در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت؛ آغاز بررسی آیین‌نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران قوا مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت را آغاز کرد. به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر چهارشنبه به ریاست آیت الله آملی […]

در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت؛

آغاز بررسی آیین‌نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران قوا

آغاز بررسی آیین‌نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران قوا

مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری هشت صبح، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر چهارشنبه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آئین نامه هیئت عالی نظارت را آغاز کرد. این جلسه با حضور رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک هفته بسیج و تشکر از بسیجیانی که در هفته‌های اخیر با جانفشانی و خلوص برای حفظ امنیت و آرامش مردم به میدان آمدند، گفت: آئین نامه فعلی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به سال ۱۳۹۲ بر می‌گردد.

ذوالقدر به دستور تشکیل هیئت عالی نظارت اشاره کرد و گفت: در پیوست حکم رهبر فرزانه انقلاب در دوره هشتم مجمع، امر نظارت به جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع که همان هیئت عالی نظارت است، سپرده شد و ضرورت داشت مقررات نظارت مجمع مورد بازنگری قرار گیرد. کمیته‌ای از اعضای مجمع پیش نویس آئین نامه را تدوین کردند و پس از ابلاغ سند الزامات تحقق سیاست‌های کلی، به عنوان یکی از پایه‌های آئین نامه جدید، در ۱۱ جلسه هیئت عالی نظارت، این مقررات بازنویسی شد و از امروز با حضور سران سه قوه و اعضای مجمع، این آئین نامه مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، ماده یک و دو آئین نامه نظارت و تبصره‌های آن به تصویب رسید.

بر مبنای این مواد، «نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به موجب تفویض اختیار از سوی مقام معظم رهبری، در اجرای بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی و ذیل این اصل توسط جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع، به عنوان هیئت عالی نظارت صورت می‌گیرد.» و «هیئت عالی نظارت مرکب از رئیس و دبیر مجمع و ۱۷ نفر دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است که توسط شورای مجمع انتخاب می‌شود. رئیس مجمع، رئیس هیئت عالی نظارت و دبیر مجمع، دبیر آن می‌باشند.» و «جلسات با دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد و مصوبات به حداقل رأی دو سوم حاضران نیاز دارد.»

همچنین «برای انجام امور مرتبط با هیئت عالی نظارت، دفتری زیر نظر دبیر هیئت تشکیل می‌شود. اعضای هیئت عالی نظارت در اول شروع به کار هر دوره مجمع، انتخاب می‌شوند و در صورت استعفا، فوت یا غیبت غیرموجه بیش از چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه غیر متوالی هر یک از اعضا در یک سال، به تشخیص رئیس، بلافاصله فرد یا افراد جایگزین توسط شورای مجمع انتخاب می‌شوند.»

بر اساس مصوبات مجمع، «هیئت عالی نظارت، در موارد ضرورت، حسب مورد از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوط و رئیس کمیسیون ذیربط در مجلس شورای اسلامی برای شرکت در جلسات هیئت عالی نظارت دعوت می‌نماید.» و «شیوه نامه اداره جلسات هیئت عالی نظارت، به تصویب هیئت عالی می‌رسد.»

بررسی بندهای دیگر این آئین نامه در جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری خواهد شد.


آغاز بررسی آیین‌نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران قوا