قالیباف: آمریکا صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است رئیس مجلس شورای اسلامی در اجلاس مجمع مجالس آسیایی گفت: همه‌ ما طی سال‌های اخیر شاهد بوده ایم که ایالات متحده با اتخاذ رویکرد یک جانبه گرایانه، صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف صبح امروز در سیزدهمین […]

قالیباف:

آمریکا صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است

آمریکا صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در اجلاس مجمع مجالس آسیایی گفت: همه‌ ما طی سال‌های اخیر شاهد بوده ایم که ایالات متحده با اتخاذ رویکرد یک جانبه گرایانه، صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف صبح امروز در سیزدهمین اجلاس مجمع مجالس آسیایی سخنرانی کرد.

متن سخنرانی وی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای مصطفی شنتوپ؛ ریاست محترم مجلس ملی جمهوری ترکیه
رؤسای محترم مجالس.
رؤسای محترم هیأت‌های نمایندگی مجالس.
خانم‌ها و آقایان.

در ابتدا مایلم مراتب خرسندی خود را از شرکت در نشست ارزشمندِ اجلاس عمومیِ مجمع مجالس آسیایی ابراز نمایم.

از اقدامات شایسته مجلس ملی ترکیه، به ویژه تلاش‌های برادر گرامی ام جناب آقای شنتوپ، ریاست محترم مجلس ملی ترکیه برای میزبانی و تمهیدات عالیِ مربوط به برگزاری این نشست قدردانی می‌نمایم.

همچنین مراتب قدردانی خود را از دبیرخانه و دبیرکل محترم مجمع مجالس آسیایی و همکاران ایشان برای کار حرفه‌ای در امر برنامه ریزی نشست و تهیه اسناد آن اعلام می‌کنم.

آقای رئیس.

حاضران محترم.

در حال حاضر جهان در حال سپری کردن دوره‌ای پرچالش است. چالش‌هایی که تنها مربوط به یک کشور، یک منطقه یا یک قاره نیستند، بلکه همه‌ی انسان‌ها را در هر کجای کره‌ی زمین تحت تأثیر قرار می‌دهند. چالش‌هایی همچون تغییرات آب و هوایی، بیماری‌های همه گیر، تروریسم، اشغالگری و تجاوزگری قدرت‌های امپریالیستی، نقض حقوق بشر و مهاجرت. وضعیت امروز جهان به گونه‌ای است که همه‌ی ما باید برای حل این چالش‌ها احساس مسئولیت کرده و با همکاری یکدیگر برای ساختن آینده‌ای مشترک تلاش کنیم. انسانیت برای عبور از چالش‌های حال و آینده مسیری جز همبستگی و همکاری در پیش ندارد.

امروزه آسیا به جایگاهی در جهان دست یافته است که می‌تواند نقش جدی و مهمی برای حل مشکلات جهانی ایفا کند. در سال‌های اخیر، آسیا از رشد و توسعه‌ی بالایی برخوردار بوده که این واقعیت در حال محقق ساختن معجزه آسیایی است؛ بنابراین باید بیشتر از قبل بر رشد و توسعه متوازن آسیا تاکید نموده و خِرَد، قدرت، همدلی و همکاری آسیایی را نمایان ساخته و با سرعت بیشتری در این مسیر پیش رویم.

ما نیازمند تحقق یک نظم بین المللیِ جدید و عادلانه هستیم که آسیا الهام بخش و سرچشمه اصلی آن باشد. در این راستا مهم است که به ایده چندجانبه گرایی، به عنوان یک الگوی همکاری آسیایی متعهد بمانیم. در این راستا متعهد ماندن به اصول اساسی مانند احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی همه‌ی کشورها، حمایت از عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام به حق انتخاب مستقل ملت‌ها و مخالفت مؤثر با یک جانبه گرایی و اشغالگری ضرورت دارد.

در شرایطی که نظم بین الملل دوران گذار را سپری می‌کند، کشورهای آسیایی می‌بایست از طریق تقویت همکاری و هم افزایی، یک جانبه گرایی را نفی کنند.

آقای رئیس.

ما ملت‌های آسیایی چنانچه در این برهه حساس از تاریخ به وظایف خود به درستی عمل نمائیم، تأثیر اقدامات ما به جغرافیای این قاره کهن محدود نشده و جهان را دستخوش تغییرات مثبتی خواهد ساخت که ارمغان آن برای دنیا، صلح، امنیت و رفاه خواهد بود. برای تحقق این مهم، ما باید به نیازهای مبرم تمامی کشورهای آسیایی توجه کافی مبذول داشته و همکاری‌های عملی در زمینه‌های کلیدی مانند کاهش فقر، امنیت غذایی، تأمین مالی توسعه متوازن و صنعتی شدن را با هم به پیش ببریم تا بدین ترتیب به توسعه برابر و عادلانه برای کلیه ملل آسیایی نائل گردیم.

