برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
اسماعیل تقدسی: عضو شورای شهر تهران با اشاره به عوامل تضعیف کننده احساس امنیت در شهر گفت: بیش از 26 هزار نقطه ناایمن در تهران شناسایی شده ولی تاکنون اقدامی برای رفع مشکل صورت نگرفته است.

شناسایی و ثبت بیش از 26 هزار نقطه ناایمن در تهران

زهرا شمس احسان، عضو شورای شهر تهران در صحن امروز شورا درباره عوامل تضعیف کننده احساس امنیت در شهر گفت:  طبق مطالعات انجام شده در شهرداری تهران در سال 1398 ، تامین امنیت روانی در فضاهای شهری از جمله مهم ترین دغدغه های مطرح شده توسط شهروندان بوده است.

وی افزود: مطابق با نتایج نظر سنجی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری از شهروندان در همین سال، 44 درصد افراد اعلام کردند هنگام تاریکی هوا و تردد در فضاهای شهری، با احساس ترس و عدم امنیت درگیرند و تعداد زنانی که به این موضوع تاکید داشته اند به طرز مشهودی بیش از مردان بوده است. 

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: از طرفی  با عنایت به گستردگی احساس عدم امنیت درمیان شهروندان پایتخت، شهرداری تهران در قالب ماده 69 از برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران مکلف به شناسایی و بهسازی فضاهای بی دفاع شهری، نقاط کور و ناامن باهمکاری سایر نهادها و سازمان های ذیربط، شده است.

شمس احسان گفت: در همین ارتباط شهرداری تهران دستورالعمل اجرایی ارتقاء احساس امنیت را در سال گذشته به مناطق 22گانه ابلاغ کرد. در این دستور العمل تشکیل شورای راهبردی و کمیته های اجرایی در سطح مناطق با هدف نظارت بر کم و کیف فرآیند شناسایی و رفع نقاط جرم خیز، پیش بینی شد. 

این عضو شورای شهر تهران گفت: علی رغم گذشت حدود یکسال از زمان ابلاغ دستورالعمل مذکور و در شرایطی که طبق آمار سامانه 137 طی بازه زمانی آذر 1399 الی آذر 1400 ، بیش از 26 هزار نقطه ناایمن در چارچوب دستورالعمل تیپولوژی ده گانه شناسایی فضاهای بی دفاع شهری توسط شهروندان در این سامانه گزارش و ثبت شده که متاسفانه تاکنون اقدامی جهت تشکیل جلسات و راهبری شورا و کمیته های مذکور صورت نگرفته است. 

شمس احسان گفت: از شهردار تهران انتظار میرود تدوین آیین نامه ضوابط و معیارهای طراحی شهری طبق تبصره ذیل ماده 69 برنامه سوم توسعه را با هدف پیش گیری از جرم خیزی در دستور کار قرار دهد. همچنین با توجه به فرابخشی بودن عوامل تضعیف کننده احساس امنیت در سطح شهر دستور فرمائید معاونت فرهنگی و اجتماعی و شهرداران مناطق22گانه با دعوت از مدیران دستگاه های ذیربط مرتبط از جمله شرکت توزیع نیروی برق به عنوان متولی تامین روشنایی و نهادهای مسئول در حوزه انتظامی و قضائی به منظور همکاری در تعیین تکلیف نحوه مواجهه با ساختمان های متروکه و رها شده ، نسبت به برگزاری جلسات منظم شورا و کمیته های مذکور اقدام لازم را معمول دارند.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: