود، ابهام داشت و باید رفع شود. همچنین یک بند الحاقی دیگر تبصره یک بودجه درباره انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای طرح‌های آب عشایری بود اما منابعی برای آن در نظر گرفته نشده بود که جهت اصلاح به مجلس ارجاع شد.

طحان نظیف اظهار داشت: لغو معافیت مالیاتی تمام مؤسسات آموزشی و کمک آموزشی یکی دیگر از موارد مورد ایراد و ابهام بود و مدارس و دانشگاه‌ها را هم در بر می‌گرفت و برای رفع ابهام به مجلس ارجاع شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: مجلس مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی اظهار داشت: طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در شورای نگهبان بررسی و به مجلس ارجاع شد. از نظر شورای نگهبان این طرح با ابهاماتی مواجه است که در روزهای آینده گزارشی در این مورد ارائه خواهم داد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره گزارش عملکرد یک ساله شورای نگهبان، گفت: در این مدت ۵۹ مصوبه مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان اعلام نظر شده که ۲۸ مورد لایحه و ۳۱ مورد طرح بوده است.

وی افزود: از ۵۹ مصوبه مجلس، ۱۲ مصوبه در مرحله اول تأیید شده و ۲۴ مصوبه پس از رفع ایراد مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته و ۲۳ مورد هم در حال رفت و آمد ایت تا ایرادات برطرف شود. همچنین در این مدت ۲۴ اساسنامه ارسالی از دولت مورد بررسی قرار گرفته و ۲۱ مورد تأیید شده و ۳ مورد در حال بررسی است.

طحان نظیف گفت: در این مدت ۱۶۲ نامه ارسال شده از دیوان عدالت اداری از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که ۱۰۲ مورد تأیید و ۲۷ مورد خلاف موازین شرعی شناخته شد. در مدت یک سال گذشته ۱۱۸ جلسه برگزار شده که ۸۷ جلسه صحن شورای نگهبان بود و ۳۱ جلسه هم مربوط به جلسات فقهای شورای نگهبان بوده است.

در حال تکمیل…


اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد توسط شورای نگهبان تائیدشد