افزایش نقش آفرینی کشورهای آسیایی در عرصه سیاست بین الملل مستلزم برنامه ریزی و پیگیری جمعی اهداف مشترک در سطح سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی است که مجمع مجالس آسیایی یکی از مصادیق برجسته‌ی آن است. در چارچوب این نهاد می‌توان به آسیب شناسی و شناساییِ نقاط قوت و ضعفِ همگرایی و چندجانبه گرایی در آسیا پرداخته و در راستایِ ارتقایِ هم پیوندی و همکاری میان کشورهای عضو گام برداشت. ما اخیراً در مجلس شورای اسلامی معاهده مقرِ این سازمان منطقه‌ای با جمهوری اسلامی ایران را تصویب کردیم و برای همکاری بیشتر با اعضا و دبیرخانه آن آمادگی داریم.

حضار محترم.

همه‌ی ما طی سال‌های اخیر شاهد بوده ایم که ایالات متحده با اتخاذ رویکرد یک جانبه گرایانه، صلح و امنیت جهانی را خدشه دار کرده است. ایالات متحده همچنان خود را در جایگاه قدرت برتر جهانی تصور می‌کند. جایگاهی که در واقع مدت هاست از آن فاصله گرفته است. با این حال این کشور تلاش دارد با استفاده از شیوه‌های نظامی گری، تحریم اقتصادی و جنگ رسانه‌ای، تسلط و برتری جهانی خود را همچنان حفظ کند. تلاشی که البته نافرجام است، اما درهرصورت ضرورت دارد توجه کلیه کشورهای مستقل را به آثار مخرب اقدامات قهرآمیزِ یک جانبه بر روند توسعه آن‌ها و گسترش هر چه بیشتر شکاف اقتصادی بین کشورهای شمال و جنوب جلب نمود. همچنین همه شاهد هستند که کشورهای غربی تلاش دارند ارزش‌های فرهنگی خود را به عنوان ارزش‌های برتر معرفی کرده و آن‌ها را با روش‌های مختلف به جوامع آسیایی تحمیل کنند که در آخرین آن‌ها نشریه هتاک فرانسوی با حمایت دولت این کشور به مرجعیت جهان تشیع و اسلام حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای اهانت کرد و همه این‌ها نشان می‌دهد که کشورهای آسیایی باید با همکاری بیشتر در برابر این هجمه که به هویت فرهنگی ملت‌ها لطمه می‌زند، بایستند.

آقای رئیس.

این روزها سالگرد ترور ناجوانمردانه سردار قاسم سلیمانی، قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم، و یاران ایثارگر ایشان در فرودگاه بغداد توسط اشغالگران امریکایی است. شهید سلیمانی وجود خویش را صرف خدمت خالصانه به امنیت منطقه‌ای و جهانی کرد و اقدامات مؤثری در مقابله با تروریسم بین المللی و گروه‌های تکفیری انجام داد.

بی تردید اقدام جنایتکارانه‌ی رئیس جمهور وقت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، مصداق بارز و قطعی تروریسم دولتی است. ترامپ و کلیه همدستان و معاونانش در این اقدامِ ضدبشری، در قبال این جنایت بزرگ مسئولیت قطعی بین المللی داشته و باید در مقابل محاکم صالحه‌ی مربوطه و وجدان بشری مسئول و پاسخگو گردند.

همکاران گرامی.

موضوع فلسطین و مردم مظلوم آن، شایسته توجه جدی‌تر محافل بین المللی است. رژیم صهیونیستی در سایه کم توجهی نهادهای بین المللی، به سیاست‌های غیرانسانی خویش علیه مردم بی دفاع فلسطین ادامه می‌دهد.

ما معتقدیم که حل نهایی بحران فلسطین نه از طریق طرح‌های تحمیلی برای تحکیم اشغالگری، بلکه از طریق رجوع به آرای ملت فلسطین، بازگشت آوارگان فلسطینی به این کشور و ایجاد صلحی عادلانه ممکن خواهد بود.

در پایان، این باور اصولی جمهوری اسلامی ایران را تکرار می‌کنم که به منظور فائق آمدن به چالش‌های موجود و دستیابی به اهداف مشترک خویش به ویژه در زمینه تقویت چندجانبه گرایی، مجالس قانون گذاری و نمایندگان مجالس به عنوان نمایندگان ملت‌ها، از نقش و جایگاه بسزا برخوردار هستند.

اینجانب از طرف نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران، آمادگی کامل پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای تقویت همکاری و تعاملات با همتایان خویش در دیگر مجالس آسیایی اعلام می‌نمایم. در این راستا لازم به یادآوری است که مجلس شورای اسلامی پیش نویس قطعنامه‌ای را با عنوان ارتقای همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی با هدف گسترش و تقویت چندجانبه گرایی ارائه نموده است که تصویب آن توسط مجمع مجالس آسیایی می‌تواند زمینه ساز ایجاد تحول در همکاری مشترک مجالس آسیایی و توسعه چندجانبه گرایی در آسیا باشد.


آمریکا صلح و امنیت جهانی را خدشه‌دار کرده است